Կառավարությունը հաստատել է գյուղացիական տնտեսություններին ուղղված անտոկոս վարկերի ծրագիր, որը նախատեսված է 2026-2027 թվականների համար։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը կառավարության ապրիլի 9-ի նիստում ներկայացրել է, որ մինչ այժմ ագրոպարենային ոլորտի բոլոր ենթաճյուղերը ներառող միասնական ծրագիր չի գործել, իսկ նոր նախաձեռնությունն ընդգրկել է գյուղատնտեսության գրեթե բոլոր ուղղությունները՝ ճագարաբուծությունից և թռչնաբուծությունից մինչև տոհմային անասնապահություն, ինչպես նաև ավանդական և բարձր տեխնոլոգիական բուսաբուծություն, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նրա խոսքով՝ ծրագրի առանցքային նպատակներից մեկը փոքր գյուղացիական տնտեսություններին աջակցելն է, հատկապես այն տնտեսություններին, որոնք արդեն ներդրումներ են իրականացրել տեխնոլոգիական գյուղատնտեսության մեջ և ունեն մատչելի ֆինանսական միջոցների անհրաժեշտություն։
Նախարարն ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր շահառուի համար սահմանվել է 1-2 մլն դրամ վարկային սահմանաչափ:
«Ծրագրով յուրաքանչյուր շահառուին տրամադրվող վարկային սահմանաչափը 1-2 մլն դրամ է, այսինքն՝ նվազագույնը 1 մլն դրամ, առավելագույնը՝ 2 մլն դրամ: Ամբողջ տոկոսադրույքը Կառավարությունը սուբսիդավորում է, բայց ծրագրի պայմանն է, որ տոկոսադրույքը պետք է լինի առավելագույնը 14 տոկոս: Այսինքն՝ Կառավարության ծախսը չի կարող գերազանցել 14 տոկոսային կետը:
Այդ ամբողջ տոկոսային կետն էլ kառավարությունը կսուբսիդավորի, որի արդյունքում մեր գյուղացիական տնտեսությունները 0 տոկոս վարկ կկարողանան ձեռք բերել: Վարկի մարման ժամկետը մինչև 3 տարի է: Շատ կարևոր մի կետ էլ կա. վարկի մայր գումարի համար վարկի տրամադրման օրվանից հաշված ժամկետ ունենք՝ 6 ամիս, այսինքն՝ մեր քաղաքացիները վերցրին 2 մլն դրամ, առաջին 6 ամիս ոչինչ չեն վճարում, տոկոսադրույքները կվճարի պետությունը, բայց իրենք սկսում են մայր գումարը վճարել 6-րդ ամսից:
Ո՞րն է ավելի կարևոր: Կարող են մի քանի անգամ օգտվել այս ծրագրից. առաջին անգամ կարող են օգտվել՝ վերցնելով 1 կամ 1,5 մլն դրամ, երկրորդ անգամ գնալ և լրացուցիչ մասը վերցնել»,- ասել է Պապոյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է, որ այս նախաձեռնությունը գյուղացիների շրջանում հայտնի է որպես անտոկոս վարկերի ծրագիր և հենց այդ հնարավորությունն է ստեղծվում ընդունված որոշմամբ։ Նա պարզաբանել է, որ վեցամսյա արտոնյալ ժամկետը հնարավորություն է տալիս գյուղացիներին սկզբում եկամուտ ստանալ և միայն հետո սկսել վարկի մարումը՝ մինչև երեք տարվա ընթացքում։

Правительство Армении утвердило программу беспроцентных кредитов для сельских хозяйств, рассчитанную на 2026–2027 годы.
Министр экономики Геворг Папоян на заседании правительства 9 апреля сообщил, что до настоящего времени не существовало единой программы, охватывающей все подотрасли агропродовольственной сферы. Новая инициатива включает практически все направления сельского хозяйства — от кролиководства и птицеводства до племенного животноводства, а также традиционного и высокотехнологичного растениеводства, сообщает «1lurer.am ».
По его словам, одной из ключевых целей является поддержка малых фермерских хозяйств, особенно тех, которые уже инвестировали в технологическое сельское хозяйство и нуждаются в доступных финансовых ресурсах.
Министр подчеркнул, что для каждого бенефициара установлен кредитный лимит в размере 1–2 млн драмов.
«В рамках программы каждому бенефициару будет предоставляться кредит от 1 до 2 млн драмов. Процентная ставка полностью субсидируется государством, при этом условием является то, что ставка не должна превышать 14 процентов. То есть расходы правительства не могут превышать 14 процентных пунктов.
Вся процентная нагрузка будет субсидирована государством, благодаря чему наши фермерские хозяйства смогут получить кредиты под 0 процентов. Срок погашения кредита — до трех лет. Есть еще один важный момент: предусмотрен шестимесячный льготный период по основному долгу с момента получения кредита. Это означает, что если граждане берут 2 млн драмов, в течение первых шести месяцев они ничего не выплачивают — проценты покрывает государство, а погашение основного долга начинается с шестого месяца.
Что еще важно: программой можно воспользоваться несколько раз. Например, сначала можно взять 1 или 1,5 млн драмов, а затем обратиться повторно за оставшейся суммой», — сказал Папоян.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что данная инициатива среди фермеров известна как программа беспроцентных кредитов и именно эта возможность закрепляется принятым решением. Он уточнил, что шестимесячный льготный период позволяет фермерам сначала получить доход, а затем начать погашение кредита в течение срока до трех лет.