Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը դեպի ԱՄՆ և Եվրամիություն արտահանում իրականացնող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը ընդգծել է տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի կարևորությունը: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա նշել է կառավարության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու գործարարներին հայկական արտադրանքը նոր և ավելի լայն շուկաներում ներկայացնելու գործում, մասնավորապես՝ ԱՄՆ, ԵՄ, Կանադա և մի շարք այլ ուղղություններով։
Մասնակիցները ներկայացրել են իրենց գործունեության ընթացքում հանդիպող հիմնական խնդիրները, որոնց վերաբերյալ տրվել են համապատասխան պարզաբանումներ և հանձնարարականներ:
«Պռոշյանի կոնյակի գործարանի» ՌԴ արտահանման լիցենզիան կարող է չեղարկվել: ՌԴ «Ռոսալկոգոլտաբակկոնտրոլը» ներմուծված ապրանքի ստուգման արդյունքում հայտնաբերել է լուրջ խախտումներ: Պարզվել է, որ ներմուծվող կոնյակը չի համապատասխանում ՌԴ ԳՕՍՏ-ի պահանջներին․ դրա բաղադրության մեջ հայտնաբերվել են ոչ խաղողի ծագման սպիրտներ՝ «այսպիսով, տվյալ արտադրանքը փաստացի չի կարող համարվել կոնյակ»։

8 Апрель 2026 - 12:37 AMT
Министр экономики Армении Геворг Папоян на встрече с представителями компаний, осуществляющих экспорт в США и Европейский союз, подчеркнул важность диверсификации экономики.
В своем сообщении в Facebook он отметил готовность правительства поддерживать бизнес в продвижении армянской продукции на новые и более широкие рынки, в частности в США, ЕС, Канаду и другие направления.
Участники встречи представили основные проблемы, с которыми сталкиваются в своей деятельности и по которым были даны соответствующие разъяснения и поручения.
Обсуждение проходит на фоне проблем с традиционными направлениями экспорта, включая сообщения о возможной отмене лицензии на экспорт продукции «Прошянского коньячного завода» в Россию после выявленных нарушений.