Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդը հաստատել է 200 միլիոն դոլարի (170.3 միլիոն եվրո) տնտեսական վերափոխման զարգացման քաղաքականության գործառնությունը՝ նպատակ ունենալով աջակցել Հայաստանի անցմանը դեպի ավելի մրցունակ և համաշխարհային շուկաներում ինտեգրված տնտեսություն՝ ներառելով նաև արտանետումների վերահսկման և կառավարման համակարգի ձևավորում։Այս մասին հայտնել է Համաշխարհային բանկը։
Միաժամանակ նշվել է, որ ՕՊԵԿ հիմնադրամը մտադիր է զուգահեռ տրամադրել մինչև 92.8 միլիոն դոլարի համարժեք (80 միլիոն եվրո) ֆինանսավորում, ինչի արդյունքում ընդհանուր աջակցությունը կհասնի մոտ 290 միլիոն դոլարի (250 միլիոն եվրո), հայտնում է Factor.am-ը:
«Հայաստանի տնտեսական վերափոխման զարգացման քաղաքականության գործառնությունը» ուղղված է բազմաճյուղ բարեփոխումների օրակարգի առաջմղմանը, որը ներառում է ներդրումային և գործարար միջավայրի արդիականացում, մրցակցության և սպառողների պաշտպանության ուժեղացում, ինչպես նաև հարկաբյուջետային և կարգավորիչ համակարգերի դիմադրողականության բարձրացում։
«Հայաստանն ունի հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգ, և մենք աջակցում ենք երկրի ջանքերին՝ կառուցելու ավելի բաց, մրցունակ և կայուն տնտեսություն»,- ասել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Ֆաբրիցիո Ձարկոնեն։
Նրա գնահատմամբ՝ ավելի դիվերսիֆիկացված և դիմակայուն տնտեսության ձևավորումը ստեղծում է աճի հնարավորություններ, որոնք օգտակար կլինեն յուրաքանչյուր քաղաքացու համար։
Հաղորդագրության համաձայն՝ գործառնությունը կառուցվել է երկու հիմնական հենասյուների վրա։ Առաջինը վերաբերում է ներդրումների և առևտրի ներուժի իրացմանը և մրցակցության խթանմանը։ Այդ շրջանակում նախատեսվել են իրավական դաշտի արդիականացում ներդրումների համար, մաքսային գործընթացների արդյունավետության բարձրացում, ներմուծվող ապրանքների մշակման ժամկետի 20 տոկոսով կրճատում, ինչպես նաև սպառողների պաշտպանության համակարգի ամրապնդում և անարդար առևտրային գործելակերպի սահմանափակում։ Բացի այդ, նախատեսվել է նաև թվային տնտեսության զարգացմանը նպաստող հիմնական օրենքների ընդունում, ներառյալ կիբեռանվտանգության կառավարման բարելավումը։
Հիմնական միջոցառումները ներառում են «Կլիմայի մասին» նոր օրենքի ընդունումը, որն աջակցում է պետական բյուջեում կլիմայի բյուջեի «պիտակավորման» կիրառմանը, ազգային ջերմոցային գազերի արտանետումների թույլտվությունների համակարգի ստեղծումը և կանաչ տաքսոնոմիայի ներդրումը՝ տնտեսության մեջ կայուն տնտեսական աճի գործողությունների սահմանման և դասակարգման համակարգի ստանդարտացման համար, որը կօգնի դրանց համար մասնավոր ներդրումների ներգրավմանը։
Գործառնության մշակմանն աջակցել են «Կլիմայի աջակցության հիմնադրամը» և PROGREEN հավատարմագրային հիմնադրամը, որոնք տեխնիկական և վերլուծական աջակցություն են ցուցաբերել կլիմայական բարեփոխումների բաղադրիչների համար։ Գործառնության իրականացնողն է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը։ Էկոնոմիկայի նախարարությունը, Շրջակա միջավայրի նախարարությունը, Պետական եկամուտների կոմիտեն, Մրցակցության և սպառողների պաշտպանության հանձնաժողովը և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հանդես են գալիս որպես հիմնական աջակցող գործակալություններ։

The World Bank has approved a $200 million development policy operation to support Armenia’s economic transformation and climate governance reforms.
According to the World Bank, the funding aims to help Armenia transition toward a more competitive and globally integrated economy, while also introducing systems for emissions monitoring and management.
It was also noted that the OPEC Fund plans to provide parallel financing of up to $92.8 million, bringing the total potential support to around $290 million, Factor.am reports.
The “Armenia Economic Transformation Development Policy Operation” is designed to advance a broad reform agenda, including modernization of the investment and business environment, strengthening competition and consumer protection, and improving the resilience of fiscal and regulatory systems.
“Armenia has an ambitious reform agenda, and we support the country’s efforts to build a more open, competitive, and sustainable economy,” said Fabrizio Zarcone, the World Bank’s Country Manager for Armenia.
He added that a more diversified and resilient economy would create growth opportunities beneficial to all citizens.
According to the statement, the program is built on two main pillars. The first focuses on unlocking investment and trade potential and promoting competition. Measures include modernizing the legal framework for investments, improving customs efficiency, reducing import processing times by 20 percent, strengthening consumer protection systems, and limiting unfair trade practices. It also предусматривает adoption of key laws to support the digital economy, including improvements in cybersecurity governance.
Key actions under the second pillar include adopting a new Climate Law, introducing climate budget “tagging,” establishing a national greenhouse gas emissions permit system, and implementing a green taxonomy to standardize the classification of sustainable economic activities and attract private investment.
The program’s development was supported by the Climate Support Facility and the PROGREEN trust fund, which provided technical and analytical assistance for climate-related reforms. Implementation will be led by Armenia’s Ministry of Finance, with support from the Ministries of Economy and Environment, the State Revenue Committee, the Competition and Consumer Protection Commission, and the Ministry of High-Tech Industry.