Կառավարությունը հաստատել է գյուղացիական տնտեսություններին ուղղված անտոկոս վարկերի ծրագիր, որը նախատեսված է 2026-2027 թվականների համար։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը կառավարության ապրիլի 9-ի նիստում ներկայացրել է, որ մինչ այժմ ագրոպարենային ոլորտի բոլոր ենթաճյուղերը ներառող միասնական ծրագիր չի գործել, իսկ նոր նախաձեռնությունն ընդգրկել է գյուղատնտեսության գրեթե բոլոր ուղղությունները՝ ճագարաբուծությունից և թռչնաբուծությունից մինչև տոհմային անասնապահություն, ինչպես նաև ավանդական և բարձր տեխնոլոգիական բուսաբուծություն, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նրա խոսքով՝ ծրագրի առանցքային նպատակներից մեկը փոքր գյուղացիական տնտեսություններին աջակցելն է, հատկապես այն տնտեսություններին, որոնք արդեն ներդրումներ են իրականացրել տեխնոլոգիական գյուղատնտեսության մեջ և ունեն մատչելի ֆինանսական միջոցների անհրաժեշտություն։
Նախարարն ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր շահառուի համար սահմանվել է 1-2 մլն դրամ վարկային սահմանաչափ:
«Ծրագրով յուրաքանչյուր շահառուին տրամադրվող վարկային սահմանաչափը 1-2 մլն դրամ է, այսինքն՝ նվազագույնը 1 մլն դրամ, առավելագույնը՝ 2 մլն դրամ: Ամբողջ տոկոսադրույքը Կառավարությունը սուբսիդավորում է, բայց ծրագրի պայմանն է, որ տոկոսադրույքը պետք է լինի առավելագույնը 14 տոկոս: Այսինքն՝ Կառավարության ծախսը չի կարող գերազանցել 14 տոկոսային կետը:
Այդ ամբողջ տոկոսային կետն էլ kառավարությունը կսուբսիդավորի, որի արդյունքում մեր գյուղացիական տնտեսությունները 0 տոկոս վարկ կկարողանան ձեռք բերել: Վարկի մարման ժամկետը մինչև 3 տարի է: Շատ կարևոր մի կետ էլ կա. վարկի մայր գումարի համար վարկի տրամադրման օրվանից հաշված ժամկետ ունենք՝ 6 ամիս, այսինքն՝ մեր քաղաքացիները վերցրին 2 մլն դրամ, առաջին 6 ամիս ոչինչ չեն վճարում, տոկոսադրույքները կվճարի պետությունը, բայց իրենք սկսում են մայր գումարը վճարել 6-րդ ամսից:
Ո՞րն է ավելի կարևոր: Կարող են մի քանի անգամ օգտվել այս ծրագրից. առաջին անգամ կարող են օգտվել՝ վերցնելով 1 կամ 1,5 մլն դրամ, երկրորդ անգամ գնալ և լրացուցիչ մասը վերցնել»,- ասել է Պապոյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է, որ այս նախաձեռնությունը գյուղացիների շրջանում հայտնի է որպես անտոկոս վարկերի ծրագիր և հենց այդ հնարավորությունն է ստեղծվում ընդունված որոշմամբ։ Նա պարզաբանել է, որ վեցամսյա արտոնյալ ժամկետը հնարավորություն է տալիս գյուղացիներին սկզբում եկամուտ ստանալ և միայն հետո սկսել վարկի մարումը՝ մինչև երեք տարվա ընթացքում։

9 April 2026 - 12:54 AMT
The Armenian government has approved a zero-interest loan program for farming households, set to run in 2026–2027.
Economy Minister Gevorg Papoyan said at the April 9 cabinet meeting that until now there had been no unified program covering all sub-sectors of the agri-food industry. The new initiative includes nearly all areas of agriculture—from rabbit breeding and poultry farming to pedigree livestock, as well as traditional and high-tech crop production, according to 1lurer.am .
He noted that one of the key goals is to support small farms, especially those that have already invested in technological agriculture and need access to affordable financing.
The minister emphasized that each beneficiary will have a loan limit of 1–2 million drams.
“Under the program, each beneficiary will receive a loan ranging from a minimum of 1 million to a maximum of 2 million drams. The entire interest rate will be subsidized by the government, but the condition is that the rate must not exceed 14 percent. That means the government’s cost cannot exceed 14 percentage points.
The full interest amount will be subsidized by the government, allowing our farmers to access loans at 0 percent. The repayment period is up to three years. Another important point is that there is a six-month grace period from the moment the loan is issued for the principal amount. That is, if citizens take 2 million drams, they pay nothing for the first six months—the interest is covered by the state—and they begin repaying the principal from the sixth month.
What is even more important is that beneficiaries can use this program multiple times. For example, they can first take 1 or 1.5 million drams, and later apply again to receive the remaining amount,” Papoyan said.
Prime Minister Nikol Pashinyan noted that the initiative is widely known among farmers as the zero-interest loan program and that this decision formally enables that opportunity. He clarified that the six-month grace period allows farmers to generate income first and only then begin repayment within a period of up to three years.