Ռուսական գազի գործող գինը Հայաստանի տնտեսության զարգացման կարևոր խթան է, հայտարարել է ՌԴ Դաշնության խորհրդի փոխնախագահ Կոնստանտին Կոսաչևը՝ արձագանքելով ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այն հայտարարությանը, որ գազի թանկացման պարագայում Հայաստանը կարող է դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից և այլ ինտեգրացիոն կառույցներից (Ռուսաստանի մասնակցությամբ-խմբ.)։
Կոսաչևը նշել է, որ հարցի այդկերպ բարձրացումը կոռեկտ չէ։ Նա նկատել է, որ Ռուսաստանի նախագահը պարզապես փաստ է արձանագրել (խոսքը Հայաստանի համար գազի գնի վերաբերյալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարության մասին է – խմբ.), հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ՌԴ Դաշնության խորհրդի փոխնախագահի խոսքով՝ սա այն իրականությունն է, որում այսօր ապրում և որի հաշվին իր տնտեսությունը զարգացնում է Հայաստանը՝ ստանալով զգալի մրցակցային առավելություններ Եվրոպայում և ամբողջ աշխարհում ծավալվող էներգետիկ ճգնաժամի ֆոնին, որը հրահրվել է ոչ թե Ռուսաստանի, այլ բոլորովին այլ երկրների կողմից:
«Ռուսական գազի ներկայիս գինը և՛ հզոր խթան է Հայաստանի տնտեսության շատ հատվածների զարգացման համար, և՛ երկրում սոցիալական և քաղաքական կայունության ծանրակշիռ գործոն։ Ինձ թվում է, որ հայաստանյան քաղաքական գործիչների դեպքում արդարացի և ազնիվ կլիներ հաշվի առնել Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցության նման ծավալը, այլ ոչ թե շահարկել գնային քաղաքականության հիպոթետիկ փոփոխությունները», – ասել է Կոսաչևը։
Ապրիլի 1-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ Հայաստանը գազը ստացել է եվրոպականից զգալիորեն ցածր գնով՝ հազար խորանարդ մետրի դիմաց մոտ 177․5 դոլարով՝ Եվրոպայում մոտ 600 դոլարի փոխարեն։
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, մեկնաբանելով Պուտինի հայտարարությունը, նշել էր, որ ռուսական գազի գնի բարձրացման դեպքում Հայաստանը կարող է վերանայել իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ում և ԵԱՏՄ-ում։

Вице-спикер Совета Федерации России Константин Косачев заявил, что действующая цена российского газа является важным фактором развития экономики Армении, комментируя заявление спикера Национального собрания Алёна Симоняна.
По его словам, подобная постановка вопроса некорректна, поскольку президент России лишь констатировал факт относительно стоимости газа для Армении, сообщает «Sputnik Armenia».
Он отметил, что это та реальность, в которой сегодня живет и развивает свою экономику Армения, получая существенные конкурентные преимущества на фоне энергетического кризиса в Европе и мире, спровоцированного, по его словам, не Россией, а другими странами.
«Действующая цена российского газа является мощным стимулом для развития многих отраслей экономики Армении и значимым фактором социальной и политической стабильности в стране. Было бы справедливо и честно со стороны армянских политиков учитывать такой объем поддержки, оказываемой Россией, а не спекулировать гипотетическими изменениями ценовой политики», — заявил Косачев.
1 апреля президент России Владимир Путин на встрече в Кремле с премьер-министром Армении Николом Пашиняном отметил, что Армения получает газ по значительно более низкой цене, чем Европа — около 177,5 доллара за тысячу кубометров против примерно 600 долларов в Европе.
Спикер Национального собрания Армении Алён Симонян, комментируя это заявление, отметил, что в случае повышения цены на российский газ Армения может пересмотреть свое участие в Организации Договора о коллективной безопасности и Евразийском экономическом союзе.