2025-ին Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների ընդհանուր ներհոսքը հասել է 34․5 մլրդ դրամի՝ նախորդ տարվա 29․8 մլրդ դրամի համեմատ։ Այս տվյալները ներկայացրել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն։
Կանադայից ներդրումային հոսքը նվազել է, մինչդեռ Ռուսաստանից կապիտալի արտահոսքը կրճատվել։ Եթե 2024 թվականին Կանադայից ներդրումները ոլորտում կազմել էին 17․7 մլրդ դրամ (մոտ $46 մլն), ապա 2025-ին գրանցվել է 73․7 մլրդ դրամի արտահոսք (մոտ $194 մլն), հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ռուսական ներդրումների մասով հակառակ իրավիճակն է․ արտահոսքը կրճատվել է՝ 2024-ի 100,7 մլրդ դրամից (մոտ $265 մլն) 2025-ին հասնելով մոտ 7 մլրդ դրամի (մոտ $18,6 մլն)։
2025 թվականին Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի բաժնետոմսերի 87․5%-ը «Lydian Canada Ventures Corporation» ընկերությունից անցել է բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված «United Gold ARM LLC FZ» ընկերությանը։ Բաժնետոմսերի ևս 12․5%-ը մնում է Հայաստանի կառավարության սեփականությունը։
Բացի այդ, ոլորտում մոտ 20 մլրդ դրամի (մոտ $52․5 մլն) ներդրում է ստացվել Ղազախստանից։
Էներգետիկայի ոլորտում Կիպրոսին բաժին է հասել ավելի քան 7 մլրդ դրամի ներդրում։ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության սեփականատեր «Տաշիր կապիտալ» հոլդինգի որոշ ակտիվներ գրանցված են հենց Կիպրոսում։ Նախորդ տարվա համեմատ այս ներդրումների ծավալն աճել է ավելի քան կրկնակի։
Գերմանիայից կապիտալի արտահոսքը կազմել է մոտ 37 մլրդ դրամ, ինչը հիմնականում պայմանավորված է KfW բանկի կողմից տրամադրված վարկերի վերադարձով։
Ջրային տնտեսության ոլորտում Ֆրանսիան շարունակել է մնալ գլխավոր ներդրողը, թեև ներդրումների ծավալը նվազել է՝ 2024-ի ավելի քան 9 մլրդ դրամից հասնելով մոտ 7․5 մլրդ դրամի։
Ավիացիոն ոլորտում արձանագրվել է զգալի աճ։ Մոլդովայից ներդրումները կազմել են 3․7 մլրդ դրամ, մինչդեռ 2024-ին նման ներդրումներ չեն եղել։ Լյուքսեմբուրգից ներհոսքը գրեթե քառապատկվել է՝ հասնելով 30․5 մլրդ դրամի։
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ԱՄՆ-ից ներդրումները որոշ չափով նվազել են՝ 10․2 մլրդ դրամից հասնելով 8․8 մլրդ դրամի։
Ալկոհոլային խմիչքների արտադրության ճյուղում 2025-ին հիմնական ներդրողներ են դարձել Ֆրանսիան և Լյուքսեմբուրգը՝ համապատասխանաբար ավելի քան 3 մլրդ և մոտ 4․5 մլրդ դրամ ներդրումներով, մինչդեռ նախորդ տարի այս ուղղություններով գրանցվել էր արտահոսք։
Լյուքսեմբուրգը, Կիպրոսը և Վիրջինյան կղզիները հաճախ կիրառվում են որպես օֆշորային հարթակներ ներդրումների համար։

Общий приток иностранных инвестиций в Армению в 2025 году составил 34,5 млрд драмов против 29,8 млрд драмов годом ранее, сообщает Статистический комитет Республики Армения.
В горнодобывающей отрасли зафиксированы разнонаправленные изменения. В частности, инвестиции из Канады сократились, тогда как отток капитала из России уменьшился. Если в 2024 году канадские инвестиции в отрасль составляли 17,7 млрд драмов (около $46 млн), то в 2025 году был зафиксирован отток в размере 73,7 млрд драмов (около $194 млн), сообщает «Sputnik Армения».
По российским инвестициям наблюдается противоположная динамика: отток сократился с 100,7 млрд драмов (около $265 млн) в 2024 году до примерно 7 млрд драмов (около $18,6 млн) в 2025 году.
В 2025 году 87,5% акций золотого месторождения Амулсар перешли от компании Lydian Canada Ventures Corporation к зарегистрированной на Британских Виргинских островах компании United Gold ARM LLC FZ. Еще 12,5% акций остаются в собственности правительства Армении.
Кроме того, в отрасль поступило около 20 млрд драмов (около $52,5 млн) инвестиций из Казахстана.
В энергетическом секторе на Кипр пришлось более 7 млрд драмов инвестиций. Часть активов холдинга «Ташир Капитал», владельца компании «Электрические сети Армении», зарегистрирована именно на Кипре. По сравнению с предыдущим годом объем этих инвестиций вырос более чем вдвое.
Отток капитала из Германии составил около 37 млрд драмов, что в основном связано с возвратом кредитов банка KfW.
В сфере водного хозяйства Франция сохранила статус основного инвестора, хотя объем инвестиций сократился с более чем 9 млрд драмов в 2024 году до примерно 7,5 млрд драмов.
В авиационной отрасли зафиксирован значительный рост. Инвестиции из Молдовы составили 3,7 млрд драмов, тогда как в 2024 году они отсутствовали. Приток из Люксембурга почти увеличился в четыре раза, достигнув 30,5 млрд драмов.
В сфере информационных технологий инвестиции из США несколько сократились — с 10,2 млрд драмов до 8,8 млрд драмов.
В производстве алкогольных напитков в 2025 году основными инвесторами стали Франция и Люксембург — соответственно более 3 млрд и около 4,5 млрд драмов, тогда как в предыдущем году по этим направлениям фиксировался отток.