31 Մարտ 2026 - 09:36 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարագրել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակաբաշխության շրջանակներում ստացած 500,000 դոլարը (188,750,000 դրամ)։ Այդ մասին հայտնի է դարձել ԿԿՀ ներկայացրած պաշտոնյայի նվերների հաշվառման ձևաթղթից, հայտնում է Factor.am-ը:
Այս մրցանակը շնորհվում է այն անձանց կամ կազմակերպություններին՝ անկախ նրանց ծագումից կամ գտնվելու վայրից, որոնք «անշահախնդիր և անձնվեր աշխատում են մարդկային եղբայրության առաջ և խաղաղ համակեցության ապահովման ուղղությամբ»։
«Հանրային ծառայության մասին» օրենքով սահմանվել են նվերների ընդունման կանոններ հանրային ծառայողների համար։ Ըստ գործող կարգավորումների՝ պետությանը կամ համայնքին են հանձնվում այն նվերները, որոնք ստացվում են պետական, պաշտոնական կամ աշխատանքային այցերի, ինչպես նաև գործուղումների ընթացքում, եթե դրանց արժեքը գերազանցում է 60,000 դրամը։
ԿԿՀ-ից փոխանցվել է, որ նվերը հաշվառվելուց հետո փոխանցվում է Պետգույքի կառավարման կոմիտեին։ Կոմիտեից հայտնել են, որ տվյալ նվերը դեռևս չի ամրագրվել իրենց հաշվեկշռում։
«Ներկայումս հարցը գտնվում է Կոմիտեի կողմից ՀՀ կառավարության 2024 թվականի հունիսի 20-ի թիվ 956 որոշմամբ հաստատված կարգով իրականացվող գործընթացների շրջանակում»,- հայտնել են կառույցից։
ԿԿՀ ներկայացված ձևաթղթում նշվում է, որ Փաշինյանի կողմից ստացված գումարը դասակարգվել է որպես պաշտոնական պարտականությունների կատարման ընթացքում տրամադրված նվեր։
Փաշինյանը մրցանակը ստացել է 2026 թվականի փետրվարի 4-ին՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում՝ Աբու Դաբիում կայացած միջոցառման ընթացքում։ Այդ օրը Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը միասին մասնակցել են մրցանակաբաշխությանը։ Ընդհանուր՝ 1 մլն դոլար մրցանակային ֆոնդը բաժանվել է Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև։

31 March 2026 - 11:13 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan has declared the $500,000 received as part of the 2026 Zayed Award for Human Fraternity.
According to the official declaration of gifts submitted to the Corruption Prevention Commission, the amount—equivalent to 188,750,000 drams—was registered as a gift received in the course of official duties, Factor.am reports.
The Zayed Award is granted to individuals or organizations, regardless of origin or location, who work selflessly toward advancing human fraternity and peaceful coexistence.
Under Armenia’s Law on Public Service, gifts received during official duties, visits, or business trips must be transferred to the state or community if their value exceeds 60,000 drams.
The Commission stated that after registration, the gift is transferred to the State Property Management Committee. The Committee, in turn, noted that the amount has not yet been recorded on its balance sheet.
“At present, the matter is under procedures defined by the Armenian government’s June 20, 2024 decision No. 956,” the Committee said.
The declaration specifies that the funds received by Pashinyan were classified as a gift provided in connection with the performance of official duties.
Pashinyan received the award on February 4, 2026, during a ceremony in Abu Dhabi, United Arab Emirates. On the same day, he and Azerbaijani President Ilham Aliyev jointly attended the award event. The total $1 million prize fund was split between the Armenian prime minister and the Azerbaijani president.