1 Ապրիլ 2026 - 11:32 AMT
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը հանդիպել է Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունի հետ, քննարկել երկրում ստեղծված իրավիճակը, հայտնում է կաթողիկոսության մամուլի ծառայությունը:
Նրանք անդրադարձել են երկրի անվտանգության ու ներքին կայունության հարցերին:
«Լիբանանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանումը, պետության հեղինակության ամրացումը, բանակի ներկայությունը Լիբանանի բոլոր շրջաններում և ազգային միասնականության ամուր պահպանումը առաջնահերթություն և հրամայական է, մանավանդ ճակատագրական այս պահին: Հավատում ենք, որ սա է յուրաքանչյուր լիբանանցու մոտեցումը: Պետք է հեռու մնալ ներքին պառակտում առաջացնող արտահայտություններից և համախմբվել մեր հայրենիքի գերագույն ու միասնական շահերի շուրջ»,– ասել է Կիլիկիո կաթողիկոսը։
Նա նաև դատապարտել է Իսրայելի կողմից Լիբանանի նկատմամբ իրականացված հարձակումները։
«Իսրայելի մուտքը հարավային Լիբանան և շարունակուող ռմբակոծումները ու սպանութիւնները խստորեն դատապարտելի են: Իսրայելի քայլերը հակասում են միջազգային օրենքին: Հետևաբար, միջազգային համայնքը ու մանավանդ Լիբանանի բարեկամ երկիրներն անտարբեր չպետք է մնան»,-ասել է Արամ Ա-ն:
Մարտի 16-ին Իսրայելի բանակը հայտարարել է Լիբանանի հարավում ցամաքային գործողություն սկսելու մասին: Ավելացել են երկրի հարավային և արևելյան շրջաններին, ինչպես նաև Բեյրութի հարավային արվարձաններին և կենտրոնին հասցվող հարվածները:

Catholicos of the Great House of Cilicia, Aram I, met with Lebanese President Joseph Aoun to discuss the current situation in the country, the Catholicosate’s press service reported.
They addressed issues related to national security and internal stability.
“Preserving Lebanon’s territorial integrity and sovereignty, strengthening state authority, ensuring the army’s presence throughout all regions, and maintaining strong national unity are priorities and imperatives, especially at this critical moment. We believe this is the approach of every Lebanese citizen. We must avoid statements that create internal division and instead unite around the supreme and common interests of our homeland,” Aram I said.
He also condemned Israeli attacks on Lebanon.
“Israel’s entry into southern Lebanon and the ongoing bombardments and killings are strongly condemnable. Israel’s actions contradict international law. Therefore, the international community, especially Lebanon’s friendly countries, must not remain indifferent,” he said.
On March 16, the Israeli army announced the launch of a ground operation in southern Lebanon. Strikes have intensified in the country’s southern and eastern regions, as well as in Beirut’s southern suburbs and central areas.