26 Մարտ 2026 - 12:44 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է իր կողմից ավելի վաղ ներկայացված առաջարկին՝ հայկական երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարումը փոխանցել երրորդ երկրի, որը բարեկամական հարաբերություններ ունի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի հետ։
Նա հայտնել է, որ օրեր առաջ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ Հայաստանի երկաթուղու հետ կապված հարցին անդրադարձ եղել է, սակայն այդ առումով նորություն չկա, աշխատանքային գործընթաց է, որը շարունակվում է, հայտնում է Արմենպրեսը:
Վարչապետին հարցրել են, թե արդյոք իրականությանը համապատասխանո՞ւմ են տեղեկությունները, թե քննարկվում է երկաթուղային ցանցը ղազախական կողմի կառավարմանը փոխանցելու տարբերակը։
«Մենք դեմ չենք լինի, եթե պարզվի, որ մեր և Ռուսաստանի միջև կա փոխըմբռնում, որ ղազախական ընկերությունը ընդունելի է երկուսիս համար։ Այժմ բանակցությունները ընթանում են մի փոքր այլ կերպ, քանի որ ռուս գործընկերները դեռ չեն ասել՝ «լավ, եկեք անենք դա»։ Նման գաղափարներ գոյություն ունեն, բայց դրանք դեռ պարզապես թևածող գաղափարներ են», – ասել է վարչապետը։
2026 թվականի փետրվարին վարչապետը նման առաջարկ է ներկայացրել ռուսական կողմին՝ հիմնավորելով, որ ռուսական կառավարման պայմաններում Հայաստանը զրկվել է որոշ մրցակցային առավելություններից, քանի որ մի շարք երկրներ խուսափում են օգտվել հայկական երկաթուղային ցանցից։

Премьер-министр Никол Пашинян в ходе брифинга после заседания правительства коснулся ранее представленного им предложения передать концессионное управление армянской железной дорогой третьей стране, имеющей дружественные отношения как с Арменией, так и с Россией.
Он отметил, что во время недавнего телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным вопрос железной дороги обсуждался, однако новостей по этому поводу нет, это рабочий процесс, который продолжается, сообщает «Арменпресс».
Премьеру задали вопрос, соответствуют ли действительности сообщения о том, что рассматривается вариант передачи железнодорожной сети казахстанской компании.
«Мы не были бы против, если выяснится, что между нами и Россией есть взаимопонимание о том, что казахстанская компания приемлема для обеих сторон. Сейчас переговоры идут несколько иначе, поскольку российские партнеры пока не сказали: „хорошо, давайте сделаем это“. Такие идеи существуют, но пока это лишь идеи», — заявил Пашинян.
В феврале 2026 года премьер представил эту инициативу российской стороне, обосновав ее тем, что при российском управлении Армения утратила ряд конкурентных преимуществ, поскольку некоторые страны избегают использования армянской железнодорожной сети.