1 Ապրիլ 2026 - 07:36 AMT
Ապրիլի 1-ից ուժի մեջ է մտել ՀՀ կառավարության որոշումը, որով փոփոխվել է էլեկտրամոբիլի շարժիչի հզորությունը հաշվելու կարգը, հայտնում է ՆԳՆ-ն։
Նոր հաշվարկային կարգով էլեկտրամոբիլների գույքահարկը էականորեն նվազում է: Եթե մեքենան արդեն ունի էլեկտրոնային անձնագիր, ապա գույքահարկը հաշվելիս կօգտագործվի դրանում նշված տեղեկատվությունը, իսկ դրա բացակայության դեպքում հաշվարկը կարվի նոր կարգով։
Մինչև 250 ձիաուժը ներառյալ հզորության դեպքում թիվը բաժանվում է 1․5-ի, 251 և բարձր ձիաուժ հզորության դեպքում՝ հաշվարկը կատարվում է 2 մասով։ Առաջին 250 ձիաուժը բաժանվում է 1․5-ի, իսկ մնացած մասը՝ 2․5-ի։ Հետո ստացված արդյունքները գումարվում են։
Նշվել է նաև, որ կայքում իրականացվում են համապատասխան աշխատանքներ և ապրիլի 1-ի ընթացքում բոլոր մեքենաների ձիաուժերը կարտացոլվեն հարթակի անհատական հաշիվներում։
Կարգավորումները նախատեսվում է կիրառել մինչև 2028 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, որից հետո հնարավոր կլինի գնահատել դրանց արդյունավետությունը և որոշել՝ պահպանե՞լ նույն ռեժիմը, թե կատարել լրացուցիչ փոփոխություններ։

С 1 апреля вступило в силу решение правительства Армении, которым изменен порядок расчета мощности двигателя электромобилей, сообщает МВД.
Согласно новому порядку, налог на имущество для электромобилей существенно снижается. Если у автомобиля есть электронный паспорт, при расчете будет использоваться указанная в нем информация, при его отсутствии применяется новая формула.
При мощности до 250 лошадиных сил включительно показатель делится на 1,5. При мощности 251 л.с. и выше расчет производится в два этапа: первые 250 л.с. делятся на 1,5, а оставшаяся часть — на 2,5, после чего результаты суммируются.
Также отмечается, что на сайте ведутся соответствующие работы, и в течение 1 апреля данные о мощности всех автомобилей будут отражены в личных кабинетах пользователей.
Регулирование планируется применять до 31 декабря 2028 года, после чего будет оценена его эффективность и принято решение о сохранении или изменении действующего режима.