9 Ապրիլ 2026 - 12:02 AMT
ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով հանձնաժողովը՝ USCIRF-ն, ներկայացրել է կրոնական ազատությունների մասին 2026 թվականի տարեկան զեկույցը, որտեղ անդրադարձ է կատարվել 2025 թվականի իրադարձություններին։
Ադրբեջանի վերաբերյալ փաստաթղթում նշվում է, որ իշխանությունները կատարել են կրոնական ազատության լուրջ խախտումներ։
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախի հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգության ոչնչացմանը։ Ընդգծվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում գտնվող պատմական հայկական կրոնական վայրերը շարունակել են մնալ վտանգի տակ՝ 2020 և 2023 թվականներին տարածքների վերադարձից հետո։ Հուլիսի տվյալներով արբանյակային պատկերները արձանագրել են ութ ավերված և ևս 10 վնասված կրոնական օբյեկտներ, այդ թվում՝ եկեղեցիներ, գերեզմանատներ և հնագիտական վայրեր, հայտնում է Factor.am-ը:
Բացի այդ, նշվել է, որ հայ բանտարկյալների ընտանիքների փոխանցմամբ՝ նրանց արգելվել է ստանալ Աստվածաշունչ, մինչդեռ Ադրբեջանի իշխանությունները պնդել են, որ նման հասանելիություն կա։
Զեկույցում նաև արձանագրվել է, որ ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերությունները հիմնականում կենտրոնացած են եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ձևավորման վրա, որտեղ ԱՄՆ-ը հանդես է եկել որպես միջնորդ։ Օգոստոսին նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը ընդունել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ բանակցությունների նպատակով։ Կողմերը կնքել են փոխըմբռնման հռչակագրեր՝ ուղղված տնտեսական զարգացմանը, առևտրին և պաշտպանական համագործակցությանը։
Ընդգծվել է նաև, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը տարվա ընթացքում բազմիցս բարձրացրել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների հարցը։ Մարտին 60 կոնգրեսականներ կոչ են արել պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին դադարեցնել ռազմական աջակցությունը Ադրբեջանին՝ մասնավորապես հայկական կրոնական ժառանգության ոչնչացման պատճառով։ Ապրիլին կազմակերպվել են լսումներ մարդու իրավունքների վերաբերյալ, իսկ հուլիսին ավելի քան 80 օրենսդիր պահանջել է ապահովել տեղահանված հայերի անվտանգ վերադարձը։
Սեպտեմբերին ԱՄՆ օրենսդիրները վերահաստատել են Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերանայման նախաձեռնությունը, որը նախատեսում է գնահատել՝ արդյոք ադրբեջանցի պաշտոնյաները ներգրավված են մարդու իրավունքների խախտումներում։ Միաժամանակ, ներկայացվել են բանաձևեր, որոնք դատապարտել են քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ ճնշումները։
Զեկույցում հիշատակվել է, որ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը դեռևս 2023 թվականի դեկտեմբերի 29-ին Ադրբեջանը ներառել է հատուկ հսկողության ցուցակում՝ կրոնական ազատության խախտումների պատճառով։ «Կրոնական ազատության շարունակական և կոպիտ խախտումների պատճառով Ադրբեջանը պետք է ընդգրկվի «Հատուկ մտահոգության երկրների» ցանկում, այլ ոչ թե «Հատուկ հսկողության ցուցակում»։ Երկիրը արտաքուստ պնդում է, որ աջակցում է կրոնական ազատությանը, սակայն ներսում անում է հակառակը։ Այն տանջում է իր քաղաքացիներին, վերահսկում է կրոնական գործունեությունը, վտարում է անկախ լրատվամիջոցներին և Կարմիր խաչին և ոչնչացնում կրոնական ժառանգության վայրերը»,- նշում է USCIRF-ի նախագահ Վիքի Հարցլերը։
Նա ընդգծել է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղից շուրջ երկու տասնյակ հայ քրիստոնյա գերիներ, որոնք դատվել են փակ գործընթացներով՝ առանց բավարար իրավական, բժշկական և սննդային ապահովման, ենթարկվել են ֆիզիկական և հոգեբանական բռնությունների, նրանց թույլ չեն տվել ունենալ Աստվածաշունչ, իսկ մարմնի վրա դաջված խաչերը այրելով ջնջել են։ Միևնույն ժամանակ, իրավապահները պատասխանատվության չեն ենթարկվել այդ գործողությունների համար։
Հարցլերը նշել է նաև, որ Ադրբեջանը շարունակել է ոչնչացնել քրիստոնեական ժառանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում՝ վերացնելով ավելի քան 2000 տարվա ներկայության հետքերը։ Նրա խոսքով՝ եթե Ադրբեջանը ցանկանում է խորացնել համագործակցությունը ԱՄՆ-ի հետ, ապա պետք է իրական քայլեր ձեռնարկի կրոնական ազատության պաշտպանության ուղղությամբ։

9 Апрель 2026 - 12:47 AMT
Комиссия США по международной религиозной свободе (USCIRF) представила ежегодный доклад за 2026 год, в котором отражены события 2025 года.
