Ռուսական գազի գործող գինը Հայաստանի տնտեսության զարգացման կարևոր խթան է, հայտարարել է ՌԴ Դաշնության խորհրդի փոխնախագահ Կոնստանտին Կոսաչևը՝ արձագանքելով ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այն հայտարարությանը, որ գազի թանկացման պարագայում Հայաստանը կարող է դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից և այլ ինտեգրացիոն կառույցներից (Ռուսաստանի մասնակցությամբ-խմբ.)։
Կոսաչևը նշել է, որ հարցի այդկերպ բարձրացումը կոռեկտ չէ։ Նա նկատել է, որ Ռուսաստանի նախագահը պարզապես փաստ է արձանագրել (խոսքը Հայաստանի համար գազի գնի վերաբերյալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարության մասին է – խմբ.), հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ՌԴ Դաշնության խորհրդի փոխնախագահի խոսքով՝ սա այն իրականությունն է, որում այսօր ապրում և որի հաշվին իր տնտեսությունը զարգացնում է Հայաստանը՝ ստանալով զգալի մրցակցային առավելություններ Եվրոպայում և ամբողջ աշխարհում ծավալվող էներգետիկ ճգնաժամի ֆոնին, որը հրահրվել է ոչ թե Ռուսաստանի, այլ բոլորովին այլ երկրների կողմից:
«Ռուսական գազի ներկայիս գինը և՛ հզոր խթան է Հայաստանի տնտեսության շատ հատվածների զարգացման համար, և՛ երկրում սոցիալական և քաղաքական կայունության ծանրակշիռ գործոն։ Ինձ թվում է, որ հայաստանյան քաղաքական գործիչների դեպքում արդարացի և ազնիվ կլիներ հաշվի առնել Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցության նման ծավալը, այլ ոչ թե շահարկել գնային քաղաքականության հիպոթետիկ փոփոխությունները», – ասել է Կոսաչևը։
Ապրիլի 1-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ Հայաստանը գազը ստացել է եվրոպականից զգալիորեն ցածր գնով՝ հազար խորանարդ մետրի դիմաց մոտ 177․5 դոլարով՝ Եվրոպայում մոտ 600 դոլարի փոխարեն։
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, մեկնաբանելով Պուտինի հայտարարությունը, նշել էր, որ ռուսական գազի գնի բարձրացման դեպքում Հայաստանը կարող է վերանայել իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ում և ԵԱՏՄ-ում։

The vice speaker of Russia’s Federation Council, Konstantin Kosachev, said the current price of Russian gas is a significant driver of Armenia’s economic development, responding to remarks by National Assembly Speaker Alen Simonyan.
He described such framing of the issue as inappropriate, noting that the Russian president had merely stated a fact regarding gas pricing for Armenia, as reported by Sputnik Armenia.
According to him, this reflects the reality in which Armenia lives and develops its economy, gaining notable competitive advantages amid the global energy crisis unfolding in Europe and worldwide, which he said was not caused by Russia but by other countries.
“The current price of Russian gas is both a powerful stimulus for the development of many sectors of Armenia’s economy and a significant factor of social and political stability in the country. It would be fair and honest for Armenian politicians to take into account the scale of support provided by Russia to Armenia, rather than speculate on hypothetical changes in pricing policy,” Kosachev said.
On April 1, Russian President Vladimir Putin, during a meeting in the Kremlin with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, stated that Armenia receives gas at a significantly lower price than Europe—around $177.5 per 1,000 cubic meters compared to roughly $600 in Europe.
Commenting on Putin’s statement, Armenian Parliament Speaker Alen Simonyan said that if the price of Russian gas increases, Armenia could reconsider its participation in the Collective Security Treaty Organization and the Eurasian Economic Union.