«ՀԷՑ» ՓԲԸ պարտատոմսերի արժեքը վերջին շրջանում աճել է Հայաստանի ֆոնդային բորսայում՝ արձանագրելով շուկայական դրական միտում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը։
«ՀէՑ» ՓԲԸ պարտատոմսերի արժեքը վերջին շրջանում՝ ժամանակավոր կառավարման ընթացքում, Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX) էական աճ է գրանցում, ինչն անշուշտ ֆինանսական շուկաներից եկող դրական ազդակ է պետականացման ճանապարհին գտնվող Ընկերության համար։
Այսպես. ԱՄՆ դոլարով թողարկված պարտատոմսերի արժեքը ներկայումս գերազանցում է 97 ԱՄՆ դոլարը, այն դեպքում, որ նախորդ տարի ՀԾԿՀ կողմից ՀԷՑ-ի բաշխման լիցենզիան կասեցնելուց հետո պարտատոմսերի արժեքը նվազել էր մինչև շուրջ 92 ԱՄՆ դոլար:
Ընդ որում, նույնը վերաբերվում է նաև դրամով թողարկված պարտատոմսերին, որոնց արժեքն այժմ գերազանցում է 100 հազար ՀՀ դրամը (նախորդ տարի արժեքը նվազել էր մինչև շուրջ 93 հազար ՀՀ դրամ)»,- նշել է նա:
2025թ․ հուլիսի 18-ին կառավարության լիազոր մարմնի հաղորդման հիման վրա ՀԾԿՀ նախագահը վարչական վարույթ է հարուցել ՀԷՑ-ի նկատմամբ և Ռոմանոս Պետրոսյանին նշանակել ժամանակավոր կառավարիչ։ ՀԷՑ-ի լիցենզիայի դադարեցման հայց է ներկայացվել:/i>

4 Апрель 2026 - 09:31 AMT
Стоимость облигаций ЗАО «Электрические сети Армении» в последнее время выросла на Армянской фондовой бирже, продемонстрировав позитивную рыночную динамику, сообщил на своей странице в Facebook временный управляющий компании Романос Петросян.
«Стоимость облигаций ЗАО «Электрические сети Армении» в период временного управления существенно растет на Армянской фондовой бирже (AMX), что, безусловно, является позитивным сигналом со стороны финансовых рынков для компании, находящейся на пути к национализации.
Так, стоимость облигаций, номинированных в долларах США, в настоящее время превышает 97 долларов, тогда как в прошлом году, после приостановления лицензии на распределение со стороны Комиссии по регулированию общественных услуг, она снижалась примерно до 92 долларов.
Аналогичная ситуация наблюдается и с облигациями, номинированными в драмах, стоимость которых сейчас превышает 100 тысяч драмов, тогда как в прошлом году она опускалась примерно до 93 тысяч драмов», — отметил он.
18 июля 2025 года на основании сообщения уполномоченного органа правительства председатель Комиссии по регулированию общественных услуг возбудил административное производство в отношении «Электрических сетей Армении» и назначил Романоса Петросяна временным управляющим. Подан иск о прекращении лицензии компании.