ՌԴ-ն չի բանակցում Հայաստանի երկաթուղու կառավարման կոնցեսիան Ղազախստանին փոխանցելու շուրջ, հայտարարել է ՌԴ տրանսպորտի նախարար Անդրեյ Նիկիտինը:
«Կարող եմ ասել, որ, նախ, մենք մտադիր չենք որևէ մեկին որևէ կոնցեսիա փոխանցել։ Երկրորդ՝ պաշտոնական մակարդակով ՀՀ մեր գործընկերներն այս հարցերը մեզ հետ չեն քննարկել»,-ասել է նախարարը, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Նա նաև ընդգծել է, որ այս թեմայով շուրջ քննարկումներ չկան նաև Ղազախստանի հետ։
2025-ի դեկտեմբերին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դիմել է ռուս գործընկերներին՝ կարճ ժամկետներում վերականգնելու Թուրքիայի և Ադրբեջանի սահմաններ տանող երկաթուղային հատվածները, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանի և ԱՄՆ-ի «Թրամփի երթուղի» տրանսպորտային նախագծի իրականացման համար։
Մարտի 26-ին Փաշինյանն ասել է․ «Դեմ չենք լինի, եթե պարզվի, որ մեր և Ռուսաստանի համար կա փոխադարձ ըմբռնում, որ ղազախական ընկերությունը երկուսիս համար էլ ընդունելի է»:
Նա միաժամանակ շեշտել է, որ նման թևածող կամ քայլող գաղափարներ կան, բայց չի կարող ասել, թե քննարկումներ կան։

31 Март 2026 - 07:35 AMT
Министр транспорта России Андрей Никитин заявил, что Москва не обсуждает передачу концессии на управление железной дорогой Армении Казахстану. Об этом сообщает «Коммерсант».
«Могу сказать, что, во-первых, мы не намерены никому передавать какую-либо концессию. Во-вторых, наши армянские партнеры на официальном уровне эти вопросы с нами не обсуждали», — отметил министр.
Он также подчеркнул, что никаких обсуждений по этой теме не ведется и с Казахстаном.
В декабре 2025 года премьер-министр Никол Пашинян обратился к российским коллегам с просьбой в короткие сроки восстановить железнодорожные участки, ведущие к границам с Турцией и Азербайджаном, необходимые для реализации транспортного проекта Армения–США «Маршрут Трампа».
26 марта Пашинян заявил: «Мы не будем против, если выяснится, что между нами и Россией существует взаимопонимание о том, что казахстанская компания приемлема для обеих сторон».
При этом он подчеркнул, что подобные идеи обсуждаются в публичном пространстве, однако не может утверждать, что ведутся реальные переговоры.