1 Ապրիլ 2026 - 13:51 AMT
ՌԴ-ն չի բանակցում ՀՀ երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարումը Ղազախստանին փոխանցելու շուրջ: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ հղում անելով ՌԴ տրանսպորտի նախարար Անդրեյ Նիկիտինի հայտարարությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ Նիկիտինը ևս ասել էր, որ Մոսկվան չի նախատեսում որևէ կոնցեսիայի փոխանցում, և հայկական կողմի հետ այդ հարցը պաշտոնական մակարդակով չի քննարկվել։
«2008 թվականին կնքված կոնցեսիոն համաձայնագրի ժամկետը 30 տարի է՝ ևս 10 տարով երկարաձգման հնարավորությամբ։ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն արդեն երկար տարիներ պատասխանատու կերպով կատարել է այդ պայմանագրի դրույթները։ Ռուսական ներդրումները ենթակառուցվածքներում կազմել են ավելի քան 30 միլիարդ ռուբլի», – հայտարարել է Զախարովան։
Մարտի 26-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Երևանը չի առարկի երկաթուղու կառավարման փոխանցմանը ղազախական ընկերությանը՝ Ռուսաստանի հետ համաձայնության դեպքում։ Ավելի վաղ վարչապետը նաև առաջարկել է վերանայել հայկական երկաթուղու կառավարումը՝ չբացառելով կոնցեսիայի հնարավոր փոխանցումը բարեկամ երկրներին՝ Ղազախստանին, ԱՄԷ-ին կամ Կատարին։

1 April 2026 - 14:02 AMT
Russia is not holding negotiations on transferring the concession management of Armenia’s railway to Kazakhstan, Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said, citing Transport Minister Andrey Nikitin.
Earlier, Nikitin had also stated that Moscow does not plan any transfer of the concession and that the issue has not been discussed with the Armenian side at an official level, according to Sputnik Armenia
“The concession agreement signed in 2008 is valid for 30 years, with the possibility of a 10-year extension. South Caucasus Railway CJSC has responsibly fulfilled the terms of the agreement for many years. Russian investments in infrastructure have exceeded 30 billion rubles,” Zakharova said.
On March 26, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that Yerevan would not oppose transferring railway management to a Kazakh company if agreed with Russia.
Earlier, he had also proposed revisiting the management model of Armenia’s railway, not ruling out the possibility of transferring the concession to friendly countries such as Kazakhstan, the UAE, or Qatar.