ԱԺ հանձնաժողովում ներկայացվել է համաձայնագրի լրացում, որը նպատակ ունի բարձրացնել տվյալների փոխանակման արդյունավետությունն ու ճշգրտությունը։
Հայաստանը 2023 թվականին ստորագրել և վավերացրել է միասնական հաշվետվողական ստանդարտի ներդրմանը վերաբերող համաձայնագիրը, որով նախատեսվում է ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկատվության միջազգային փոխանակում։ Այն հանդիսացել է հարկային թափանցիկության կարևոր գործիք՝ հնարավորություն տալով տարբեր երկրների միջև տվյալների փոխանակում իրականացնել, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Արդեն ընթացիկ տարում Հայաստանը ավելի քան 40 երկրի հետ իրականացրել է տեղեկատվության փոխանակում տվյալ համաձայնագրի շրջանակում։
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը ներկայացրել է «Ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման մասին» իրավասու մարմինների բազմակողմ համաձայնագրի լրացումը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը՝ առաջին ընթերցմամբ։
Առաջարկվող փոփոխությունները վերաբերում են համաձայնագրի որոշ դրույթների հստակեցմանը՝ մասնավորապես ինքնահայտարարագրման, նույնականացման կանոնների, ինչպես նաև կազմակերպությունների և ֆիզիկական անձանց հաշվետերերի նույնականացման գործընթացներին։

8 April 2026 - 13:42 AMT
An amendment to the international data exchange agreement has been presented in a parliamentary committee, aimed at improving the efficiency and accuracy of information sharing.
Armenia signed and ratified back in 2023 the agreement on implementing the Common Reporting Standard (CRS), which envisages international exchange of information on financial accounts. It has become an important tool for tax transparency, enabling data exchange between countries, the National Assembly’s press service reported.
This year, Armenia has already exchanged information with more than 40 countries under the agreement.
At a session of the Standing Committee on Economic Affairs, Deputy Chairman of the State Revenue Committee Rafael Gevorgyan presented, in the first reading, the draft law on ratifying the amendment to the Multilateral Competent Authority Agreement on the automatic exchange of financial account information.
The proposed changes mainly clarify certain provisions of the agreement, particularly those related to self-certification, identification rules, and the processes for identifying account holders among both legal entities and individuals.