Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտնել է, որ կառավարությունը մշակել է լուծումներ տաքսու վարորդների կենսաթոշակի հարցի կարգավորման համար։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Վերջին մի քանի ամիսներին տաքսու վարորդների հետ հանդիպումների ժամանակ մենք արդեն իսկ նրանց հայտնել ենք, որ նրանց կենսաթոշակի հարցը լուծելու ենք հետևյալ կերպ.
– Մինչև 1974թ. ծնվածների համար ստաժ հաշվարկել այն բոլոր ամիսները, որոնց ընթացքում նրանց վճարած տուրքը կգերազանցի նվազագույն աշխատավարձից վճարվող եկամտային հարկը:
– 1974թ. հետո ծնվածներին հնարավորություն տալ կամավոր միանալ կուտակային կենսաթոշակային համակարգին, որին կմասնակցի նաև պետությունը:
Օրենսդրական նախաձեռնությունները հենց հիմա գտնվում են մշակման մեջ»,- գրել է նախարարը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանում էլեկտրոնային հարթակներով աշխատող տաքսու վարորդները 2027-ի հունվարի 1-ից ընդգրկվելու են առողջության ապահովագրության համակարգում։ Ազգային ժողովը արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու նախագիծը:

8 Апрель 2026 - 14:16 AMT
Министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян сообщил, что правительство разработало решения для урегулирования пенсионного обеспечения таксистов.
В своем сообщении в Facebook он представил подходы, обсуждавшиеся в ходе встреч с водителями в последние месяцы.
• Для граждан, родившихся до 1974 года, стаж будет рассчитываться за те месяцы, когда уплаченный ими налог превышает подоходный налог с минимальной заработной платы.
• Для граждан, родившихся после 1974 года, будет предусмотрена возможность добровольно присоединиться к накопительной пенсионной системе с участием государства.
По словам министра, соответствующие законодательные инициативы в настоящее время находятся в стадии разработки.
Ранее сообщалось, что работающие через электронные платформы водители такси в Армении с 1 января 2027 года будут включены в систему медицинского страхования после принятых парламентом изменений.