«ՀԷՑ» ՓԲԸ պարտատոմսերի արժեքը վերջին շրջանում աճել է Հայաստանի ֆոնդային բորսայում՝ արձանագրելով շուկայական դրական միտում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը։
«ՀէՑ» ՓԲԸ պարտատոմսերի արժեքը վերջին շրջանում՝ ժամանակավոր կառավարման ընթացքում, Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX) էական աճ է գրանցում, ինչն անշուշտ ֆինանսական շուկաներից եկող դրական ազդակ է պետականացման ճանապարհին գտնվող Ընկերության համար։
Այսպես. ԱՄՆ դոլարով թողարկված պարտատոմսերի արժեքը ներկայումս գերազանցում է 97 ԱՄՆ դոլարը, այն դեպքում, որ նախորդ տարի ՀԾԿՀ կողմից ՀԷՑ-ի բաշխման լիցենզիան կասեցնելուց հետո պարտատոմսերի արժեքը նվազել էր մինչև շուրջ 92 ԱՄՆ դոլար:
Ընդ որում, նույնը վերաբերվում է նաև դրամով թողարկված պարտատոմսերին, որոնց արժեքն այժմ գերազանցում է 100 հազար ՀՀ դրամը (նախորդ տարի արժեքը նվազել էր մինչև շուրջ 93 հազար ՀՀ դրամ)»,- նշել է նա:
2025թ․ հուլիսի 18-ին կառավարության լիազոր մարմնի հաղորդման հիման վրա ՀԾԿՀ նախագահը վարչական վարույթ է հարուցել ՀԷՑ-ի նկատմամբ և Ռոմանոս Պետրոսյանին նշանակել ժամանակավոր կառավարիչ։ ՀԷՑ-ի լիցենզիայի դադարեցման հայց է ներկայացվել:/i>

The value of bonds issued by Electric Networks of Armenia (ENA) has recently increased on the Armenian Stock Exchange, reflecting a positive market trend, the company’s interim manager Romanos Petrosyan said on Facebook.
“The value of ENA bonds has been showing significant growth on the Armenian Stock Exchange (AMX) during the period of temporary management, which is certainly a positive signal from financial markets for a company moving toward nationalization.
Thus, bonds issued in U.S. dollars are currently trading above 97 dollars, whereas last year, after the Public Services Regulatory Commission suspended ENA’s distribution license, their value had dropped to around 92 dollars.
The same applies to bonds issued in Armenian drams, which now exceed 100,000 drams, compared to about 93,000 drams last year,” he said.
On July 18, 2025, based on a report from the authorized government body, the chairman of the Public Services Regulatory Commission initiated administrative proceedings against ENA and appointed Romanos Petrosyan as interim manager. A claim has been filed to terminate ENA’s license.