27 Մարտ 2026 - 10:15 AMT
Բրյուսելն ակնկալում է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացում, հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոշտան X-ի իր միկրոբլոգում:
Նա անդրադարձել է Երևանում մայիսի 4-5-ը կայանալիք Հայաստան-Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովին, որտեղ ինքը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ներկայացնելու են ԵՄ-ն:
«Անհամբեր սպասում եմ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։ Հայաստանը Եվրոպական միության մտերիմ գործընկերն է, և մենք ակնկալում ենք այս հարաբերությունների խորացում։ Հայաստանին ու Եվրամիությանը միավորում են ընդհանուր արժեքները և միջազգային իրավունքի ու կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգի նկատմամբ հանձնառությունը»,-գրել է Կոշտան:
Գագաթնաժողովից առաջ Կոշտան և ֆոն դեր Լայենը մասնակցելու են Եվրոպական քաղաքական համայնքի հանդիպմանը, որը անցկացվելու է 2026 թվականի մայիսի 4-ին Երևանում։
ԵՄ-ՀՀ գագաթնաժողովը կենտրոնանալու է երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման վրա՝ հատկապես էներգետիկայի, տրանսպորտի և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Առաջնորդները քննարկելու են նաև Հարավային Կովկասում խաղաղության, անվտանգության, կապի և բարգավաճման ապահովման ուղղությամբ գրանցված առաջընթացը, ինչպես նաև ընթացիկ համաշխարհային մարտահրավերները, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքում և Ուկրաինայում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները։
Հայաստանի հետ ԵՄ հարաբերությունները հիմնված են «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի» վրա, որն ուժի մեջ է մտել 2021 թվականին, և «ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» փաստաթղթի վրա, որն ընդունվել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի և ԵՄ ընդլյանման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի մասնակցությամբ 2025թ. դեկտեմբերին կայացած ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի նիստում:

Председатель Европейского совета Антониу Кошта заявил, что Брюссель ожидает углубления отношений между Арменией и Европейским союзом, написав об этом в своей странице в X.
Он отметил предстоящий первый саммит Армения–Европейский союз, который пройдет в Ереване 4–5 мая, где он и председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен будут представлять ЕС.
«С нетерпением жду встречи с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном. Армения является близким партнером Европейского союза, и мы ожидаем дальнейшего углубления этих отношений. Армению и ЕС объединяют общие ценности и приверженность международному праву и основанному на правилах мировому порядку», — написал Кошта.
Перед саммитом Кошта и фон дер Ляйен примут участие во встрече Европейского политического сообщества, которая состоится 4 мая 2026 года в Ереване.
Саммит Армения–ЕС будет сосредоточен на укреплении двусторонних отношений, особенно в сферах энергетики, транспорта и цифровых технологий. Лидеры также обсудят прогресс в обеспечении мира, безопасности, связности и процветания на Южном Кавказе, а также текущие глобальные вызовы, включая последние события на Ближнем Востоке и на Украине.
Отношения Армении и ЕС основаны на «Всеобъемлющем и расширенном соглашении о партнерстве» (CEPA), вступившем в силу в 2021 году, а также на «Стратегической повестке партнерства Армения–ЕС», принятой в декабре 2025 года при участии министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, верховного представителя ЕС Каи Каллас и еврокомиссара по вопросам расширения Марты Кос.