Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդը հաստատել է 200 միլիոն դոլարի (170.3 միլիոն եվրո) տնտեսական վերափոխման զարգացման քաղաքականության գործառնությունը՝ նպատակ ունենալով աջակցել Հայաստանի անցմանը դեպի ավելի մրցունակ և համաշխարհային շուկաներում ինտեգրված տնտեսություն՝ ներառելով նաև արտանետումների վերահսկման և կառավարման համակարգի ձևավորում։Այս մասին հայտնել է Համաշխարհային բանկը։
Միաժամանակ նշվել է, որ ՕՊԵԿ հիմնադրամը մտադիր է զուգահեռ տրամադրել մինչև 92.8 միլիոն դոլարի համարժեք (80 միլիոն եվրո) ֆինանսավորում, ինչի արդյունքում ընդհանուր աջակցությունը կհասնի մոտ 290 միլիոն դոլարի (250 միլիոն եվրո), հայտնում է Factor.am-ը:
«Հայաստանի տնտեսական վերափոխման զարգացման քաղաքականության գործառնությունը» ուղղված է բազմաճյուղ բարեփոխումների օրակարգի առաջմղմանը, որը ներառում է ներդրումային և գործարար միջավայրի արդիականացում, մրցակցության և սպառողների պաշտպանության ուժեղացում, ինչպես նաև հարկաբյուջետային և կարգավորիչ համակարգերի դիմադրողականության բարձրացում։
«Հայաստանն ունի հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգ, և մենք աջակցում ենք երկրի ջանքերին՝ կառուցելու ավելի բաց, մրցունակ և կայուն տնտեսություն»,- ասել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Ֆաբրիցիո Ձարկոնեն։
Նրա գնահատմամբ՝ ավելի դիվերսիֆիկացված և դիմակայուն տնտեսության ձևավորումը ստեղծում է աճի հնարավորություններ, որոնք օգտակար կլինեն յուրաքանչյուր քաղաքացու համար։
Հաղորդագրության համաձայն՝ գործառնությունը կառուցվել է երկու հիմնական հենասյուների վրա։ Առաջինը վերաբերում է ներդրումների և առևտրի ներուժի իրացմանը և մրցակցության խթանմանը։ Այդ շրջանակում նախատեսվել են իրավական դաշտի արդիականացում ներդրումների համար, մաքսային գործընթացների արդյունավետության բարձրացում, ներմուծվող ապրանքների մշակման ժամկետի 20 տոկոսով կրճատում, ինչպես նաև սպառողների պաշտպանության համակարգի ամրապնդում և անարդար առևտրային գործելակերպի սահմանափակում։ Բացի այդ, նախատեսվել է նաև թվային տնտեսության զարգացմանը նպաստող հիմնական օրենքների ընդունում, ներառյալ կիբեռանվտանգության կառավարման բարելավումը։
Հիմնական միջոցառումները ներառում են «Կլիմայի մասին» նոր օրենքի ընդունումը, որն աջակցում է պետական բյուջեում կլիմայի բյուջեի «պիտակավորման» կիրառմանը, ազգային ջերմոցային գազերի արտանետումների թույլտվությունների համակարգի ստեղծումը և կանաչ տաքսոնոմիայի ներդրումը՝ տնտեսության մեջ կայուն տնտեսական աճի գործողությունների սահմանման և դասակարգման համակարգի ստանդարտացման համար, որը կօգնի դրանց համար մասնավոր ներդրումների ներգրավմանը։
Գործառնության մշակմանն աջակցել են «Կլիմայի աջակցության հիմնադրամը» և PROGREEN հավատարմագրային հիմնադրամը, որոնք տեխնիկական և վերլուծական աջակցություն են ցուցաբերել կլիմայական բարեփոխումների բաղադրիչների համար։ Գործառնության իրականացնողն է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը։ Էկոնոմիկայի նախարարությունը, Շրջակա միջավայրի նախարարությունը, Պետական եկամուտների կոմիտեն, Մրցակցության և սպառողների պաշտպանության հանձնաժողովը և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հանդես են գալիս որպես հիմնական աջակցող գործակալություններ։

31 Март 2026 - 11:23 AMT
Совет исполнительных директоров Всемирного банка одобрил операцию по поддержке политики развития на сумму 200 млн долларов для содействия экономической трансформации Армении и реформам в сфере климатического управления.
Как отмечается в сообщении Всемирного банка, средства направлены на переход к более конкурентоспособной и интегрированной в мировые рынки экономике, включая создание системы контроля и управления выбросами.
Также сообщается, что Фонд ОПЕК намерен предоставить параллельное финансирование в размере до 92,8 млн долларов, в результате чего общий объем поддержки может достичь около 290 млн долларов, сообщает «Factor.am ».
Операция «Экономическая трансформация Армении» направлена на продвижение комплексной программы реформ, включая модернизацию инвестиционной и деловой среды, усиление конкуренции и защиты потребителей, а также повышение устойчивости налогово-бюджетной и регуляторной систем.
«Армения обладает амбициозной повесткой реформ, и мы поддерживаем усилия страны по построению более открытой, конкурентоспособной и устойчивой экономики», — заявил глава представительства Всемирного банка в Армении Фабрицио Дзарконе.
По его оценке, формирование более диверсифицированной и устойчивой экономики создаст возможности роста, которые будут полезны каждому гражданину.
Согласно сообщению, программа построена на двух основных направлениях. Первое касается раскрытия инвестиционного и торгового потенциала и стимулирования конкуренции. В его рамках предусмотрены модернизация правовой базы для инвестиций, повышение эффективности таможенных процедур, сокращение сроков обработки импортируемых товаров на 20 процентов, усиление защиты потребителей и ограничение недобросовестной торговой практики. Также планируется принятие ключевых законов для развития цифровой экономики, включая совершенствование управления кибербезопасностью.
Основные меры второго направления включают принятие нового закона «О климате», внедрение «маркировки» климатических расходов в бюджете, создание национальной системы разрешений на выбросы парниковых газов и внедрение «зеленой таксономии» для стандартизации классификации устойчивой экономической деятельности и привлечения частных инвестиций.
Разработка программы была поддержана Фондом поддержки климата и трастовым фондом PROGREEN, которые оказали техническую и аналитическую помощь. Реализацию будет осуществлять Министерство финансов Армении при поддержке Министерств экономики и окружающей среды, Комитета государственных доходов, Комиссии по защите конкуренции и потребителей и Министерства высокотехнологичной промышленности.