1 Ապրիլ 2026 - 11:32 AMT
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը հանդիպել է Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունի հետ, քննարկել երկրում ստեղծված իրավիճակը, հայտնում է կաթողիկոսության մամուլի ծառայությունը:
Նրանք անդրադարձել են երկրի անվտանգության ու ներքին կայունության հարցերին:
«Լիբանանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանումը, պետության հեղինակության ամրացումը, բանակի ներկայությունը Լիբանանի բոլոր շրջաններում և ազգային միասնականության ամուր պահպանումը առաջնահերթություն և հրամայական է, մանավանդ ճակատագրական այս պահին: Հավատում ենք, որ սա է յուրաքանչյուր լիբանանցու մոտեցումը: Պետք է հեռու մնալ ներքին պառակտում առաջացնող արտահայտություններից և համախմբվել մեր հայրենիքի գերագույն ու միասնական շահերի շուրջ»,– ասել է Կիլիկիո կաթողիկոսը։
Նա նաև դատապարտել է Իսրայելի կողմից Լիբանանի նկատմամբ իրականացված հարձակումները։
«Իսրայելի մուտքը հարավային Լիբանան և շարունակուող ռմբակոծումները ու սպանութիւնները խստորեն դատապարտելի են: Իսրայելի քայլերը հակասում են միջազգային օրենքին: Հետևաբար, միջազգային համայնքը ու մանավանդ Լիբանանի բարեկամ երկիրներն անտարբեր չպետք է մնան»,-ասել է Արամ Ա-ն:
Մարտի 16-ին Իսրայելի բանակը հայտարարել է Լիբանանի հարավում ցամաքային գործողություն սկսելու մասին: Ավելացել են երկրի հարավային և արևելյան շրջաններին, ինչպես նաև Բեյրութի հարավային արվարձաններին և կենտրոնին հասցվող հարվածները:

1 Апрель 2026 - 11:39 AMT
Католикос Великого дома Киликийского Арам I встретился с президентом Ливана Жозефом Ауном и обсудил ситуацию в стране, сообщает пресс-служба католикосата.
Стороны затронули вопросы безопасности и внутренней стабильности.
«Сохранение территориальной целостности и суверенитета Ливана, укрепление авторитета государства, присутствие армии во всех регионах страны и прочное поддержание национального единства являются приоритетом и необходимостью, особенно в этот судьбоносный момент. Мы убеждены, что это подход каждого ливанца. Необходимо избегать заявлений, вызывающих внутренние разногласия, и объединиться вокруг высших и общих интересов нашей родины», — заявил Арам I.
Он также осудил атаки Израиля на Ливан.
«Вход Израиля на юг Ливана, продолжающиеся бомбардировки и убийства заслуживают строгого осуждения. Действия Израиля противоречат международному праву. Следовательно, международное сообщество, особенно дружественные Ливану страны, не должны оставаться безучастными», — отметил он.
16 марта армия Израиля объявила о начале наземной операции на юге Ливана. Удары усилились по южным и восточным регионам страны, а также по южным пригородам и центру Бейрута.