2 Ապրիլ 2026 - 10:24 AMT
ՀՀ-ն կսկսի կիրառել շոկոլադի հումքի անմաքս ներմուծման ԵԱՏՄ քվոտաները: ՀՀ կառավարությունը կիրառության մեջ է դրել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի որոշումները՝ կապված մի շարք ապրանքների անմաքս ներմուծման հետ։
Մասնավորապես, Հայաստանը մեկ տարվա ընթացքում՝ մինչև 2027 թ. ապրիլի 30-ը, սկսել է օգտվել 300 և 200 տոննա կակաոյի մածուկի և կակաոյի յուղի անմաքս ներմուծման քվոտաներից, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Սահմանված ծավալները գերազանցելու դեպքում ներմուծողները վճարելու են համապատասխան տուրքեր՝ 3-5 տոկոսի չափով։
Բացի այդ, մինչև 2028 թ. ավարտը թույլատրվել է նաև տեղական արտադրության կարիքների համար տեքստիլի և կաշվի մշակման համար նախատեսված նյութերի անմաքս ներմուծումը։

2 Апрель 2026 - 12:09 AMT
Армения начнет применять квоты Евразийского экономического союза (ЕАЭС) на беспошлинный импорт сырья для производства шоколада. Решение было принято на сегодняшнем заседании правительства.
Правительство ввело в действие решения Евразийского межправительственного совета, касающиеся беспошлинного ввоза ряда товаров.
В частности, в течение одного года — до 30 апреля 2027 года — Армения будет использовать квоты на беспошлинный импорт 300 тонн какао-пасты и 200 тонн какао-масла, сообщает «Sputnik Армения».
В случае превышения установленных объемов импортеры будут обязаны уплачивать соответствующие пошлины в размере 3–5%.
Кроме того, до конца 2028 года разрешен беспошлинный импорт материалов для текстильной и кожевенной промышленности, предназначенных для нужд местного производства.