IDBank-ը համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Երևանի պետական համալսարանի հետ։ Բանկն իր «Կողք կողքի» սոցիալական պատասխանատվության նախաձեռնության շրջանակում կֆինանսավորի արցախցի 103 ուսանողի կրթավճարները, որը կազմում է ավելի քան 35 մլն դրամ։
Համագործակցության հուշագրի շրջանակում նախատեսվում է կրթաթոշակներ տրամադրել Մայր բուհի 103 արցախցի ուսանողների՝ նպաստելով նրանց կրթության առաջընթացին և սոցիալական կայունությանը։
IDBank-ի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանի խոսքով Բանկի համար չափազանց կարևոր է լինել հայրենակիցների կողքին։
«Երևանի պետական համալսարանի կողմից իրականացվել էր կարիքների գնահատում և արցախցի 103 ուսանող սոցիալական խնդիրների պատճառով հայտնվել էր ուսումն ընդհատելու վտանգի առջև։ Կարևորելով կրթությունը և դրա շարունակականությունը՝ IDBank-ը որոշում կայացրեց ԵՊՀ-ին փոխանցել բոլոր 103 ուսանողների կրթավճարները։ Նման նախաձեռնությունների շնորհիվ մենք կարողանում ենք ոչ միայն նյութական աջակցություն տրամադրել, այլ նաև կայունության և վստահության զգացում փոխանցել երիտասարդներին՝ օգնելով նրանց կերտել իրենց ապագան Հայաստանում», – ասել է Մհեր Աբրահամյանը։
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ԵՊՀ-ն առաջին իսկ օրերից կանգնել է արցախցի ուսանողների կողքին՝ փորձելով հնարավոր բոլոր միջոցներով աջակցել նրանց թե՛ կրթությունը շարունակելու, թե՛ սոցիալական դժվարությունները հաղթահարելու ճանապարհին:
«Մենք դիմել ենք մեր բարեկամներին, գործընկերներին և բոլոր այն կառույցներին, որոնք պատրաստակամ են եղել կիսելու այս պատասխանատվությունը և իրենց ներդրումն ունենալու մեր ուսանողների ապագայի կերտման գործում։ Այսօր առանձնակի ուրախությամբ ենք արձանագրում, որ IDBank-ը միացել է այս կարևոր նախաձեռնությանը՝ կատարելով իսկապես մեծ ու նշանակալի ներդրում։ Մենք բարձր ենք գնահատում այս գործընկերությունն ու խորին շնորհակալություն հայտնում IDBank-ին՝ մեր ուսանողների նկատմամբ դրսևորած վստահության, հոգատարության և կրթության շարունակականությունը կարևորելու համար»,-ասել է նա:
Բացի ֆինանսական աջակցությունից՝ IDBank-ն իր ներդրումը կունենա նաև երիտասարդների ֆինանսական գրագիտության հարցում։ Բանկի մասնագետները կայցելեն տարբեր ֆակուլտետներ և ֆինանսական կրթության դասընթացներ կանցկացնեն երիտասարդների համար։ Նման հանդիպումներ արդեն իսկ կայացել են ԵՊՀ-ի Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի առաջին կուրսի ուսանողների հետ։

IDBank подписал меморандум о сотрудничестве с Ереванским государственным университетом (ЕГУ). В рамках инициативы социальной ответственности «Бок о бок» банк профинансирует обучение 103 студентов из Арцаха на сумму более 35 миллионов драмов.
В соответствии с меморандумом планируется предоставить стипендии 103 студентам из Арцаха, обучающимся в ЕГУ, тем самым способствуя их образовательной непрерывности и социальной стабильности.
По словам председателя правления IDBank Мгера Абраамяна, для банка крайне важно быть рядом со своими соотечественниками:
«Ереванский государственный университет провел оценку потребностей, в результате которой было выявлено, что 103 студента из Арцаха находятся под угрозой прерывания обучения из-за социальных трудностей. Придавая большое значение образованию и его непрерывности, IDBank принял решение оплатить обучение всех этих студентов в ЕГУ. Благодаря таким инициативам мы можем обеспечить не только материальную поддержку, но и чувство стабильности и уверенности, помогая молодежи строить свое будущее в Армении».
Ректор Ереванского государственного университета Ованнес Ованнисян отметил, что университет с первых дней поддерживает студентов из Арцаха, стараясь помочь им как в продолжении обучения, так и в преодолении социальных трудностей:
«Мы обращались к нашим партнерам и организациям, готовым разделить эту ответственность и внести вклад в будущее наших студентов. Сегодня мы особенно рады, что IDBank присоединился к этой важной инициативе, оказав значимую поддержку. Мы высоко ценим это партнерство и выражаем глубокую благодарность IDBank за доверие, заботу и вклад в обеспечение непрерывности образования наших студентов».
Помимо финансовой поддержки, IDBank также будет способствовать повышению финансовой грамотности молодежи. Специалисты банка посетят различные факультеты и проведут образовательные курсы по финансовой грамотности. Подобные встречи уже проводились со студентами первого курса экономического и управленческого факультета ЕГУ.
Программа IDBank «Бок о бок» реализуется с 2024 года. Ниже представлены некоторые из реализованных инициатив: