2 Ապրիլ 2026 - 08:02 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ «Զայեդ» մրցանակաբաշխության շրջանակում ստացած 500,000 ԱՄՆ դոլար մրցանակը կառավարելու նպատակով վարչապետի աշխատակազմը Ֆինանսների նախարարության գանձապետարանում բացել է արտաբյուջետային ավանդային հաշիվ։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ կառավարությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Մրցանակային միջոցները փոխանցվել են հատուկ բացված հաշվին և օգտագործվելու են կառավարության կողմից սահմանված ծախսերի ֆինանսավորման համար։ Կառավարությունից նշել են, որ այս գործիքակազմը ապահովում է միջոցների կառավարման թափանցիկություն և նպատակային կիրառություն՝ մուտքերի ու ելքերի առանձնացված հաշվառմամբ պետական գանձապետական համակարգում։
«Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակաբաշխության շրջանակում ՀՀ վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը արժանացել էին մեկ միլիոն դոլար մրցանակի, գումարը կիսվել է երկու ղեկավարների մեջ։

2 Апрель 2026 - 08:12 AMT
Для управления премией в размере 500 тысяч долларов, присужденной премьер-министру Армении Николу Пашиняну в рамках премии «Заид», аппарат премьер-министра открыл внебюджетный депозитный счет в казначействе Министерства финансов, сообщили в правительстве, передает «Factor.am ».
Средства премии переведены на специально открытый счет и будут использованы для финансирования расходов, определенных правительством. Власти отметили, что данный механизм обеспечивает прозрачность управления средствами и их целевое использование за счет раздельного учета поступлений и расходов в государственной казначейской системе.
В рамках премии «Заид» за человеческое братство 2026 года премьер-министр Армении и президент Азербайджана Ильхам Алиев получили премию в размере 1 миллиона долларов, которая была разделена между двумя лидерами.