6 Ապրիլ 2026 - 14:11 AMT
Ղազախստանը ներկայումս բանակցություններ չի վարում հայկական երկաթուղիների ռուսական կոնցեսիայի ձեռքբերման վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել են «Ղազախստանի երկաթուղիներ» ընկերությունից և Ղազախստանի տրանսպորտի նախարարությունից, գրում է Interfax-Ղազախստանը:
Հայաստանում գործող «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100 տոկոսանոց դուստր ընկերությունը։ Կոնցեսիոն պայմանագիրը Հայաստանի և ռուսական կողմի միջև կնքվել է 2008 թվականին՝ 30 տարվա ժամկետով՝ ևս 10 տարով երկարաձգման հնարավորությամբ։

6 Апрель 2026 - 14:17 AMT
Казахстан в настоящее время не ведет переговоры о приобретении российской концессии на управление железными дорогами Армении, сообщили в компании «Казахстан темир жолы» и Министерстве транспорта страны, пишет «Interfax-Казахстан».
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявлял, что Армения не возражает против передачи концессии Казахстану при согласии России. Однако российская сторона отметила, что не намерена реализовывать подобную сделку.
В Армении компания «Южно-Кавказская железная дорога» является 100-процентной дочерней структурой ОАО «Российские железные дороги». Концессионное соглашение было заключено в 2008 году сроком на 30 лет с возможностью продления еще на 10 лет.