26 Մարտ 2026 - 12:44 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է իր կողմից ավելի վաղ ներկայացված առաջարկին՝ հայկական երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարումը փոխանցել երրորդ երկրի, որը բարեկամական հարաբերություններ ունի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի հետ։
Նա հայտնել է, որ օրեր առաջ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ Հայաստանի երկաթուղու հետ կապված հարցին անդրադարձ եղել է, սակայն այդ առումով նորություն չկա, աշխատանքային գործընթաց է, որը շարունակվում է, հայտնում է Արմենպրեսը:
Վարչապետին հարցրել են, թե արդյոք իրականությանը համապատասխանո՞ւմ են տեղեկությունները, թե քննարկվում է երկաթուղային ցանցը ղազախական կողմի կառավարմանը փոխանցելու տարբերակը։
«Մենք դեմ չենք լինի, եթե պարզվի, որ մեր և Ռուսաստանի միջև կա փոխըմբռնում, որ ղազախական ընկերությունը ընդունելի է երկուսիս համար։ Այժմ բանակցությունները ընթանում են մի փոքր այլ կերպ, քանի որ ռուս գործընկերները դեռ չեն ասել՝ «լավ, եկեք անենք դա»։ Նման գաղափարներ գոյություն ունեն, բայց դրանք դեռ պարզապես թևածող գաղափարներ են», – ասել է վարչապետը։
2026 թվականի փետրվարին վարչապետը նման առաջարկ է ներկայացրել ռուսական կողմին՝ հիմնավորելով, որ ռուսական կառավարման պայմաններում Հայաստանը զրկվել է որոշ մրցակցային առավելություններից, քանի որ մի շարք երկրներ խուսափում են օգտվել հայկական երկաթուղային ցանցից։

Prime Minister Nikol Pashinyan addressed his earlier proposal to transfer the concession management of Armenia’s railway to a third country maintaining friendly ties with both Armenia and Russia.
He said that during a recent phone call with Russian President Vladimir Putin, the issue of Armenia’s railway was discussed, but there are no new developments, describing it as an ongoing working process, Armenpress reported.
The prime minister was asked whether reports are accurate that an option is being discussed to transfer the railway network to a Kazakh company.
“We would not oppose it if it turns out that there is mutual understanding between us and Russia that a Kazakh company is acceptable for both sides. At present, negotiations are proceeding somewhat differently, because our Russian partners have not yet said, ‘okay, let’s do it.’ Such ideas exist, but for now they remain just ideas in the air,” Pashinyan said.
In February 2026, the prime minister presented this proposal to the Russian side, arguing that under Russian management Armenia has lost certain competitive advantages, as some countries avoid using the Armenian railway network.