ՀՀ ՍԱՏՄ-ն չի մեկնաբանում «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավարի հայտարարությունը, թե Հայաստանի կողմից կարանտինային ապրանքների, այդ թվում՝ Ռուսաստան ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ վերահսկողությունը անբավարար է։
ՍԱՏՄ Իրազեկման, խորհրդատվության և հանրության հետ տարվող աշխատանքների բաժնի պետ Անուշ Հարությունյանն ասել է, որ տեղյակ են Սերգեյ Դանկվերտի հայտարարությունից, սակայն չեն մեկնաբանում, հայտնում է Aysor.am-ը:
Դանկվերտը հայտարարել է, որ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող բուսական և անասնաբուժական արտադրանքի վերաբերյալ մի քանի տարի առաջ բարձրացված բողոքները շարունակվում են։
«Հայաստանից եկող արտադրանքի տեսականին և քանակը ենթադրում են, որ դրանցից ոչ բոլորը հայկական ծագում ունեն։ Մենք այս հարցը լուծել ենք և՛ 2024, և՛ 2023 թվականներին: «Օրինակ՝ Հայաստանը երեք տարվա ընթացքում ծաղիկների մատակարարումը 36 միլիոն միավորից մեծացրել է մինչև ավելի քան 100 միլիոն միավոր։ Աճ է գրանցվել նաև շատ այլ տեսակի ապրանքների դեպքում…Հայաստանի լեռնային գետերի կարմրախայտը ոչ մի կերպ չի կարող նման լինել նորվեգականին», – ասել է է ծառայության ղեկավարը։
Դանկվերտն ասել է, որ խնդրի լուծման հնարավոր տարբերակ կարող է լինել ԵԱՏՄ շրջանակում տեղեկատվական համակարգերի ինտեգրումը, ինչը թույլ կտա ապահովել արտադրանքի ամբողջական հետագծելիությունը։

Служба безопасности пищевых продуктов Армении не комментирует заявление главы «Россельхознадзора» о том, что контроль за карантинной продукцией, включая экспорт в Россию, со стороны Армении является недостаточным.
Начальник отдела информирования и работы с общественностью Службы Ануш Арутюнян сообщила, что ведомство ознакомлено с заявлениями Сергея Данкверта, однако воздерживается от комментариев, сообщает «Aysor.am».
Данкверт заявил, что претензии, озвученные несколько лет назад в отношении растительной и ветеринарной продукции, экспортируемой из Армении в Россию, сохраняются.
«Ассортимент и объем продукции, поступающей из Армении, предполагают, что не вся она имеет армянское происхождение. Мы решали этот вопрос и в 2024, и в 2023 годах. Например, за три года поставки цветов из Армении выросли с 36 миллионов до более чем 100 миллионов единиц. Рост отмечен и по многим другим видам продукции… Форель из горных рек Армении никак не может быть похожа на норвежскую», — заявил глава службы.
Данкверт отметил, что одним из возможных решений может стать интеграция информационных систем в рамках Евразийского экономического союза, что позволит обеспечить полную прослеживаемость продукции.