2 Ապրիլ 2026 - 12:06 AMT
Կենտրոնական բանկի կարգավորիչ պահանջներին համապատասխան՝ EasyPay վճարային տերմինալներում այսուհետև անհրաժեշտ կլինի անցնել նույնականացում բանկային որոշ գործարքների՝ մասնավորապես ավանդի, քարտի և հաշվի համալրումների իրականացման համար։
Վճարային տերմինալում կառաջարկվի անցնել նույնականացում երկու եղանակներից մեկով՝ easywallet հավելվածով և imID-ով։
easywallet-ով նույնականանալիս տերմինալի էկրանին կցուցադրվի QR կոդ․ անհրաժեշտ կլինի մուտք գործել easywallet հաշիվ, սքանավորել QR կոդը և հաստատել հավելվածում բացված պատուհանը։
ImID-ով նույնականանալիս անհրաժեշտ կլինի մուտքագրել այն հեռախոսահամարը, որով բջջային օպերատորի հետ հաճախորդն ակտիվացրել է imID նույնականացումը։ Ապա հաճախորդի հեռախոսում կբացվի պատուհան, որում նա կկարողանա մուտքագրել իր imID PIN կոդը։
Գործարքի ավարտից հետո հաճախորդը կարող է կատարել նոր գործարքներ՝ առանց կրկնակի նույնականացման։
Կարևոր է իմանալ, որ նույնականացման տվյալները փոխանցվում են միայն նույնականացման համապատասխան համակարգին։ Տվյալների մշակումն իրականացվում է գործող իրավական և տվյալների պաշտպանության պահանջներին համապատասխան։
«Իզի Փեյ»-ը ՀՀ առաջատար ֆինտեխ ընկերություններից է, որը հիմնադրվել է 2014 թվականին։ Ընկերության նպատակն է պարզեցնել մարդկանց ֆինանսական կյանքը՝ առաջարկելով պարզ լուծումներ վճարումների ու դրամական փոխանցումների համար։ Իր 4200+ տերմինալներում և easywallet հավելվածում կան 1000+ վճարատեսակներ․ հնարավոր է վճարել բժշկական, պետական, ապահովագրական, նոտարական, կոմունալ և այլ ծառայությունների համար, կատարել նվիրատվություններ, մեքենային առնչվող վճարումներ ու վարկի մարումներ, կատարել ու ստանալ դրամական փոխանցումներ, գնել միջոցառումների տոմսեր, ստանալ օնլայն վարկ և ավելին։ Ընկերության մասին ավելին ներկայացված է պաշտոնական կայքում։

In compliance with regulatory requirements set by the Central Bank of Armenia, customer verification will now be required at EasyPay payment kiosks for certain banking transactions, specifically for deposit, card, and account replenishments.
At the payment kiosk, customers will be offered two verification methods: via the easywallet app or through imID.
During verification via easywallet, a QR code will be displayed on the kiosk screen. The user will need to log in to their easywallet account, scan the QR code, and confirm the pop-up window in the app.
During verification via imID, the user will need to enter the phone number through which they activated the imID with their mobile operator. A window will then appear on the user’s phone, where they can enter their imID PIN code.
After completing a transaction, customers can make more transactions without verification.
It is important to note that verification data is shared only with the relevant verification system. Data processing is carried out in accordance with applicable legal and data protection requirements.
EasyPay is one of Armenia’s leading fintech companies and was founded in 2014. The company’s mission is to make people’s financial lives easy by offering easy solutions for payments and money transfers. Through its 4,200+ terminals and the easywallet app, users have access to 1000+ services, which include medical, government, insurance, notary, utility, and other payments, as well as donations, car-related payments, loan repayments, sending and receiving money transfers, purchasing event tickets, receiving online loans, and more. Further information is available on the official website