27 Մարտ 2026 - 10:15 AMT
Բրյուսելն ակնկալում է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացում, հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոշտան X-ի իր միկրոբլոգում:
Նա անդրադարձել է Երևանում մայիսի 4-5-ը կայանալիք Հայաստան-Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովին, որտեղ ինքը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ներկայացնելու են ԵՄ-ն:
«Անհամբեր սպասում եմ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։ Հայաստանը Եվրոպական միության մտերիմ գործընկերն է, և մենք ակնկալում ենք այս հարաբերությունների խորացում։ Հայաստանին ու Եվրամիությանը միավորում են ընդհանուր արժեքները և միջազգային իրավունքի ու կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգի նկատմամբ հանձնառությունը»,-գրել է Կոշտան:
Գագաթնաժողովից առաջ Կոշտան և ֆոն դեր Լայենը մասնակցելու են Եվրոպական քաղաքական համայնքի հանդիպմանը, որը անցկացվելու է 2026 թվականի մայիսի 4-ին Երևանում։
ԵՄ-ՀՀ գագաթնաժողովը կենտրոնանալու է երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման վրա՝ հատկապես էներգետիկայի, տրանսպորտի և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Առաջնորդները քննարկելու են նաև Հարավային Կովկասում խաղաղության, անվտանգության, կապի և բարգավաճման ապահովման ուղղությամբ գրանցված առաջընթացը, ինչպես նաև ընթացիկ համաշխարհային մարտահրավերները, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքում և Ուկրաինայում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները։
Հայաստանի հետ ԵՄ հարաբերությունները հիմնված են «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի» վրա, որն ուժի մեջ է մտել 2021 թվականին, և «ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» փաստաթղթի վրա, որն ընդունվել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի և ԵՄ ընդլյանման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի մասնակցությամբ 2025թ. դեկտեմբերին կայացած ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի նիստում:

27 March 2026 - 10:26 AMT
He referred to the first Armenia–European Union summit to be held in Yerevan on May 4–5, where he and European Commission President Ursula von der Leyen will represent the EU.
“I look forward to meeting Prime Minister Nikol Pashinyan. Armenia is a close partner of the European Union, and we expect these relations to deepen. Armenia and the EU are united by shared values and a commitment to international law and a rules-based international order,” Costa wrote.
Ahead of the summit, Costa and von der Leyen will attend a meeting of the European Political Community, scheduled for May 4, 2026, in Yerevan.
The Armenia–EU summit will focus on strengthening bilateral relations, particularly in the fields of energy, transport, and digital technologies. Leaders will also discuss progress in ensuring peace, security, connectivity, and prosperity in the South Caucasus, as well as ongoing global challenges, including recent developments in the Middle East and Ukraine.
Relations between Armenia and the EU are based on the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), in force since 2021, and the Armenia–EU Partnership Strategic Agenda adopted in December 2025 with the participation of Foreign Minister Ararat Mirzoyan, EU High Representative Kaja Kallas, and EU Commissioner for Enlargement Marta Kos.