2 Ապրիլ 2026 - 07:03 AMT
Ռուսական բիզնեսի զգուշավորությունը Հայաստանի հետ աշխատանքում բացատրվում է ԵՄ անդամակցության հնարավորության շուրջ քննարկումներով, հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը: Նա այս մասին խոսել է ռուսական «Առաջին ալիքի» եթերում՝ անդրադառնալով տնտեսական համագործակցության ընթացքին։
Նա հավելել է, որ այդ մասին բազմիցս ասել է հայ գործընկերներին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մեր բիզնեսը շատ զգուշավոր է Հայաստանի հետ գործեր վարելու հարցում՝ այս՝ Եվրամիություն մտնելու մասին խոսակցությունների պատճառով։ Մենք ամփոփել ենք 2025 թվականի արդյունքները․ նվազում ունենք 12 միլիարդ դոլարից մինչև 6․4 միլիարդ դոլար։ Այսինքն՝ միայն այն մարդկանց խոսակցությունները, որոնք Հայաստանում խոսում են Եվրամիության մասին, հանգեցրել են նրան, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը միասին կորցրել են ավելի քան 5 միլիարդ դոլար», – նշել է նա։
Փաշինյանը Մոսկվայում Պուտինի հետ հանդիպմանն ասել է, որ հայկական կողմը գիտի, որ սկզբունքորեն երկու միավորումների՝ ԵՄ-ին և ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունն անհամատեղելի է, սակայն այն, ինչ անում է, և «այն օրակարգը, որը կա, առնվազն այս պահին համատեղելի են»։

Российский бизнес проявляет осторожность в работе с Арменией из-за обсуждений возможного вступления страны в Европейский союз, заявил вице-премьер России Алексей Оверчук.
В эфире российского «Первого канала» он прокомментировал текущее состояние экономического сотрудничества, отметив влияние этих факторов на двусторонние торговые отношения.
Он добавил, что неоднократно поднимал этот вопрос с армянскими партнерами, сообщает «ТАСС».
«Наш бизнес очень осторожно ведет дела с Арменией из-за разговоров о вступлении в Европейский союз. Мы подвели итоги 2025 года: наблюдается снижение с 12 миллиардов долларов до 6,4 миллиарда долларов. То есть одни лишь разговоры отдельных людей в Армении о Европейском союзе привели к тому, что Армения и Россия вместе потеряли более 5 миллиардов долларов», — отметил он.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с президентом России Владимиром Путиным в Москве заявил, что армянская сторона понимает принципиальную несовместимость членства одновременно в двух объединениях — Европейском союзе и Евразийском экономическом союзе. Однако, по его словам, предпринимаемые шаги и «существующая повестка, по крайней мере на данный момент, совместимы».