ՌԴ-ն չի բանակցում Հայաստանի երկաթուղու կառավարման կոնցեսիան Ղազախստանին փոխանցելու շուրջ, հայտարարել է ՌԴ տրանսպորտի նախարար Անդրեյ Նիկիտինը:
«Կարող եմ ասել, որ, նախ, մենք մտադիր չենք որևէ մեկին որևէ կոնցեսիա փոխանցել։ Երկրորդ՝ պաշտոնական մակարդակով ՀՀ մեր գործընկերներն այս հարցերը մեզ հետ չեն քննարկել»,-ասել է նախարարը, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Նա նաև ընդգծել է, որ այս թեմայով շուրջ քննարկումներ չկան նաև Ղազախստանի հետ։
2025-ի դեկտեմբերին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դիմել է ռուս գործընկերներին՝ կարճ ժամկետներում վերականգնելու Թուրքիայի և Ադրբեջանի սահմաններ տանող երկաթուղային հատվածները, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանի և ԱՄՆ-ի «Թրամփի երթուղի» տրանսպորտային նախագծի իրականացման համար։
Մարտի 26-ին Փաշինյանն ասել է․ «Դեմ չենք լինի, եթե պարզվի, որ մեր և Ռուսաստանի համար կա փոխադարձ ըմբռնում, որ ղազախական ընկերությունը երկուսիս համար էլ ընդունելի է»:
Նա միաժամանակ շեշտել է, որ նման թևածող կամ քայլող գաղափարներ կան, բայց չի կարող ասել, թե քննարկումներ կան։

31 March 2026 - 07:35 AMT
Russian Transport Minister Andrey Nikitin stated that Moscow is not negotiating the transfer of Armenia’s railway management concession to Kazakhstan. He made the remarks in comments reported by Kommersant.
“I can say that, first, we do not intend to transfer any concession to anyone. Second, our Armenian partners have not discussed these issues with us at the official level,” the minister said.
He also stressed that there are no discussions on this matter with Kazakhstan either.
In December 2025, Prime Minister Nikol Pashinyan appealed to Russian counterparts to quickly restore railway sections leading to the borders with Turkey and Azerbaijan, which are needed for the Armenia–U.S. Trump route transport project.
On March 26, Pashinyan said: “We would not object if it turns out there is mutual understanding between us and Russia that a Kazakh company is acceptable for both sides.”
At the same time, he emphasized that such ideas are circulating, but he cannot say that discussions are underway.