ԱԺ հանձնաժողովում ներկայացվել է համաձայնագրի լրացում, որը նպատակ ունի բարձրացնել տվյալների փոխանակման արդյունավետությունն ու ճշգրտությունը։
Հայաստանը 2023 թվականին ստորագրել և վավերացրել է միասնական հաշվետվողական ստանդարտի ներդրմանը վերաբերող համաձայնագիրը, որով նախատեսվում է ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկատվության միջազգային փոխանակում։ Այն հանդիսացել է հարկային թափանցիկության կարևոր գործիք՝ հնարավորություն տալով տարբեր երկրների միջև տվյալների փոխանակում իրականացնել, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Արդեն ընթացիկ տարում Հայաստանը ավելի քան 40 երկրի հետ իրականացրել է տեղեկատվության փոխանակում տվյալ համաձայնագրի շրջանակում։
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը ներկայացրել է «Ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման մասին» իրավասու մարմինների բազմակողմ համաձայնագրի լրացումը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը՝ առաջին ընթերցմամբ։
Առաջարկվող փոփոխությունները վերաբերում են համաձայնագրի որոշ դրույթների հստակեցմանը՝ մասնավորապես ինքնահայտարարագրման, նույնականացման կանոնների, ինչպես նաև կազմակերպությունների և ֆիզիկական անձանց հաշվետերերի նույնականացման գործընթացներին։

В парламентской комиссии Армении представлен проект дополнений к соглашению о международном обмене данными, направленный на повышение эффективности и точности обмена информацией.
Армения в 2023 году подписала и ратифицировала соглашение о внедрении единого стандарта отчетности (CRS), предусматривающего международный обмен информацией о финансовых счетах. Это стало важным инструментом налоговой прозрачности, позволяющим осуществлять обмен данными между странами, сообщает пресс-служба Национального собрания.
В текущем году Армения уже осуществила обмен информацией более чем с 40 странами в рамках данного соглашения.
На заседании постоянной комиссии по экономическим вопросам заместитель председателя Комитета государственных доходов Рафаэль Геворгян представил в первом чтении законопроект о ратификации дополнений к многостороннему соглашению компетентных органов об автоматическом обмене информацией о финансовых счетах.
Предлагаемые изменения в основном касаются уточнения отдельных положений соглашения, в частности правил самосертификации, идентификации, а также процедур установления личности владельцев счетов — как юридических, так и физических лиц.