30 Մարտ 2026 - 13:38 AMT
ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարման առաջին 6 ամիսներին ընկերության բարձր ղեկավարության վարձատրությունն ավելի քան 411 մլն ՀՀ դրամով նվազել է, հայտնել է ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«2025թ. 2-րդ կիսամյակի ընթացքում՝ ժամանակավոր կառավարման շրջանում, ՀԷՑ-ի բարձր ղեկավարությունը (տնօրենների խորհուրդ, գլխամաս և մասնաճյուղեր) ընդհանուր առմամբ վարձատրվել են մոտ 789 մլն ՀՀ դրամ ֆինանսական միջոցներով։ Սա այն դեպքում, երբ 2024թ. նույն ժամանակահատվածում տվյալ բարձրաստիճան պաշտոնյաների ընդհանուր վարձատրությունը կազմել է մոտ 1․2 մլրդ ՀՀ դրամ։
Ըստ այդմ՝ ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարման առաջին 6 ամիսներին ընկերության բարձր ղեկավարության վարձատրությունն ավելի քան 411 մլն ՀՀ դրամով նվազել է (մոտ 35%-ով պակաս, քան 2024թ. նույն շրջանում): Միաժամանակ, խնայված միջոցներն ուղղվել են Ընկերության մնացած աշխատակիցների վարձատրությունների ֆոնդին, ինչի արդյունքում 2025թ. 2-րդ կիսամյակի ընթացքում ՀԷՑ-ի մոտ 7000 աշխատակից վարձատրվել է ընդհանուր ավելի քան 10․3 մլրդ ՀՀ դրամի ֆինանսական միջոցներով, ինչը 2024թ. նույն ժամանակահատվածի համար ավելին է մոտ 400 մլն ՀՀ դրամով»,-նշել է նա։

В первые шесть месяцев временного управления «Электрическими сетями Армении» (ЭСА) вознаграждение высшего руководства компании сократилось более чем на 411 млн драмов, сообщил временный управляющий Романос Петросян на своей странице в Facebook.
«Во втором полугодии 2025 года, в период временного управления, высшее руководство ЭСА (совет директоров, головной офис и филиалы) в целом получило около 789 млн драмов. Для сравнения, в аналогичный период 2024 года общая сумма вознаграждений этих высокопоставленных лиц составляла около 1,2 млрд драмов.
Таким образом, в первые шесть месяцев временного управления вознаграждение высшего руководства ЭСА сократилось более чем на 411 млн драмов (примерно на 35% меньше по сравнению с тем же периодом 2024 года). При этом сэкономленные средства были направлены на фонд оплаты труда остальных сотрудников компании, в результате чего во втором полугодии 2025 года около 7000 сотрудников ЭСА получили в общей сложности более 10,3 млрд драмов, что примерно на 400 млн драмов больше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года», — отметил он.
18 июля 2025 года на основании сообщения уполномоченного государственного органа председатель Комиссии по регулированию общественных услуг возбудил административное производство в отношении ЭСА и назначил Романоса Петросяна временным управляющим.