1 Ապրիլ 2026 - 13:51 AMT
ՌԴ-ն չի բանակցում ՀՀ երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարումը Ղազախստանին փոխանցելու շուրջ: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ հղում անելով ՌԴ տրանսպորտի նախարար Անդրեյ Նիկիտինի հայտարարությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ Նիկիտինը ևս ասել էր, որ Մոսկվան չի նախատեսում որևէ կոնցեսիայի փոխանցում, և հայկական կողմի հետ այդ հարցը պաշտոնական մակարդակով չի քննարկվել։
«2008 թվականին կնքված կոնցեսիոն համաձայնագրի ժամկետը 30 տարի է՝ ևս 10 տարով երկարաձգման հնարավորությամբ։ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն արդեն երկար տարիներ պատասխանատու կերպով կատարել է այդ պայմանագրի դրույթները։ Ռուսական ներդրումները ենթակառուցվածքներում կազմել են ավելի քան 30 միլիարդ ռուբլի», – հայտարարել է Զախարովան։
Մարտի 26-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Երևանը չի առարկի երկաթուղու կառավարման փոխանցմանը ղազախական ընկերությանը՝ Ռուսաստանի հետ համաձայնության դեպքում։ Ավելի վաղ վարչապետը նաև առաջարկել է վերանայել հայկական երկաթուղու կառավարումը՝ չբացառելով կոնցեսիայի հնարավոր փոխանցումը բարեկամ երկրներին՝ Ղազախստանին, ԱՄԷ-ին կամ Կատարին։

1 Апрель 2026 - 14:02 AMT
Россия не ведет переговоры о передаче концессионного управления железной дорогой Армении Казахстану, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова со ссылкой на министра транспорта Андрея Никитина, сообщает «Sputnik Армения».
Ранее Никитин также отмечал, что Москва не планирует передачу концессии, и этот вопрос не обсуждался с армянской стороной на официальном уровне.
«Срок концессионного соглашения, заключенного в 2008 году, составляет 30 лет с возможностью продления еще на 10 лет. ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” на протяжении многих лет добросовестно исполняет условия соглашения. Российские инвестиции в инфраструктуру превысили 30 миллиардов рублей», — заявила Захарова.
26 марта премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Ереван не возражает против передачи управления железной дорогой казахстанской компании при согласовании с Россией.
Ранее он также предлагал пересмотреть модель управления армянской железной дорогой, не исключая передачи концессии дружественным странам, включая Казахстан, ОАЭ или Катар.