Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտնել է, որ կառավարությունը մշակել է լուծումներ տաքսու վարորդների կենսաթոշակի հարցի կարգավորման համար։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Վերջին մի քանի ամիսներին տաքսու վարորդների հետ հանդիպումների ժամանակ մենք արդեն իսկ նրանց հայտնել ենք, որ նրանց կենսաթոշակի հարցը լուծելու ենք հետևյալ կերպ.
– Մինչև 1974թ. ծնվածների համար ստաժ հաշվարկել այն բոլոր ամիսները, որոնց ընթացքում նրանց վճարած տուրքը կգերազանցի նվազագույն աշխատավարձից վճարվող եկամտային հարկը:
– 1974թ. հետո ծնվածներին հնարավորություն տալ կամավոր միանալ կուտակային կենսաթոշակային համակարգին, որին կմասնակցի նաև պետությունը:
Օրենսդրական նախաձեռնությունները հենց հիմա գտնվում են մշակման մեջ»,- գրել է նախարարը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանում էլեկտրոնային հարթակներով աշխատող տաքսու վարորդները 2027-ի հունվարի 1-ից ընդգրկվելու են առողջության ապահովագրության համակարգում։ Ազգային ժողովը արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու նախագիծը:

8 April 2026 - 14:15 AMT
Armenia’s Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan said the government has developed approaches to address pension issues for taxi drivers.
In a Facebook post, he outlined the proposed solutions discussed during recent meetings with drivers.
• For those born before 1974, work experience will be calculated for all months in which the paid tax exceeds the income tax derived from the minimum wage.
• For those born after 1974, there will be an option to voluntarily join the funded pension system, with state participation.
According to the minister, the relevant legislative initiatives are currently being developed.
Earlier, it was reported that taxi drivers working through electronic platforms in Armenia will be included in the health insurance system starting January 1, 2027, following amendments adopted by the National Assembly.