Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան ապրանքների տարանցման արգելքի վերացումը կնպաստի ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև փոխադարձ առևտրի աճին, ասել է Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում, որը անցկացվում է Շիմկենտում։
Նա նշել է, որ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային-լոգիստիկ ենթակառուցվածքների դիվերսիֆիկացումը դարձել է կարևոր խթան արտաքին առևտրի զարգացման համար, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Այս համատեքստում մեզ համար հատկապես նշանակալի իրադարձություն է վերջին շրջանում Ադրբեջանով դեպի Հայաստան ապրանքների տրանսպորտային արգելքների վերացումը, որը բացում է տարածաշրջանի ներուժի լիարժեք բացահայտման հնարավորությունները և նպաստում փոխադարձ առևտրի աճին», – նշել է Գրիգորյանը։
Միաժամանակ նա արձանագրել է, որ տնտեսական տատանումների և համաշխարհային առևտրում տեղի ունեցող փոփոխությունների պայմաններում կարևոր է ԵԱՏՄ արտաքին տնտեսական գործունեության շարունակական վերլուծությունը։ Փոխվարչապետի խոսքով՝ համակարգային մոնիտորինգը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն արագ բացահայտել առաջացող անհամաչափությունները, այլև մշակել արդյունավետ մեխանիզմներ՝ ներքին շուկայի և տեղական արտադրողների պաշտպանությունը ապահովելու համար։
Այս համատեքստում նա կարևորել է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մաքսային ծառայությունների արդյունավետ համագործակցությունը հարկաբեռնված ապրանքների հայտարարագրման մոնիտորինգի հարցում, որը անմիջական ազդեցություն ունի մաքսային արժեքի և պետական բյուջեի եկամուտների վրա:
«Միևնույն ժամանակ կարևոր է, որ ազգային ռիսկերի կառավարման համակարգերի կիրառման մոտեցումների և կանոնների համասեռացումը հաշվի առնի ԵԱՏՄ-ի անդամ պետությունների ինքնիշխան շահերը», – հավելել է նա։
Գրիգորյանը նաև կարևոր է համարել ԵԱՏՄ անդամ երկրների համատեղ գործողությունների ծրագրով սահմանված սպառողների իրավունքների պաշտպանության համագործակցության մեխանիզմների կատարելագործումը։ Նրա խոսքով՝ ծրագրի իրականացումը դարձել է վստահության ձևավորման կարևոր գործիք սպառողների և բիզնեսի միջև, ինչը հատկապես արդիական է էլեկտրոնային առևտրի արագ զարգացման պայմաններում, ինչպես նաև նպաստել է շուկաների թափանցիկությանը, սպառողների տեղեկացվածության բարձրացմանը և տնտեսական գործունեության մասնակիցների համար հավասար պայմանների ապահովմանը։
Մարտի 26-ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է ուղարկվել հերթական տարանցիկ բեռը՝ 350 տոննա ռուսական հացահատիկ:

27 March 2026 - 13:19 AMT
Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said that lifting restrictions on the transit of goods to Armenia through Azerbaijan will contribute to increased mutual trade among member states of the Eurasian Economic Union (EAEU).
He made the remarks at a meeting of the Eurasian Intergovernmental Council held in Shymkent, according to Radar Armenia.
Grigoryan noted that diversification of transport and logistics infrastructure in the South Caucasus has become an important driver of foreign trade development.
“In this context, a particularly significant development for us is the recent removal of transport restrictions on goods passing through Azerbaijan to Armenia, which opens opportunities to fully unlock the region’s potential and contributes to the growth of mutual trade,” he said.
At the same time, he emphasized that amid economic fluctuations and changes in global trade, continuous analysis of the EAEU’s external economic activity remains important. According to the deputy prime minister, systematic monitoring makes it possible not only to quickly identify emerging imbalances but also to develop effective mechanisms to protect the internal market and local producers.
In this context, he highlighted the importance of effective cooperation between the customs services of EAEU member states and the Eurasian Economic Commission in monitoring the declaration of taxable goods, which directly affects customs valuation and state budget revenues.
“At the same time, it is important that the harmonization of approaches and rules for applying national risk management systems takes into account the sovereign interests of EAEU member states,” he added.
Grigoryan also stressed the importance of improving cooperation mechanisms for consumer protection established under the joint action program of EAEU member countries. According to him, the implementation of the program has become an important tool for building trust between consumers and businesses, particularly in the context of rapidly developing e-commerce, while also contributing to market transparency, increased consumer awareness, and equal conditions for economic actors.
On March 26, it was reported that another транзитный shipment — 350 tons of Russian grain — was delivered to Armenia via Azerbaijan.