26 Մարտ 2026 - 14:53 AMT
2025-ին ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի դեմ 25 նոր հայց է ներկայացվել (2024 թվականի 15-ի և 2023-ի 28-ի համեմատ)։ Այդ մասին ասվում է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի հրապարակած տարեկան զեկույցում:
Այս գործերը հիմնականում առնչվում են զանգվածային հավաքների ընթացքում ոստիկանության գործողություններին, ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչների նկատմամբ խտրական դրսևորումներին, դատավորների պաշտոնազրկման դեպքերին, ինչպես նաև ընտանեկան ծանր բռնությունների պարագայում իշխանությունների ոչ համարժեք արձագանքին, հայտնում է Panorama.am-ը:
Զեկույցի համաձայն՝ 2025 թվականին գրանցվել է նոր գործերի ընդհանուր փոքր նվազում․ ՄԻԵԴ կողմից ընդունված և Նախարարների կոմիտե վերահսկման ուղարկված վճիռների թիվը կազմել է 921, մինչդեռ 2024 թվականին այն եղել է 992։
Նոր գործերի քանակով առաջատարների շարքում ընդգրկվել են Ուկրաինան և Ադրբեջանը։ Առաջատար հնգյակը ներկայացվել է հետևյալ կերպ․

26 Март 2026 - 15:18 AMT
В 2025 году в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) было подано 25 новых жалоб против Армении (против 15 в 2024 году и 28 в 2023 году). Об этом говорится в ежегодном докладе Комитета министров Совета Европы.
Эти дела в основном касаются действий полиции во время массовых собраний, проявлений дискриминации в отношении представителей ЛГБТ-сообщества, случаев лишения судей должностей, а также недостаточной реакции властей в ситуациях тяжелого домашнего насилия, сообщает «Panorama.am».
Согласно докладу, в 2025 году зафиксировано небольшое общее снижение числа новых дел. Количество решений, принятых ЕСПЧ и переданных на контроль Комитета министров, составило 921, тогда как в 2024 году этот показатель равнялся 992.
Среди стран-лидеров по числу новых дел оказались Украина и Азербайджан. Первая пятерка выглядит следующим образом: