2 Ապրիլ 2026 - 12:06 AMT
Կենտրոնական բանկի կարգավորիչ պահանջներին համապատասխան՝ EasyPay վճարային տերմինալներում այսուհետև անհրաժեշտ կլինի անցնել նույնականացում բանկային որոշ գործարքների՝ մասնավորապես ավանդի, քարտի և հաշվի համալրումների իրականացման համար։
Վճարային տերմինալում կառաջարկվի անցնել նույնականացում երկու եղանակներից մեկով՝ easywallet հավելվածով և imID-ով։
easywallet-ով նույնականանալիս տերմինալի էկրանին կցուցադրվի QR կոդ․ անհրաժեշտ կլինի մուտք գործել easywallet հաշիվ, սքանավորել QR կոդը և հաստատել հավելվածում բացված պատուհանը։
ImID-ով նույնականանալիս անհրաժեշտ կլինի մուտքագրել այն հեռախոսահամարը, որով բջջային օպերատորի հետ հաճախորդն ակտիվացրել է imID նույնականացումը։ Ապա հաճախորդի հեռախոսում կբացվի պատուհան, որում նա կկարողանա մուտքագրել իր imID PIN կոդը։
Գործարքի ավարտից հետո հաճախորդը կարող է կատարել նոր գործարքներ՝ առանց կրկնակի նույնականացման։
Կարևոր է իմանալ, որ նույնականացման տվյալները փոխանցվում են միայն նույնականացման համապատասխան համակարգին։ Տվյալների մշակումն իրականացվում է գործող իրավական և տվյալների պաշտպանության պահանջներին համապատասխան։
«Իզի Փեյ»-ը ՀՀ առաջատար ֆինտեխ ընկերություններից է, որը հիմնադրվել է 2014 թվականին։ Ընկերության նպատակն է պարզեցնել մարդկանց ֆինանսական կյանքը՝ առաջարկելով պարզ լուծումներ վճարումների ու դրամական փոխանցումների համար։ Իր 4200+ տերմինալներում և easywallet հավելվածում կան 1000+ վճարատեսակներ․ հնարավոր է վճարել բժշկական, պետական, ապահովագրական, նոտարական, կոմունալ և այլ ծառայությունների համար, կատարել նվիրատվություններ, մեքենային առնչվող վճարումներ ու վարկի մարումներ, կատարել ու ստանալ դրամական փոխանցումներ, գնել միջոցառումների տոմսեր, ստանալ օնլայն վարկ և ավելին։ Ընկերության մասին ավելին ներկայացված է պաշտոնական կայքում։

В соответствии с регуляторными требованиями Центрального банка, в платёжных терминалах EasyPay отныне необходимо будет проходить верификацию для осуществления некоторых банковских транзакций, а именно — для пополнения вкладов, карт и счётов.
В платёжном терминале будет предложено пройти верификацию одним из двух способов: через приложение easywallet или через imID.
При верификации через easywallet на экране терминала отобразится QR-код: необходимо будет войти в аккаунт easywallet, отсканировать QR-код и подтвердить действие в открывшемся окне приложения.
При верификации через imID необходимо будет ввести номер телефона, по которому клиент активировал imID у мобильного оператора. Затем на телефоне откроется окно, в котором нужно ввести PIN-код imID.
После завершения транзакции клиент сможет совершать новые операции без повторной верификации.
Важно знать, что данные верификации передаются только соответствующей системе верификации. Обработка данных осуществляется в соответствии с действующими правовыми требованиями и нормами защиты данных.
«EasyPay» — одна из ведущих финтех-компаний РА, основанная в 2014 году. Цель компании — упростить финансовую жизнь людей, предлагая простые решения для платежей и денежных переводов. В её 4200+ терминалах и приложении easywallet доступно 1000+ платежей: можно оплачивать медицинские, государственные, страховые, нотариальные, коммунальные и другие услуги, делать пожертвования, совершать платежи, связанные с автомобилем, погашать кредиты, совершать и получать денежные переводы, покупать билеты на мероприятия, получать онлайн кредиты и многое другое. Больше информации о компании представлено на официальном сайте.