2 Ապրիլ 2026 - 14:31 AMT
Ամերիաբանկը Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) կողմից ճանաչվել է Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի (GTFP) լավագույն թողարկող բանկը Կովկասյան տարածաշրջանում: Մրցանակը շնորհվել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի 2026 թվականի մրցանակաբաշխության ժամանակ։
Մրցանակաբաշխությունը կայացել է IFC-ի` միջազգային առևտրային գործընկերների 9-րդ համաժողովի շրջանակում: Եռօրյա միջոցառմանը փորձագիտական քննարկումների և մասնագիտական շփման նպատակով Պորտուգալիայի մայրաքաղաք Լիսաբոնում էր հավաքվել IFC-ի գործընկեր կառույցներից ավելի քան 400 պատվիրակ մոտ 50 երկրից։
GTFP-ն IFC-ի առևտրի ֆինանսավորման առաջատար ծրագիրն է, որը վերջին երկու տասնամյակի ընթացքում աջակցել է 200,000 ընկերության՝ իրականացնելով 130 միլիարդ դոլարի առևտրի ֆինանսավորում։ Այն զարգացող շուկաների տեղական ֆինանսական հաստատություններին հնարավորություն է տալիս ընդլայնել ֆինանսավորման հասանելիությունը և նվազեցնել դրամական միջոցների գրավի պահանջները խոշոր միջազգային բանկերի հետ համագործակցության շնորհիվ։

2 April 2026 - 14:55 AMT
Ameriabank has been recognized as the Best Global Trade Finance Program (GTFP) Issuing Bank in the Caucasus region at the 2026 International Finance Corporation (IFC) Awards Ceremony.
The ceremony, which aimed to honor the top-performing trade and supply chain finance partners of the past year, marked the culmination of IFC’s 9th Global Trade Partners Meeting held in Lisbon, Portugal. The event brought together over 400 delegates from more than 50 countries in Lisbon for three days of thought leadership, networking, and celebration.
The GTFP is IFC's flagship trade finance program, having supported 200,000 firms with $130 billion in trade finance over the past two decades. It enables local financial institutions in emerging markets to broaden their access to finance and reduce cash collateral requirements by partnering with major international banks.