ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանն ու Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին քննարկել են Քաջարան–Ագարակ ճանապարհահատվածի շինարարական աշխատանքների ընթացքին:
Փոխնախարարն ընդգծել է ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացման կարևորությունը։ Քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ոլորտում իրականացվող նախագծերին։
Քրիստինե Ղալեչյանը նշել է, որ ծրագրի շրջանակում գործադրված ջանքերի և իրանական ընկերության ակտիվ ներգրավվածության շնորհիվ հնարավոր կլինի աշխատանքներն ավարտել նախատեսված ժամկետում՝ 2027 թ․։
Քաջարան-Ագարակ 32 կմ ճանապարհահատվածում նախատեսվում է կառուցել 17 կամուրջ‚ 2 թունել (ընդհանուր շուրջ 900մ երկարությամբ)‚ 5 տրանսպորտային հանգույց։
Հյուսիս-Հարավ ռազմավարական ճանապարհի կառուցումը մեկնարկել է 2012–ին , սակայն դեռ ավարտին չի հասցվել։ Եթե Հյուսիս-Հարավ մայրուղին վերջապես երկրի հյուսիսը նոր ճանապարհով կապի հարավին, գործող 550 կմ երկարությամբ ճանապարհը կկրճատվի մի քանի ժամով։ Կնվազի նաև բեռնափոխադրումների գինը։

8 Апрель 2026 - 10:58 AMT
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Кристине Галечян и посол Ирана в Армении Халил Ширголами обсудили ход строительных работ на участке дороги Каджаран–Агарак.
Замминистра подчеркнула важность реализации совместных программ в сфере развития инфраструктуры. В ходе обсуждения стороны также рассмотрели реализуемые в отрасли проекты.
Кристине Галечян отметила, что благодаря усилиям, приложенным в рамках проекта, и активному участию иранской компании работы удастся завершить в намеченные сроки — к 2027 году.
На 32-километровом участке Каджаран–Агарак предусмотрено строительство 17 мостов, двух тоннелей общей протяженностью около 900 метров и пяти транспортных узлов.
Строительство стратегической автомагистрали «Север–Юг» началось в 2012 году, однако до сих пор не завершено. После реализации проекта новая дорога соединит север и юг страны, сократив время в пути по действующему маршруту протяженностью 550 км и снизив стоимость грузоперевозок.