6 Ապրիլ 2026 - 06:46 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության վերաբերյալ որոշում են կայացրել Հայաստանի իշխանությունները, իսկ ՌԴ-ն կապ չունի, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Միակ բանը, որ ցանկանում է նախագահ Պուտինը, և որ ցանկանում է Ռուսաստանը, այն է, որ այս հարցը քննարկելիս ավելորդ հղումներ մեզ չլինեն: Ռուսաստանն այստեղ բացարձակապես որևէ առնչություն չունի», – ասել է նա «Վեստի» տեղեկատվական ծառայության հեղինակ Պավել Զարուբինին տված հարցազրույցում, գրում է Interfax.ru-ն:
Ադրբեջանում դժգոհություն է առաջացրել այն, որ ռուսական կողմը դեռևս անդրադառնում է Ղարաբաղի հարցին, «որը բացառապես Ադրբեջանի ներքին գործն է»: Այդ մասին ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Բաքուն դիվանագիտական ուղիներով Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմին, կառավարությանն ու ԱԳՆ-ին փոխանցվել է Ադրբեջանի դիրքորոշումը՝ «կապված Ղարաբաղը քաղաքական շահարկումների մեջ օգտագործելու անթույլատրելիության հետ, ինչպես նաև նման գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ սպասումները», հայտնում է APA-ն:
«Չնայած դրան, տվյալ թեման շարունակում է հնչել ռուսական կողմի պաշտոնական քաղաքական դիսկուրսում։ Այսպես, Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը «Վեստի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, խոսելով ռուս-հայկական հարաբերությունների մասին, կրկին մեկնաբանել է այն հարցը, թե որ կողմն է՝ Ռուսաստանը, թե Հայաստանը, առաջինը ճանաչել Ղարաբաղի տարածաշրջանը որպես Ադրբեջանի մաս։
…Այն, որ Ղարաբաղի տարածաշրջանը հանդիսանում է Ադրբեջանի անբաժանելի մասը, հիմնված է ոչ թե որևէ պետության որոշման վրա, այլ պատմության, միջազգային իրավունքի և արդարության, ինչը ևս մեկ անգամ հաստատվել և վերջնականապես ամրագրվել է 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի և 2023 թվականի մեկօրյա հակաահաբեկչական միջոցառումների արդյունքում:
Կցանկանայինք ևս մեկ անգամ հիշեցնել ռուսական կողմին, որ ոչ մի երկիր, այդ թվում նաև Ռուսաստանի Դաշնությունը, երբեք կասկածի տակ չի դրել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառյալ Ղարաբաղի տարածաշրջանը։
Կրկին ներկայացնում ենք ռուսական կողմին մեր սպասումները, որ Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը վերաբերող հարցերը չեն դառնա հրապարակային քննարկման առարկա այն ժամանակահատվածում, երբ ռուս-հայկական հարաբերությունները գտնվում են բարդ փուլում», — նշված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Պուտինը Փաշինյանի հետ հանդիպմանն ասել է․ «Ամենազգայուն հարցը մինչ օրս՝ մենք դա հասկանում ենք, մենք հաճախ ենք այդ մասին խոսում, այն ամենն է, ինչ կապված է Ղարաբաղի հետ։ Մենք մշտապես այդ մասին խոսում ենք։ Եվ մենք գիտենք, որ թե՛ Ձեր, թե՛ Ձեր գործընկերների մոտ առաջացել են և մինչ օրս առաջանում են հարցեր և որոշակի դժգոհություններ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության՝ ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ։ Մենք մշտապես վերադառնում ենք այս հարցին։ Բայց կարծում եմ՝ նաև ակնհայտ է, որ այն բանից հետո, երբ Դուք 2022 թվականին Պրահայում ընդունեցիք, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է կազմում, ՀԱՊԿ-ի միջամտությունն այս գործընթացին, որը ստացել է ներադրբեջանական երանգ, պարզապես բացարձակապես սխալ էր այդ հարցում՝ կապված Ղարաբաղի վերամիավորման հետ, եթե այն համարենք Ադրբեջանի մաս․ սա գնահատական չէ, ես չեմ ասում, որ սա լավ է կամ վատ, խաղաղ կյանքի կազմակերպման տեսանկյունից, կարծում եմ, որ, հավանաբար, դա իմաստ ուներ»:

6 Апрель 2026 - 07:09 AMT
Решение о принадлежности Нагорного Карабаха приняли власти Армении, Россия к этому не имеет отношения, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Единственное, чего хочет президент Путин и чего хочет Россия, — чтобы при обсуждении этого вопроса не было лишних ссылок на нас. Россия здесь абсолютно ни при чем», — сказал он в интервью автору программы «Вести» Павлу Зарубину, сообщает «Interfax.ru ».
В Азербайджане выразили недовольство тем, что российская сторона продолжает обращаться к теме Карабаха, «которая является исключительно внутренним делом Азербайджана», говорится в заявлении МИД Азербайджана.
Отмечается, что Баку дипломатическими каналами довел свою позицию до администрации президента России, правительства и МИД РФ относительно «недопустимости использования темы Карабаха в политических спекуляциях, а также ожиданий прекращения подобных действий», сообщает «APA».
«Несмотря на это, данная тема продолжает звучать в официальном политическом дискурсе российской стороны. Так, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков в интервью телеканалу «Вести», говоря о российско-армянских отношениях, вновь прокомментировал вопрос о том, какая сторона — Россия или Армения — первой признала Карабахский регион частью Азербайджана.
…То, что Карабахский регион является неотъемлемой частью Азербайджана, основано не на решении какого-либо государства, а на истории, международном праве и справедливости, что было вновь подтверждено и окончательно закреплено по итогам 44-дневной войны 2020 года и однодневных антитеррористических мероприятий 2023 года.
Хотели бы еще раз напомнить российской стороне, что ни одна страна, включая Российскую Федерацию, никогда не ставила под сомнение территориальную целостность Азербайджана, включая Карабахский регион.
Вновь доводим до российской стороны наши ожидания, что вопросы, касающиеся суверенитета Азербайджана, не станут предметом публичного обсуждения в период, когда российско-армянские отношения находятся в сложной фазе», — говорится в заявлении МИД Азербайджана.
На встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном президент РФ Владимир Путин заявил:
«Самый чувствительный вопрос до сих пор — мы это понимаем, мы часто об этом говорим — это все, что связано с Карабахом. Мы постоянно возвращаемся к этой теме. И мы знаем, что и у вас, и у ваших коллег возникали и до сих пор возникают вопросы и определенное недовольство в отношении Организации Договора о коллективной безопасности. Мы постоянно возвращаемся к этому вопросу. Но, думаю, очевидно, что после того, как вы в 2022 году в Праге признали, что Карабах является частью Азербайджана, вмешательство ОДКБ в этот процесс, который приобрел внутриазербайджанский характер, было бы абсолютно неправильным в вопросе, связанном с реинтеграцией Карабаха, если считать его частью Азербайджана. Это не оценка — я не говорю, хорошо это или плохо — но с точки зрения организации мирной жизни, думаю, это, вероятно, имело смысл», — сказал Путин.