IDBank-ը համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Երևանի պետական համալսարանի հետ։ Բանկն իր «Կողք կողքի» սոցիալական պատասխանատվության նախաձեռնության շրջանակում կֆինանսավորի արցախցի 103 ուսանողի կրթավճարները, որը կազմում է ավելի քան 35 մլն դրամ։
Համագործակցության հուշագրի շրջանակում նախատեսվում է կրթաթոշակներ տրամադրել Մայր բուհի 103 արցախցի ուսանողների՝ նպաստելով նրանց կրթության առաջընթացին և սոցիալական կայունությանը։
IDBank-ի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանի խոսքով Բանկի համար չափազանց կարևոր է լինել հայրենակիցների կողքին։
«Երևանի պետական համալսարանի կողմից իրականացվել էր կարիքների գնահատում և արցախցի 103 ուսանող սոցիալական խնդիրների պատճառով հայտնվել էր ուսումն ընդհատելու վտանգի առջև։ Կարևորելով կրթությունը և դրա շարունակականությունը՝ IDBank-ը որոշում կայացրեց ԵՊՀ-ին փոխանցել բոլոր 103 ուսանողների կրթավճարները։ Նման նախաձեռնությունների շնորհիվ մենք կարողանում ենք ոչ միայն նյութական աջակցություն տրամադրել, այլ նաև կայունության և վստահության զգացում փոխանցել երիտասարդներին՝ օգնելով նրանց կերտել իրենց ապագան Հայաստանում», – ասել է Մհեր Աբրահամյանը։
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ԵՊՀ-ն առաջին իսկ օրերից կանգնել է արցախցի ուսանողների կողքին՝ փորձելով հնարավոր բոլոր միջոցներով աջակցել նրանց թե՛ կրթությունը շարունակելու, թե՛ սոցիալական դժվարությունները հաղթահարելու ճանապարհին:
«Մենք դիմել ենք մեր բարեկամներին, գործընկերներին և բոլոր այն կառույցներին, որոնք պատրաստակամ են եղել կիսելու այս պատասխանատվությունը և իրենց ներդրումն ունենալու մեր ուսանողների ապագայի կերտման գործում։ Այսօր առանձնակի ուրախությամբ ենք արձանագրում, որ IDBank-ը միացել է այս կարևոր նախաձեռնությանը՝ կատարելով իսկապես մեծ ու նշանակալի ներդրում։ Մենք բարձր ենք գնահատում այս գործընկերությունն ու խորին շնորհակալություն հայտնում IDBank-ին՝ մեր ուսանողների նկատմամբ դրսևորած վստահության, հոգատարության և կրթության շարունակականությունը կարևորելու համար»,-ասել է նա:
Բացի ֆինանսական աջակցությունից՝ IDBank-ն իր ներդրումը կունենա նաև երիտասարդների ֆինանսական գրագիտության հարցում։ Բանկի մասնագետները կայցելեն տարբեր ֆակուլտետներ և ֆինանսական կրթության դասընթացներ կանցկացնեն երիտասարդների համար։ Նման հանդիպումներ արդեն իսկ կայացել են ԵՊՀ-ի Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի առաջին կուրսի ուսանողների հետ։

3 April 2026 - 14:18 AMT
IDBank has signed a memorandum of cooperation with Yerevan State University. Within the framework of its “Side by Side” social responsibility initiative, the Bank will finance the tuition fees of 103 Artsakh students, amounting to more than AMD 35 million.
Within the framework of the memorandum, scholarships will be provided to 103 Artsakh students at YSU, contributing to their educational progress and social stability.
According to Mher Abrahamyan, Chairman of the Management Board of IDBank, it is extremely important for the Bank to stand by its compatriots.
“An assessment of needs conducted by Yerevan State University showed that 103 Artsakh students were at risk of interrupting their studies due to social challenges. Recognizing the importance of education and its continuity, IDBank decided to cover the tuition fees of all 103 students at YSU. Through such initiatives, we aim not only to provide financial support but also to offer young people a sense of stability and confidence, helping them build their future in Armenia,” said Mher Abrahamyan.
According to Hovhannes Hovhannisyan, Rector of Yerevan State University, YSU has supported Artsakh students from the very first days, striving to assist them in continuing their education and overcoming social challenges.
“We have reached out to our partners and all institutions willing to share this responsibility and contribute to shaping the future of our students. Today, we are especially pleased to note that IDBank has joined this important initiative, making a truly significant contribution. We highly appreciate this partnership and express our deep gratitude to IDBank for its trust, care, and commitment to ensuring the continuity of education for our students,” noted the Rector.
In addition to financial support, IDBank will also contribute to the financial literacy of young people. Bank specialists will visit various faculties and conduct financial education courses. It should be noted that such sessions have already been held with first-year students of the Faculty of Economics and Management at YSU.
IDBank’s “Side by Side” program has been implemented since 2024. Below are some of the programs:
“By Your Side”: IDBank's new support program for displaced Artsakh citizens
IWith the Financing of IDBank, the Village of Svarants Will Have a Kindergarten: The “Side by Side” Program Continues