Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան ապրանքների տարանցման արգելքի վերացումը կնպաստի ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև փոխադարձ առևտրի աճին, ասել է Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում, որը անցկացվում է Շիմկենտում։
Նա նշել է, որ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային-լոգիստիկ ենթակառուցվածքների դիվերսիֆիկացումը դարձել է կարևոր խթան արտաքին առևտրի զարգացման համար, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Այս համատեքստում մեզ համար հատկապես նշանակալի իրադարձություն է վերջին շրջանում Ադրբեջանով դեպի Հայաստան ապրանքների տրանսպորտային արգելքների վերացումը, որը բացում է տարածաշրջանի ներուժի լիարժեք բացահայտման հնարավորությունները և նպաստում փոխադարձ առևտրի աճին», – նշել է Գրիգորյանը։
Միաժամանակ նա արձանագրել է, որ տնտեսական տատանումների և համաշխարհային առևտրում տեղի ունեցող փոփոխությունների պայմաններում կարևոր է ԵԱՏՄ արտաքին տնտեսական գործունեության շարունակական վերլուծությունը։ Փոխվարչապետի խոսքով՝ համակարգային մոնիտորինգը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն արագ բացահայտել առաջացող անհամաչափությունները, այլև մշակել արդյունավետ մեխանիզմներ՝ ներքին շուկայի և տեղական արտադրողների պաշտպանությունը ապահովելու համար։
Այս համատեքստում նա կարևորել է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մաքսային ծառայությունների արդյունավետ համագործակցությունը հարկաբեռնված ապրանքների հայտարարագրման մոնիտորինգի հարցում, որը անմիջական ազդեցություն ունի մաքսային արժեքի և պետական բյուջեի եկամուտների վրա:
«Միևնույն ժամանակ կարևոր է, որ ազգային ռիսկերի կառավարման համակարգերի կիրառման մոտեցումների և կանոնների համասեռացումը հաշվի առնի ԵԱՏՄ-ի անդամ պետությունների ինքնիշխան շահերը», – հավելել է նա։
Գրիգորյանը նաև կարևոր է համարել ԵԱՏՄ անդամ երկրների համատեղ գործողությունների ծրագրով սահմանված սպառողների իրավունքների պաշտպանության համագործակցության մեխանիզմների կատարելագործումը։ Նրա խոսքով՝ ծրագրի իրականացումը դարձել է վստահության ձևավորման կարևոր գործիք սպառողների և բիզնեսի միջև, ինչը հատկապես արդիական է էլեկտրոնային առևտրի արագ զարգացման պայմաններում, ինչպես նաև նպաստել է շուկաների թափանցիկությանը, սպառողների տեղեկացվածության բարձրացմանը և տնտեսական գործունեության մասնակիցների համար հավասար պայմանների ապահովմանը։
Մարտի 26-ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է ուղարկվել հերթական տարանցիկ բեռը՝ 350 տոննա ռուսական հացահատիկ:

27 Март 2026 - 13:20 AMT
Вице-премьер Армении Мгер Григорян заявил, что снятие ограничений на транзит товаров в Армению через территорию Азербайджана будет способствовать росту взаимной торговли между государствами — членами Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Он сделал это заявление на заседании Евразийского межправительственного совета в Шымкенте, сообщает «Radar Armenia».
Григорян отметил, что диверсификация транспортно-логистической инфраструктуры на Южном Кавказе стала важным фактором развития внешней торговли.
«В этом контексте для нас особенно значимым событием является недавнее снятие транспортных ограничений на перевозку товаров через Азербайджан в Армению, что открывает возможности для полного раскрытия потенциала региона и способствует росту взаимной торговли», — заявил он.
В то же время он подчеркнул, что в условиях экономических колебаний и изменений в мировой торговле важно продолжать анализ внешнеэкономической деятельности ЕАЭС. По его словам, системный мониторинг позволяет не только оперативно выявлять возникающие дисбалансы, но и разрабатывать эффективные механизмы защиты внутреннего рынка и отечественных производителей.
В этом контексте он отметил важность эффективного взаимодействия таможенных служб государств — членов ЕАЭС и Евразийской экономической комиссии в вопросах мониторинга декларирования налогооблагаемых товаров, что напрямую влияет на таможенную стоимость и доходы государственного бюджета.
«При этом важно, чтобы унификация подходов и правил применения национальных систем управления рисками учитывала суверенные интересы государств — членов ЕАЭС», — добавил он.
Григорян также подчеркнул важность совершенствования механизмов сотрудничества в сфере защиты прав потребителей, предусмотренных совместной программой действий стран ЕАЭС. По его словам, реализация программы стала важным инструментом формирования доверия между потребителями и бизнесом, особенно в условиях стремительного развития электронной торговли, а также способствовала повышению прозрачности рынков, информированности потребителей и обеспечению равных условий для участников экономической деятельности.
26 марта стало известно, что через территорию Азербайджана в Армению была доставлена очередная транзитная партия — 350 тонн российского зерна.