30 Մարտ 2026 - 08:22 AMT
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայերեն գրառմամբ շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին և հայ ժողովրդին: Նա այդ մասին գրել է X–ի իր միկրոբլոգում։
«ՀՀ կառավարության և ժողովրդի աջակցությունը Իրանի ժողովրդին` իրանցիների տեղափոխման և մարդասիրական օգնության հարցերում, մեծ գնահատանքի է արժանի։ Իրանի և Հայաստանի դարավոր կապը դժվար պահին կրկին ցույց տվեց իր ամրությունը, և եղբայրական այս քայլերը կմնան Իրանի ժողովրդի հիշողության մեջ»,–գրել է նա
Ավելի վաղ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտնել էր, որ հայկական կողմն Իրան է ուղարկել հումանիտար բեռ՝ հիմնականում դեղորայք։

30 Март 2026 - 08:40 AMT
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи выразил благодарность Армении и армянскому народу, опубликовав запись на армянском языке в своем микроблоге в X.
«Поддержка правительства и народа Республики Армения иранскому народу — в вопросах перемещения иранцев и оказания гуманитарной помощи — заслуживает высокой оценки. Вековая связь между Ираном и Арменией вновь продемонстрировала свою прочность в трудный момент, и эти братские шаги останутся в памяти иранского народа», — написал он.
Ранее министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сообщил, что армянская сторона направила в Иран гуманитарный груз, преимущественно медикаменты.