2 Ապրիլ 2026 - 13:42 AMT
Հայաստանից Ռուսաստան մատակարարվող բուսական և կենդանական արտադրանքի նկատմամբ մի քանի տարի առաջ առաջացած պահանջները դեռևս արդիական են, հայտարարել է «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը:
«Հայաստանից մատակարարվող արտադրանքի տեսականին և ծավալները հիմք են տալիս ենթադրելու, որ ոչ բոլոր ապրանքներնունեն հայկական ծագում։ Մենք այս խնդրով զբաղվել ենք ինչպես 2024 թվականին, այնպես էլ 2023 թվականին», – նշել է Դանկվերտը, հայտնում է Interfax-ը:
Ըստ նրա, ստեղծված իրավիճակի լուծումներից մեկը կարող է լինել ԵԱՏՄ շրջանակում տեղեկատվական համակարգերի ինտեգրումը, որը հնարավորություն է տվել ապահովել ապրանքների թափանցիկությունն ու հետագծելիությունը:
Առաջին հերթին խոսքը վերաբերել է մատակարարումների ծավալների կտրուկ և ոչ տրամաբանական աճին, որը պայմանավորված է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում շուկաներ մուտք գործելու պարզեցված պայմաններով։
«Օրինակ՝ երեք տարվա ընթացքում Հայաստանը ծաղիկների մատակարարումները 36 միլիոնից ավելացրել է մինչև ավելի քան 100 միլիոն հատ։ Աճ է գրանցվել նաև այլ ապրանքների դեպքում։ Մենք ստիպված ենք եղել ֆիտոսանիտարական վերահսկողությունը տեղափոխել սահմանին ավելի մոտ: Մենք նաև նկատել ենք, որ Ռուսաստանի տարածք ուղարկվող արտադրանքի մեծ մասը չի հասնում այն վայրերը, ուր նախատեսված էր»,-ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ այս հարցերի կարգավորումը երկար ժամանակ է պահանջել, և արձանագրվել է կարանտինային օբյեկտների զգալի քանակ՝ ավելի քան 900 դեպք Հայաստանից ներմուծվող արտադրանքում, ինչը զգալիորեն բարդացրել է աշխատանքը։ Մասնավորապես, առաջացել է ախտահանման անհրաժեշտություն։ Նա նաև նշել է, որ ծաղկային արտադրանքի համար անհրաժեշտ է արտադրության վայրերի հավատարմագրում, փորձեր են իրականացվել նաև տեսահսկողության միջոցով ստուգումներ անցկացնելու ուղղությամբ։
Անդրադառնալով կենդանական արտադրանքի մատակարարումներին՝ Դանկվերտը հայտարարել է, որ այս ոլորտում ևս «մատակարարվող արտադրանքի մի մասը կարող է չունենալ հայկական ծագում»։
«Մենք արձանագրել ենք չհետագծվող արտադրանքի մատակարարումներ, ինչպիսիք են կարագը, պանիրները, իշխան ձուկը։ Հայաստանի լեռնային գետերի կարմրախայտը ոչ մի կերպ չի կարող նման լինել նորվեգականին», – ընդգծել է նա։
Նա հավելել է, որ ստեղծված իրավիճակը հանգեցրել է Հայաստանից եկող արտադրանքի նկատմամբ ավելի խիստ պահանջների կիրառմանը, այդ թվում՝ դրա հետագծելիության վերահսկման ուժեղացմանը։
Խնդրի լուծումը գերատեսչության ղեկավարը տեսել է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում անվտանգության վերահսկման թվային համակարգերի ինտեգրման մեջ։
«Մեր էլեկտրոնային համակարգերը թույլ են տալիս արագ հետագծել մատակարարվող արտադրանքը և արդյունավետ աշխատել», – ասել է նա՝ նշելով, որ միության շրջանակում «դա դեռևս չի ստացվում»։

Требования к растительной и животной продукции, поставляемой из Армении в Россию, выдвинутые несколько лет назад, остаются актуальными, заявил глава Россельхознадзора Сергей Данкверт.
«Ассортимент и объемы продукции, поступающей из Армении, дают основания предполагать, что не все товары имеют армянское происхождение. Мы занимались этим вопросом как в 2024, так и в 2023 году», — отметил Данкверт, сообщает «Интерфакс».
По его словам, одним из решений может стать интеграция информационных систем в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), что позволит обеспечить прозрачность и прослеживаемость товаров.
Речь идет прежде всего о резком и нелогичном росте объемов поставок, обусловленном упрощенными условиями выхода на рынки в рамках ЕАЭС.
«Например, за три года Армения увеличила поставки цветов с 36 миллионов до более чем 100 миллионов единиц. Рост наблюдается и по другим товарам. Мы были вынуждены перенести фитосанитарный контроль ближе к границе. Также мы заметили, что значительная часть продукции, отправляемой в Россию, не доходит до заявленных пунктов назначения», — сказал он.
По его словам, урегулирование этих вопросов заняло длительное время, было выявлено более 900 случаев карантинных объектов в продукции из Армении, что существенно осложнило работу. В частности, возникла необходимость в проведении обеззараживания. Он также отметил, что для цветочной продукции требуется аккредитация мест производства, предпринимались попытки проведения проверок с использованием видеонаблюдения.
Говоря о поставках продукции животного происхождения, Данкверт заявил, что и в этой сфере «часть поставляемой продукции может не иметь армянского происхождения».
«Мы фиксировали поставки непрослеживаемой продукции, такой как масло, сыры, форель. Форель из горных рек Армении никак не может быть похожа на норвежскую», — подчеркнул он.
Он добавил, что сложившаяся ситуация привела к ужесточению требований к продукции из Армении, в том числе к усилению контроля ее прослеживаемости.
Решение проблемы глава ведомства видит в интеграции цифровых систем контроля безопасности в рамках ЕАЭС.
«Наши электронные системы позволяют быстро отслеживать поставляемую продукцию и эффективно работать», — отметил он, добавив, что в рамках союза «это пока не удается».