26 Մարտ 2026 - 14:53 AMT
2025-ին ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի դեմ 25 նոր հայց է ներկայացվել (2024 թվականի 15-ի և 2023-ի 28-ի համեմատ)։ Այդ մասին ասվում է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի հրապարակած տարեկան զեկույցում:
Այս գործերը հիմնականում առնչվում են զանգվածային հավաքների ընթացքում ոստիկանության գործողություններին, ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչների նկատմամբ խտրական դրսևորումներին, դատավորների պաշտոնազրկման դեպքերին, ինչպես նաև ընտանեկան ծանր բռնությունների պարագայում իշխանությունների ոչ համարժեք արձագանքին, հայտնում է Panorama.am-ը:
Զեկույցի համաձայն՝ 2025 թվականին գրանցվել է նոր գործերի ընդհանուր փոքր նվազում․ ՄԻԵԴ կողմից ընդունված և Նախարարների կոմիտե վերահսկման ուղարկված վճիռների թիվը կազմել է 921, մինչդեռ 2024 թվականին այն եղել է 992։
Նոր գործերի քանակով առաջատարների շարքում ընդգրկվել են Ուկրաինան և Ադրբեջանը։ Առաջատար հնգյակը ներկայացվել է հետևյալ կերպ․

26 March 2026 - 15:18 AMT
In 2025, 25 new applications were filed against Armenia at the European Court of Human Rights (ECHR), compared to 15 in 2024 and 28 in 2023. This is stated in the annual report published by the Committee of Ministers of the Council of Europe.
These cases mainly concern police conduct during mass gatherings, discriminatory practices against members of the LGBT community, cases involving the dismissal of judges, as well as inadequate responses by authorities in situations of severe domestic violence, Panorama.am reports.
According to the report, a slight overall decrease in new cases was recorded in 2025. The number of judgments adopted by the ECHR and referred to the Committee of Ministers for supervision amounted to 921, compared to 992 in 2024.
Ukraine and Azerbaijan were among the leaders in terms of the number of new cases. The top five countries were listed as follows: