2 Ապրիլ 2026 - 07:03 AMT
Ռուսական բիզնեսի զգուշավորությունը Հայաստանի հետ աշխատանքում բացատրվում է ԵՄ անդամակցության հնարավորության շուրջ քննարկումներով, հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը: Նա այս մասին խոսել է ռուսական «Առաջին ալիքի» եթերում՝ անդրադառնալով տնտեսական համագործակցության ընթացքին։
Նա հավելել է, որ այդ մասին բազմիցս ասել է հայ գործընկերներին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մեր բիզնեսը շատ զգուշավոր է Հայաստանի հետ գործեր վարելու հարցում՝ այս՝ Եվրամիություն մտնելու մասին խոսակցությունների պատճառով։ Մենք ամփոփել ենք 2025 թվականի արդյունքները․ նվազում ունենք 12 միլիարդ դոլարից մինչև 6․4 միլիարդ դոլար։ Այսինքն՝ միայն այն մարդկանց խոսակցությունները, որոնք Հայաստանում խոսում են Եվրամիության մասին, հանգեցրել են նրան, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը միասին կորցրել են ավելի քան 5 միլիարդ դոլար», – նշել է նա։
Փաշինյանը Մոսկվայում Պուտինի հետ հանդիպմանն ասել է, որ հայկական կողմը գիտի, որ սկզբունքորեն երկու միավորումների՝ ԵՄ-ին և ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունն անհամատեղելի է, սակայն այն, ինչ անում է, և «այն օրակարգը, որը կա, առնվազն այս պահին համատեղելի են»։

2 April 2026 - 07:59 AMT
Russian businesses are showing caution in their dealings with Armenia due to ongoing discussions about the country’s possible accession to the European Union, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk said.
Speaking on Russia’s Channel One, Overchuk addressed the current state of economic cooperation, noting that such concerns have influenced bilateral trade relations.
He added that he had repeatedly raised this issue with Armenian partners, according to TASS.
“Our business community is very cautious about conducting business with Armenia because of these discussions about joining the European Union. We have summed up the results of 2025: there is a decline from $12 billion to $6.4 billion. In other words, just the discussions by certain people in Armenia about the European Union have led to Armenia and Russia jointly losing more than $5 billion,” he said.
During a meeting with Russian President Vladimir Putin in Moscow, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the Armenian side understands that, in principle, membership in two blocs—the European Union and the Eurasian Economic Union—is incompatible. However, he noted that what Armenia is currently doing and “the agenda that exists, at least for now, are compatible.”