8 Ապրիլ 2026 - 11:58 AMT
Պետական եկամուտների կոմիտեն հայկական ընկերություններից բողոքներ չի ստացել իրենց արտադրանքը ռուսական շուկա արտահանելու խոչընդոտների վերաբերյալ, հայտարարել է պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։
Անդրադառնալով այն տեղեկություններին, որ «Պռոշյանի կոնյակի գործարանի» արտահանման լիցենզիան կարող է չեղարկվել, Հակոբյանը նշել է, որ նման խնդիրները նոր չեն և նախկինում ևս արձանագրվել են հայկական ալկոհոլային խմիչքների արտահանման ընթացքում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Այդ պահանջները պարբերաբար խստացվում են, պարբերաբար թուլացվում են, այսինքն` դա բնականոն գործընթաց է։ Մեր հորդորն է հայ բիզնեսմեններին, որ հետևեն այդ պահանջներին»,– ասել է Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ մաքսային հարցերի շուրջ հայկական կողմը շարունակական կապի մեջ է ռուս գործընկերների հետ, սակայն հաշվի առնելով, որ որոշ խնդիրներ առնչվում են նաև բուսասանիտարական նորմերին, անհրաժեշտ է նաև համապատասխան մարմինների ներգրավվածությունը։
Լրագրողների հարցին՝ արդյոք բացառվում են քաղաքական դրդապատճառներով խոչընդոտները, ՊԵԿ նախագահը նշել է, որ չի ցանկանում անդրադառնալ այդ թեմային։
«Եթե Ռուսաստանի վերահսկող մարմինները որոշակի հանձնարարական են ստանում կամ իրենք են որոշում ինչ–որ ժամանակը մեկ պահանջները խստացնել, մեզ մնում է հորդորել մեր հարկ վճարողներին և բիզնեսմեններին խիստ հետևել դրանց։ Այդ կանոններին հետևելը հնարավորություն է տալիս պետությանը ցանկացած իրավիճակում հայ տնտեսվարողների մեջքին կանգնել»,–ասել է Հակոբյանը։
Նա հավելել է, որ այն դեպքերում, երբ արտահանողը չի պահպանել սահմանված պահանջները, պետական մարմինների համար ավելի բարդ է լինում բանակցությունների միջոցով լուծել առաջացած խնդիրները։
«Պռոշյանի կոնյակի գործարանի» ՌԴ արտահանման լիցենզիան կարող է չեղարկվել: ՌԴ «Ռոսալկոգոլտաբակկոնտրոլը» ներմուծված ապրանքի ստուգման արդյունքում հայտնաբերել է լուրջ խախտումներ: Պարզվել է, որ ներմուծվող կոնյակը չի համապատասխանում ՌԴ ԳՕՍՏ-ի պահանջներին․ դրա բաղադրության մեջ հայտնաբերվել են ոչ խաղողի ծագման սպիրտներ՝ «այսպիսով, տվյալ արտադրանքը փաստացի չի կարող համարվել կոնյակ»։

Комитет государственных доходов Армении не получал жалоб от компаний по поводу препятствий при экспорте продукции на российский рынок, заявил председатель КГД Эдуард Акопян.
Комментируя сообщения о возможной отмене лицензии на экспорт продукции «Прошянского коньячного завода» в Россию, Акопян отметил, что подобные проблемы не новы и ранее уже возникали при экспорте армянской алкогольной продукции, сообщает «Sputnik Армения».
«Эти требования периодически ужесточаются и затем смягчаются — это нормальный процесс. Наш призыв к армянским бизнесменам — соблюдать эти требования», — сказал Акопян.
По его словам, армянская сторона находится в постоянном контакте с российскими партнерами по вопросам таможенного регулирования. При этом часть проблем связана с фитосанитарными нормами, что требует участия профильных органов.
Отвечая на вопрос о возможной политической подоплеке ограничений, Акопян отметил, что не хочет комментировать эту тему.
«Если российские контрольные органы получают определенные указания или сами принимают решение время от времени ужесточать требования, нам остается лишь призывать налогоплательщиков и бизнес строго их соблюдать. Это позволяет государству в любой ситуации поддерживать армянских хозяйствующих субъектов», — подчеркнул он.
Он добавил, что в случаях несоблюдения требований экспортерами государственным органам становится сложнее решать возникающие проблемы в переговорном порядке.