ԵՄ-ին անդամակցելու դեպքում, ՀՀ-ն ավիահաղորդակցություն չի ունենա ՌԴ հետ, հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Ներկայումս Եվրոպական միության երկրների հետ ավիահաղորդակցություն չկա, հետևաբար մենք չենք ունենա ավիահաղորդակցություն Հայաստանի հետ», – ընդգծել է նա։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի քաղաքացիները պետք է հաշվի առնեն Երևանի կողմից Եվրամիության հետ մերձեցման քաղաքականության հնարավոր հետևանքները, հայտնում է Ren.Tv-ն:
«Մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանի մարդիկ հասկանան, որ եթե դա տեղի ունենա, ապա դա տեղի կունենա, որովհետև ընդունվել են Եվրամիության հետ մերձեցման վերաբերյալ որոշումներ», – նշել է Օվերչուկը։
Նա նաև նշել է, որ դեռևս պարզ չէ, թե ինչ արդյունքների կհանգեցնի Հայաստանի հնարավոր անդամակցությունը Եվրամիությանը։
Ապրիլի 2-ին, Օվերչուկը հայտարարել էր, որ Հայաստանը հասել է այն սահմանագծին, որից հետո Ռուսաստանը կարող է վերանայել նրա հետ տնտեսական համագործակցության գործող ձևաչափը։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանն իրեն իրավունք է վերապահել հետաքրքրվել Հայաստանի քաղաքական ծրագրերով՝ երկրի խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին:
«Մենք մեզ իրավունք ենք վերապահում փորձել հստակեցնել մեր գործընկերների հետ, իսկապես քննարկել նրանց ծրագրերը (Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրությունների համատեքստում)», – ասել է նա «Վեստի» լրատվական ծառայության հեղինակ Պավել Զարուբինին։
Կրեմլի ներկայացուցիչը ընդգծել է, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը կապված են խոր պատմական կապերով, և այդ պատճառով Երևանի ընտրած քաղաքական ուղին հանդիսանում է Մոսկվայի բարձր հետաքրքրության առարկա, հայտնում է Interfax.ru-ն:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ Հայաստանում առկա են բազմաթիվ ռուսամետ քաղաքական ուժեր և գործիչներ, ինչպես նաև նշել է, որ նրանցից ոմանք գտնվում են ազատազրկման մեջ։
«Ես Ձեզ բացահայտ կասեմ՝ մեր միջև այնպիսի երկխոսություն է, որ մենք միշտ խոսում ենք ազնվորեն և ուղիղ։ Մենք շատ կցանկանայինք, որ այս բոլոր քաղաքական կուսակցությունները, քաղաքական գործիչները կարողանային մասնակցել այս ներքաղաքական աշխատանքին՝ ընտրությունների ընթացքում։ Ոմանք, գիտեմ, գտնվում են ազատազրկման վայրերում, չնայած այն հանգամանքին, որ ունեն Ռուսաստանի անձնագիր։ Դա Ձեր որոշումն է, մենք չենք միջամտում, բայց կցանկանայինք, որ նրանք, առնվազն, կարողանային մասնակցել այս ներքաղաքական գործընթացին»,-ասել է Պուտինը:

6 April 2026 - 07:06 AMT
Armenia could lose air connections with Russia if it joins the European Union, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk said.
“There is currently no air communication with European Union countries; therefore, we will not have air communication with Armenia,” he stressed.
According to him, Armenian citizens should take into account the possible consequences of Yerevan’s policy of rapprochement with the European Union, Ren.TV reports.
“We want the people of Armenia to understand that if this happens, it will happen because decisions have been made regarding rapprochement with the European Union,” Overchuk noted.
He also added that it is still unclear what results Armenia’s possible accession to the European Union may bring.
On April 2, Overchuk had stated that Armenia had reached a threshold beyond which Russia could reconsider the current format of economic cooperation with it.
Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said that Russia reserves the right to take an interest in Armenia’s political plans ahead of the country’s parliamentary elections.
“We reserve the right to try to clarify with our partners and indeed discuss their plans (in the context of the upcoming parliamentary elections in Armenia),” he said in an interview with Vesti journalist Pavel Zarubin.
The Kremlin representative emphasized that Armenia and Russia are bound by deep historical ties, and therefore Yerevan’s chosen political course is a matter of high interest for Moscow, Interfax.ru reports.
Russian President Vladimir Putin stated that there are many pro-Russian political forces and figures in Armenia, noting that some of them are currently imprisoned.
“I will tell you frankly — the dialogue between us is such that we always speak honestly and directly. We would very much like all these political parties and political figures to be able to participate in this domestic political work during the elections. Some, I know, are in places of detention, despite the fact that they hold Russian passports. This is your decision, we do not interfere, but we would like them, at least, to be able to participate in this domestic political process,” Putin said.