6 Ապրիլ 2026 - 14:11 AMT
Ղազախստանը ներկայումս բանակցություններ չի վարում հայկական երկաթուղիների ռուսական կոնցեսիայի ձեռքբերման վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել են «Ղազախստանի երկաթուղիներ» ընկերությունից և Ղազախստանի տրանսպորտի նախարարությունից, գրում է Interfax-Ղազախստանը:
Հայաստանում գործող «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100 տոկոսանոց դուստր ընկերությունը։ Կոնցեսիոն պայմանագիրը Հայաստանի և ռուսական կողմի միջև կնքվել է 2008 թվականին՝ 30 տարվա ժամկետով՝ ևս 10 տարով երկարաձգման հնարավորությամբ։

Kazakhstan is not currently holding negotiations on acquiring the Russian concession for Armenia’s railways, according to Kazakhstan Temir Zholy and the country’s Ministry of Transport, Interfax-Kazakhstan reports.
Earlier, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had stated that Armenia would not oppose Kazakhstan acquiring the concession, provided Russia agreed. However, the Russian side has said it has no intention of pursuing such a deal.
In Armenia, the South Caucasus Railway company operates as a wholly owned subsidiary of Russian Railways. The concession agreement between Armenia and the Russian side was signed in 2008 for a срок of 30 years, with the possibility of a 10-year extension.