ԵՄ-ին անդամակցելու դեպքում, ՀՀ-ն ավիահաղորդակցություն չի ունենա ՌԴ հետ, հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Ներկայումս Եվրոպական միության երկրների հետ ավիահաղորդակցություն չկա, հետևաբար մենք չենք ունենա ավիահաղորդակցություն Հայաստանի հետ», – ընդգծել է նա։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի քաղաքացիները պետք է հաշվի առնեն Երևանի կողմից Եվրամիության հետ մերձեցման քաղաքականության հնարավոր հետևանքները, հայտնում է Ren.Tv-ն:
«Մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանի մարդիկ հասկանան, որ եթե դա տեղի ունենա, ապա դա տեղի կունենա, որովհետև ընդունվել են Եվրամիության հետ մերձեցման վերաբերյալ որոշումներ», – նշել է Օվերչուկը։
Նա նաև նշել է, որ դեռևս պարզ չէ, թե ինչ արդյունքների կհանգեցնի Հայաստանի հնարավոր անդամակցությունը Եվրամիությանը։
Ապրիլի 2-ին, Օվերչուկը հայտարարել էր, որ Հայաստանը հասել է այն սահմանագծին, որից հետո Ռուսաստանը կարող է վերանայել նրա հետ տնտեսական համագործակցության գործող ձևաչափը։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանն իրեն իրավունք է վերապահել հետաքրքրվել Հայաստանի քաղաքական ծրագրերով՝ երկրի խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին:
«Մենք մեզ իրավունք ենք վերապահում փորձել հստակեցնել մեր գործընկերների հետ, իսկապես քննարկել նրանց ծրագրերը (Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրությունների համատեքստում)», – ասել է նա «Վեստի» լրատվական ծառայության հեղինակ Պավել Զարուբինին։
Կրեմլի ներկայացուցիչը ընդգծել է, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը կապված են խոր պատմական կապերով, և այդ պատճառով Երևանի ընտրած քաղաքական ուղին հանդիսանում է Մոսկվայի բարձր հետաքրքրության առարկա, հայտնում է Interfax.ru-ն:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ Հայաստանում առկա են բազմաթիվ ռուսամետ քաղաքական ուժեր և գործիչներ, ինչպես նաև նշել է, որ նրանցից ոմանք գտնվում են ազատազրկման մեջ։
«Ես Ձեզ բացահայտ կասեմ՝ մեր միջև այնպիսի երկխոսություն է, որ մենք միշտ խոսում ենք ազնվորեն և ուղիղ։ Մենք շատ կցանկանայինք, որ այս բոլոր քաղաքական կուսակցությունները, քաղաքական գործիչները կարողանային մասնակցել այս ներքաղաքական աշխատանքին՝ ընտրությունների ընթացքում։ Ոմանք, գիտեմ, գտնվում են ազատազրկման վայրերում, չնայած այն հանգամանքին, որ ունեն Ռուսաստանի անձնագիր։ Դա Ձեր որոշումն է, մենք չենք միջամտում, բայց կցանկանայինք, որ նրանք, առնվազն, կարողանային մասնակցել այս ներքաղաքական գործընթացին»,-ասել է Պուտինը:

6 Апрель 2026 - 07:06 AMT
В случае вступления в Европейский союз Армения может лишиться авиасообщения с Россией, заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
«В настоящее время отсутствует авиасообщение со странами Европейского союза, следовательно, у нас не будет авиасообщения с Арменией», — подчеркнул он.
По его словам, гражданам Армении следует учитывать возможные последствия политики Еревана по сближению с Европейским союзом, сообщает «Ren.TV ».
«Мы хотим, чтобы люди в Армении понимали: если это произойдет, то это произойдет потому, что приняты решения о сближении с Европейским союзом», — отметил Оверчук.
Он также добавил, что пока неясно, к каким результатам может привести возможное вступление Армении в ЕС.
2 апреля Оверчук заявлял, что Армения подошла к рубежу, после которого Россия может пересмотреть действующий формат экономического сотрудничества с ней.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что Россия оставляет за собой право интересоваться политическими планами Армении накануне парламентских выборов в стране.
«Мы оставляем за собой право попытаться уточнить у наших партнеров и действительно обсудить их планы (в контексте предстоящих парламентских выборов в Армении)», — сказал он автору программы «Вести» Павлу Зарубину.
Представитель Кремля подчеркнул, что Армения и Россия связаны глубокими историческими узами, поэтому выбранный Ереваном политический курс представляет для Москвы повышенный интерес, сообщает «Interfax.ru».
Президент РФ Владимир Путин заявил, что в Армении существует множество пророссийских политических сил и деятелей, отметив, что некоторые из них находятся в местах лишения свободы.
«Я скажу вам откровенно — у нас такой диалог, что мы всегда говорим честно и прямо. Мы очень хотели бы, чтобы все эти политические партии, политические деятели могли участвовать в этой внутриполитической работе в ходе выборов. Некоторые, я знаю, находятся в местах лишения свободы, несмотря на то, что имеют российские паспорта. Это ваше решение, мы не вмешиваемся, но хотели бы, чтобы они, по крайней мере, могли участвовать в этом внутриполитическом процессе», — сказал Путин.