Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը դեպի ԱՄՆ և Եվրամիություն արտահանում իրականացնող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը ընդգծել է տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի կարևորությունը: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա նշել է կառավարության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու գործարարներին հայկական արտադրանքը նոր և ավելի լայն շուկաներում ներկայացնելու գործում, մասնավորապես՝ ԱՄՆ, ԵՄ, Կանադա և մի շարք այլ ուղղություններով։
Մասնակիցները ներկայացրել են իրենց գործունեության ընթացքում հանդիպող հիմնական խնդիրները, որոնց վերաբերյալ տրվել են համապատասխան պարզաբանումներ և հանձնարարականներ:
«Պռոշյանի կոնյակի գործարանի» ՌԴ արտահանման լիցենզիան կարող է չեղարկվել: ՌԴ «Ռոսալկոգոլտաբակկոնտրոլը» ներմուծված ապրանքի ստուգման արդյունքում հայտնաբերել է լուրջ խախտումներ: Պարզվել է, որ ներմուծվող կոնյակը չի համապատասխանում ՌԴ ԳՕՍՏ-ի պահանջներին․ դրա բաղադրության մեջ հայտնաբերվել են ոչ խաղողի ծագման սպիրտներ՝ «այսպիսով, տվյալ արտադրանքը փաստացի չի կարող համարվել կոնյակ»։

Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan, during a meeting with companies exporting to the United States and the European Union, emphasized the importance of diversifying the country’s economy.
In a Facebook post, he highlighted the government’s readiness to support businesses in promoting Armenian products in new and broader markets, particularly in the U.S., EU, Canada, and other directions.
Participants outlined key challenges they face in their operations, to which relevant clarifications and instructions were provided.
The discussion comes amid ongoing concerns over exports to traditional markets, including reports that the Proshyan Brandy Factory could lose its export license to Russia following regulatory violations identified by Russian authorities.