6 Ապրիլ 2026 - 07:01 AMT
Հայկական կողմն ըմբռնումով է մոտեցել Ռուսաստանի մտահոգություններին, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը :
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Կրեմլում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կենտրոնացել է մի շարք մտահոգությունների վրա, որոնք կապված են «Հայաստանում սպասվող ընտրությունների, Երևանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալու ցանկության և Ղարաբաղի հարցի հետ»,-գրում է Vesti-ru-ն:
Պուտինի և Փաշինյանի հանդիպումը տեղի է ունեցել ապրիլի 1-ին Կրեմլում։ Ռուսաստանի նախագահը նշել է, որ Մոսկվան հանգիստ է վերաբերվում Երևանի և Եվրոպական միության միջև հարաբերություններին։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության վերաբերյալ որոշում են կայացրել Հայաստանի իշխանությունները, իսկ ՌԴ-ն կապ չունի:

Армянская сторона с пониманием отнеслась к обеспокоенностям России, заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
В ходе встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Кремле президент России Владимир Путин сосредоточился на ряде вопросов, связанных с «предстоящими выборами в Армении, намерением Еревана выйти из Евразийского экономического союза и карабахской тематикой», сообщает «Vesti.ru ».
Встреча Путина и Пашиняна состоялась 1 апреля в Кремле. Президент России отметил, что Москва спокойно относится к отношениям между Ереваном и Европейским союзом.
Ранее пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что решение о принадлежности Нагорного Карабаха приняли власти Армении, и Россия к этому не имеет отношения.