2 Ապրիլ 2026 - 10:38 AMT
Հետադարձ հիփոթեքի ինստիտուտ է ներդրվում․ Թոշակառուներին առաջարկվում է տները հիփոթեքով վաճառել բանկերին
ՀՀ կառավարությունը ներդրում է հետադարձ հիփոթեքի ինստիտուտը և միաժամանակ փոփոխություններ է նախատեսում է ամուսինների գույքային իրավունքների կարգավորման ոլորտում։ Այդ մասին կառավարության նիստում ասել է Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը։
Նրա ներկայացմամբ՝ այս մեխանիզմը հնարավորություն է տալիս թոշակառուներին իրենց պատկանող անշարժ գույքից որոշակի եկամուտներ ստանալ՝ չզրկվելով բնակվելու իրավունքից, հայտնում է Panorama.am-ը:
Թովմասյանը պարզաբանել է, որ երբ քաղաքացիները կյանքի ընթացքում ձեռք բերված կամ ժառանգությամբ ու նվիրատվությամբ ստացած գույքի պահպանման խնդիր են ունենում, նրանք փորձում են այդ գույքի միջոցով եկամուտ ապահովել և բարելավել իրենց կենսամակարդակը՝ հաշվի առնելով կուտակած կապիտալը։
«Սեփականատերերը հնարավորություն են ունենալու բանակցելով բանկերի հետ, այդ նույն տունը հանձնել բանկին՝ հետադարձ հիփոթեկով՝ պահպանելով դրա նկատմամբ սեփականության իրավունքը, բնակվելու իրավունքը և թոշակառուի տարիքում ստիպված չլինեն վաճառել սեփական գույքը, տեղափոխվել, որպեսզի հոգան որոշակի ծախսեր, որոնք կարող էին այս մեխանիզմով ստանալ եկամուտներ: Այդ եկամուտները կգումարվի իրենց վճարվող թոշակներին, կդառնա հավելյալ միջոցներ, որպեսզի մարդիկ կարողանան ավելի բարեկեցիկ կյանքով ապրել»,- ասել է կադաստրի կոմիտեի նախագահը։
Նա նաև նշել է, որ երկրորդ փոփոխությամբ նախատեսվում է, որ ամուսինների կողմից համատեղ ձեռք բերված անշարժ գույքի դեպքում, նրանցից մեկի մահից հետո ողջ մնացած ամուսինը պահպանի գույքի նկատմամբ միանձնյա սեփականության իրավունքը մինչև իր մահը, որից հետո միայն ուժի մեջ կմտնի ժառանգության իրավունքը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ կրկնել է իր նախկին աղմկահարույց հայտարարությունը, թե Երևանի կենտրոնում 500 հազար դոլար արժողությամբ տուն ունեցող թաշակառուն չպետք է նպաստ ստանա՝ հավելելով, որ նախագծով կատարվում է 2018 թ-ի իրենց խոստումը՝ թոշակառուների ազատության սահմաններն են ընդլյանում։

Правительство Армении вводит институт обратной ипотеки и одновременно предлагает изменения в регулировании имущественных прав супругов, заявил на заседании кабмина глава Кадастрового комитета Сурен Товмасян.
По его словам, данный механизм позволит пенсионерам получать дополнительный доход от принадлежащей им недвижимости, не лишаясь права проживания, сообщает «Panorama.am».
Товмасян пояснил, что граждане, сталкивающиеся с трудностями содержания имущества, приобретенного при жизни или полученного по наследству либо дарению, стремятся использовать его для получения дохода и повышения уровня жизни, опираясь на накопленный капитал.
«Собственники смогут, договорившись с банками, передавать жилье в рамках обратной ипотеки, сохраняя право собственности и проживания. Таким образом, пенсионерам не придется продавать жилье или переезжать для покрытия расходов — они смогут получать доход за счет этого механизма.
Эти средства будут дополнять их пенсии и станут дополнительным источником дохода, позволяя людям жить более обеспеченно», — отметил он.
Он также сообщил, что второе изменение предусматривает: в случае совместно приобретенной супругами недвижимости после смерти одного из них оставшийся супруг сохраняет единоличное право собственности до своей смерти, после чего вступает в силу право наследования.
Премьер-министр Никол Пашинян вновь повторил свое ранее вызвавшее резонанс заявление о том, что пенсионер, владеющий домом стоимостью 500 тысяч долларов в центре Еревана, не должен получать социальное пособие, добавив, что проект реализует обещание 2018 года, расширяя свободу пенсионеров.