В документе отмечается, что власти Азербайджана допустили серьезные нарушения религиозной свободы.
В докладе также говорится о разрушении армянского религиозного и культурного наследия в Нагорном Карабахе. Подчеркивается, что исторические армянские религиозные объекты в Нагорном Карабахе и прилегающих районах продолжают находиться под угрозой после возвращения территорий в 2020 и 2023 годах. По состоянию на июль спутниковые снимки зафиксировали восемь разрушенных и еще десять поврежденных объектов, включая церкви, кладбища и археологические памятники, сообщает «Factor.am ».
Кроме того, по словам семей армянских заключенных, им запрещали получать Библию, тогда как власти Азербайджана утверждали, что доступ к ней имеется.
В докладе также отмечено, что отношения США и Азербайджана в основном были сосредоточены на достижении мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, при посредничестве США. В августе президент Дональд Трамп принял в Белом доме президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна для переговоров. Стороны подписали меморандумы о взаимопонимании, направленные на развитие экономики, торговли и оборонного сотрудничества.
Подчеркивается, что Конгресс США в течение года неоднократно поднимал вопрос нарушений прав человека в Азербайджане. В марте 60 конгрессменов призвали госсекретаря Марко Рубио прекратить военную помощь Азербайджану, в частности из-за разрушения армянского религиозного наследия. В апреле прошли слушания по правам человека, а в июле более 80 законодателей потребовали обеспечить безопасное возвращение перемещенных армян.
В сентябре американские законодатели вновь подтвердили инициативу по пересмотру санкций в отношении Азербайджана, предполагающую оценку причастности азербайджанских чиновников к нарушениям прав человека. Одновременно были представлены резолюции, осуждающие давление на гражданское общество.
В докладе также напоминается, что 29 декабря 2023 года Государственный департамент США включил Азербайджан в список особого наблюдения из-за нарушений религиозной свободы. «В связи с продолжающимися и грубыми нарушениями религиозной свободы Азербайджан должен быть включен в список стран, вызывающих особую озабоченность, а не оставаться в списке особого наблюдения. Внешне страна заявляет о поддержке религиозной свободы, однако внутри действует противоположным образом. Она преследует своих граждан, контролирует религиозную деятельность, выдворяет независимые СМИ и Красный Крест и уничтожает объекты религиозного наследия», — заявила председатель USCIRF Вики Хартцлер.
Она также подчеркнула, что около двух десятков армянских христианских заключенных из Нагорного Карабаха, осужденных в закрытых процессах без надлежащего юридического, медицинского и продовольственного обеспечения, подвергались физическому и психологическому насилию. Им не разрешали иметь Библию, а кресты, вытатуированные на их теле, выжигались. При этом представители правоохранительных органов не были привлечены к ответственности.
Хартцлер также отметила, что Азербайджан продолжает уничтожать христианское наследие в Нагорном Карабахе, стирая следы более чем двухтысячелетнего присутствия. По ее словам, если Азербайджан намерен углублять сотрудничество с США, он должен предпринять реальные шаги по защите религиозной свободы.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление против Нагорного Карабаха, подвергнув всю территорию интенсивным обстрелам. В результате уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение о прекращении огня от командования российского миротворческого контингента, согласившись на условия Баку, включая разоружение Армии обороны и ликвидацию Республики Арцах. В результате атаки погибли 223 человека, в том числе 20 мирных жителей, из них шестеро — несовершеннолетние. С 24 сентября началось массовое принудительное переселение, более 100 тысяч человек были вынуждены покинуть регион и направиться в Армению. По некоторым данным, в Нагорном Карабахе осталось около 20 армян, из которых 11 впоследствии вернулись в Армению, один погиб, один был задержан.