30 Մարտ 2026 - 14:49 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են հարկային քաղաքականության ընթացակարգային բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր։
Փաշինյանը նշել է, որ այս խորհրդակցությունը տեղի է ունենում որպես շարունակություն կառավարության նիստում վերջերս տեղի ունեցած քննարկման, որը վերաբերում էր հարկերից խուսափելու հանցավոր համարվող արարքների դեպքում քրեական պատասխանատվության չափային շեմերի վերանայմանը: Քննարկման արդյունքում արձանագրվել էր, որ կա նախագծերով առաջարկվող փոփոխությունների լավարկման անհրաժեշտություն և վարչապետը հանձնարարել էր աշխատանքներ իրականացնել այս ուղղությամբ։
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը զեկուցել է իրականացված վերլուծությունների մասին և մանրամասներ ներկայացրել առաջարկվող նոր ընթացակարգերի, հարկային ոլորտի զարգացման և վարչարարության բարելավմանն ուղղված քայլերի վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել նաև օրինապահ հարկ վճարողի ինստիտուտի վերափոխմանն ուղղված աշխատանքներին:

На совещании под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна были обсуждены вопросы процедурных реформ налоговой политики.
Пашинян отметил, что встреча является продолжением недавнего обсуждения на заседании правительства, посвященного пересмотру порогов уголовной ответственности за уклонение от уплаты налогов. По итогам обсуждения было зафиксировано, что предлагаемые изменения требуют доработки, и премьер поручил продолжить работу в этом направлении.
Председатель Комитета государственных доходов Эдуард Акопян представил результаты проведенных анализов и подробно изложил предлагаемые новые процедуры, а также шаги, направленные на развитие налоговой сферы и улучшение администрирования. Было также затронуто преобразование института добросовестного налогоплательщика.