31 Մարտ 2026 - 09:36 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարագրել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակաբաշխության շրջանակներում ստացած 500,000 դոլարը (188,750,000 դրամ)։ Այդ մասին հայտնի է դարձել ԿԿՀ ներկայացրած պաշտոնյայի նվերների հաշվառման ձևաթղթից, հայտնում է Factor.am-ը:
Այս մրցանակը շնորհվում է այն անձանց կամ կազմակերպություններին՝ անկախ նրանց ծագումից կամ գտնվելու վայրից, որոնք «անշահախնդիր և անձնվեր աշխատում են մարդկային եղբայրության առաջ և խաղաղ համակեցության ապահովման ուղղությամբ»։
«Հանրային ծառայության մասին» օրենքով սահմանվել են նվերների ընդունման կանոններ հանրային ծառայողների համար։ Ըստ գործող կարգավորումների՝ պետությանը կամ համայնքին են հանձնվում այն նվերները, որոնք ստացվում են պետական, պաշտոնական կամ աշխատանքային այցերի, ինչպես նաև գործուղումների ընթացքում, եթե դրանց արժեքը գերազանցում է 60,000 դրամը։
ԿԿՀ-ից փոխանցվել է, որ նվերը հաշվառվելուց հետո փոխանցվում է Պետգույքի կառավարման կոմիտեին։ Կոմիտեից հայտնել են, որ տվյալ նվերը դեռևս չի ամրագրվել իրենց հաշվեկշռում։
«Ներկայումս հարցը գտնվում է Կոմիտեի կողմից ՀՀ կառավարության 2024 թվականի հունիսի 20-ի թիվ 956 որոշմամբ հաստատված կարգով իրականացվող գործընթացների շրջանակում»,- հայտնել են կառույցից։
ԿԿՀ ներկայացված ձևաթղթում նշվում է, որ Փաշինյանի կողմից ստացված գումարը դասակարգվել է որպես պաշտոնական պարտականությունների կատարման ընթացքում տրամադրված նվեր։
Փաշինյանը մրցանակը ստացել է 2026 թվականի փետրվարի 4-ին՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում՝ Աբու Դաբիում կայացած միջոցառման ընթացքում։ Այդ օրը Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը միասին մասնակցել են մրցանակաբաշխությանը։ Ընդհանուր՝ 1 մլն դոլար մրցանակային ֆոնդը բաժանվել է Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян задекларировал сумму в 500 000 долларов, полученную в рамках премии «Заид» за человеческое братство 2026 года.
Согласно форме учета подарков, представленной в Комиссию по предотвращению коррупции, сумма, эквивалентная 188 750 000 драмам, была зарегистрирована как подарок, полученный при исполнении служебных обязанностей, сообщает «Factor.am ».
Премия «Заид» присуждается лицам или организациям вне зависимости от их происхождения или местонахождения за самоотверженную деятельность по продвижению человеческого братства и мирного сосуществования.
Согласно закону «О государственной службе», подарки, полученные в ходе официальных визитов, командировок или выполнения служебных обязанностей, подлежат передаче государству или общине, если их стоимость превышает 60 000 драмов.
В Комиссии сообщили, что после регистрации подарок передается Комитету по управлению государственным имуществом. В Комитете отметили, что на данный момент сумма еще не отражена на их балансе.
«В настоящее время вопрос находится в рамках процедур, предусмотренных решением правительства Армении № 956 от 20 июня 2024 года», — сообщили в ведомстве.
В представленной форме указано, что полученные Пашиняном средства классифицированы как подарок, предоставленный в связи с исполнением служебных обязанностей.
Пашинян получил премию 4 февраля 2026 года на церемонии в Абу-Даби (Объединенные Арабские Эмираты). В тот же день он и президент Азербайджана Ильхам Алиев совместно приняли участие в награждении. Общий призовой фонд в размере 1 млн долларов был разделен между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана.