1 Ապրիլ 2026 - 07:36 AMT
Ապրիլի 1-ից ուժի մեջ է մտել ՀՀ կառավարության որոշումը, որով փոփոխվել է էլեկտրամոբիլի շարժիչի հզորությունը հաշվելու կարգը, հայտնում է ՆԳՆ-ն։
Նոր հաշվարկային կարգով էլեկտրամոբիլների գույքահարկը էականորեն նվազում է: Եթե մեքենան արդեն ունի էլեկտրոնային անձնագիր, ապա գույքահարկը հաշվելիս կօգտագործվի դրանում նշված տեղեկատվությունը, իսկ դրա բացակայության դեպքում հաշվարկը կարվի նոր կարգով։
Մինչև 250 ձիաուժը ներառյալ հզորության դեպքում թիվը բաժանվում է 1․5-ի, 251 և բարձր ձիաուժ հզորության դեպքում՝ հաշվարկը կատարվում է 2 մասով։ Առաջին 250 ձիաուժը բաժանվում է 1․5-ի, իսկ մնացած մասը՝ 2․5-ի։ Հետո ստացված արդյունքները գումարվում են։
Նշվել է նաև, որ կայքում իրականացվում են համապատասխան աշխատանքներ և ապրիլի 1-ի ընթացքում բոլոր մեքենաների ձիաուժերը կարտացոլվեն հարթակի անհատական հաշիվներում։
Կարգավորումները նախատեսվում է կիրառել մինչև 2028 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, որից հետո հնարավոր կլինի գնահատել դրանց արդյունավետությունը և որոշել՝ պահպանե՞լ նույն ռեժիմը, թե կատարել լրացուցիչ փոփոխություններ։

1 April 2026 - 10:59 AMT
As of April 1, a decision by the Armenian government has taken effect, altering the calculation of electric vehicle engine power, according to the Interior Ministry.
Under the new calculation method, property tax on electric vehicles is significantly reduced. If a vehicle already has an electronic passport, the data specified there will be used for tax calculation; otherwise, the new formula will apply.
For vehicles with up to 250 horsepower inclusive, the figure is divided by 1.5. For vehicles with 251 horsepower and above, the calculation is split into two parts: the first 250 horsepower is divided by 1.5, while the remaining portion is divided by 2.5. The results are then summed.
It was also noted that updates are underway on the website, and during April 1 all vehicles’ horsepower data will be reflected in users’ personal accounts on the platform.
The regulation is set to remain in force until December 31, 2028, after which its effectiveness will be assessed and a decision made on whether to maintain or revise the system.