30 Մարտ 2026 - 14:49 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են հարկային քաղաքականության ընթացակարգային բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր։
Փաշինյանը նշել է, որ այս խորհրդակցությունը տեղի է ունենում որպես շարունակություն կառավարության նիստում վերջերս տեղի ունեցած քննարկման, որը վերաբերում էր հարկերից խուսափելու հանցավոր համարվող արարքների դեպքում քրեական պատասխանատվության չափային շեմերի վերանայմանը: Քննարկման արդյունքում արձանագրվել էր, որ կա նախագծերով առաջարկվող փոփոխությունների լավարկման անհրաժեշտություն և վարչապետը հանձնարարել էր աշխատանքներ իրականացնել այս ուղղությամբ։
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը զեկուցել է իրականացված վերլուծությունների մասին և մանրամասներ ներկայացրել առաջարկվող նոր ընթացակարգերի, հարկային ոլորտի զարգացման և վարչարարության բարելավմանն ուղղված քայլերի վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել նաև օրինապահ հարկ վճարողի ինստիտուտի վերափոխմանն ուղղված աշխատանքներին:

A meeting chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan focused on procedural reforms in Armenia’s tax policy.
Pashinyan noted that the discussion followed a recent Cabinet session addressing the revision of criminal liability thresholds for tax evasion. It had been concluded that the proposed legislative changes required further refinement, and the prime minister had instructed additional work in that direction.
Chairman of the State Revenue Committee Eduard Hakobyan presented the results of the conducted analyses and outlined details of the proposed new procedures, as well as steps aimed at developing the tax sector and improving administration. The discussion also covered efforts to transform the institution of the compliant taxpayer.