ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը շարունակում է հավատարիմ մնալ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագիծն իրականություն դարձնելու հանձնառությանը։ Այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակը, տեղեկացնում է Արմենպրեսը:
«TRIPP-ը շարունակում է մնալ ԱՄՆ առաջնահերթություններից մեկը, քանի որ այն ունի Հարավային Կովկասում և դրանից դուրս խաղաղությունն ու բարեկեցությունը խթանելու ներուժ։ Թրամփի վարչակազմը շարունակում է հավատարիմ մնալ TRIPP-ը իրականություն դարձնելու հանձնառությանը»,- նշել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակը։
Խոսնակը նաև հիշեցրել է, որ նախաձեռնությամբ նախատեսվում է ձևավորել բազմամոդալ տրանսպորտային հանգույց, որը կապահովի Ադրբեջանի հիմնական հատվածի և Նախիջևանի միջև կապը՝ միաժամանակ պահպանելով Հայաստանի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու իրավազորությունը, ինչպես նաև ապահովելով փոխադարձ օգուտներ Հայաստանի համար։
«TRIPP-ը կապահովի տարածաշրջանում միջազգային և ներպետական անխոչընդոտ փոխկապակցվածություն՝ ընդլայնելով տնտեսական աճի և բարեկեցության բարձրացման հնարավորությունները»,- նշել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակը։
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակի խոսքով՝ Ադրբեջանը հնարավորություն կունենա ուղիղ կապ հաստատել Նախիջևանի հետ, իսկ Հայաստանը կօգտվի տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բարելավումից, ինչը հնարավորություն կտա բացել Հարավային Կովկասի տնտեսական ներուժը՝ պահպանելով երկրի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու իրավազորությունը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ Հայաստանը համագործակցում է Միացյալ Նահանգների և փոխադարձ համաձայնությամբ ընտրված երրորդ կողմերի հետ՝ TRIPP նախաձեռնության կյանքի կոչման ուղղությամբ։
«TRIPP-ի և հարակից պայմանավորվածությունների մեկնարկին աջակցելու նպատակով Միացյալ Նահանգները ստանձնել է 145 միլիոն դոլարի նախնական պարտավորություն, որը կբացի տարածաշրջանային կայունությունն ու տնտեսական աճը։Այս միջոցները կաջակցեն Հայաստանում առևտրի, ենթակառուցվածքների և սահմանային անվտանգության ոլորտներում ներդրումներին և կավելացնեն տարածաշրջանային կապակցվածությունը»,- ասել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակը։
Խոսնակը հավելել է, որ 2026 թվականի հունվարի 13-ին Միացյալ Նահանգները և Հայաստանը համատեղ հայտարարել են TRIPP-ի իրականացման շրջանակի հրապարակման մասին։
«Այս փաստաթուղթը ներկայացնում է TRIPP-ի գործարկման հստակ ուղին։ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին հաստատված սկզբունքների արտացոլմամբ՝ այն նաև ընդգծում է ինքնիշխանության, իրավազորության, տարածքային ամբողջականության և փոխադարձության կարևորությունը TRIPP-ի ընդհանուր հաջողության համար։Ինչպես նշել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, TRIPP-ը կանցնի «աշխարհում տնտեսական տեսանկյունից ամենակարևոր վայրերից որոշների միջով» և «կխթանի առևտրային ակտիվությունը Կասպից ծովի մյուս կողմում՝ օգնելով Կենտրոնական Ասիայի երկրներին»։TRIPP-ի վերջնական նպատակներն են ամրապնդել Հայաստանի և Ադրբեջանի բարեկեցությունն ու անվտանգությունը, ընդլայնել ԱՄՆ առևտրային հնարավորությունները՝ զարգացնելով տարածաշրջանային առևտուրն ու կապերը, ինչպես նաև ստեղծել նոր տարանցիկ կապեր Կենտրոնական Ասիայից և Կասպից տարածաշրջանից դեպի Եվրոպա»,- եզրափակել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակը։

10 Апрель 2026 - 06:49 AMT
Администрация президента США Дональда Трампа продолжает придерживаться обязательства воплотить в жизнь проект «Путь Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP). Об этом сообщил представитель Госдепартамента США, передает «Арменпресс».
«TRIPP продолжает оставаться одним из приоритетов США, поскольку обладает потенциалом содействовать миру и процветанию на Южном Кавказе и за его пределами. Администрация Трампа по-прежнему привержена реализации TRIPP», — отметил представитель Госдепартамента США.
Представитель также напомнил, что инициатива предусматривает создание мультимодального транспортного узла, который обеспечит связь между основной территорией Азербайджана и Нахичеванью, одновременно сохраняя суверенитет, территориальную целостность и юрисдикцию Армении, а также обеспечивая взаимные выгоды для Армении.
«TRIPP обеспечит беспрепятственную международную и внутригосударственную связанность в регионе, расширяя возможности для экономического роста и повышения благосостояния», — заявил представитель Госдепартамента США.
По его словам, Азербайджан получит возможность установить прямую связь с Нахичеванью, а Армения воспользуется улучшением региональных коммуникаций, что позволит раскрыть экономический потенциал Южного Кавказа при сохранении суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции страны.
Он также сообщил, что Армения сотрудничает с Соединенными Штатами и выбранными по взаимному согласию третьими сторонами для воплощения инициативы TRIPP.
«С целью содействия запуску TRIPP и связанных с ним договоренностей Соединенные Штаты взяли на себя первоначальное обязательство в размере 145 миллионов долларов, что откроет возможности для региональной стабильности и экономического роста. Эти средства поддержат инвестиции в сферы торговли, инфраструктуры и пограничной безопасности в Армении и усилят региональную связанность», — сказал представитель Госдепартамента США.
Представитель добавил, что 13 января 2026 года Соединенные Штаты и Армения совместно объявили о публикации рамочного документа по реализации TRIPP.
«Этот документ представляет четкий путь к запуску TRIPP. Отражая принципы, утвержденные 8 августа 2025 года, он также подчеркивает важность суверенитета, юрисдикции, территориальной целостности и взаимности для общего успеха TRIPP. Как отметил президент США Дональд Трамп, TRIPP пройдет «через некоторые из самых важных в мире мест с экономической точки зрения» и «простимулирует торговую активность по другую сторону Каспийского моря, помогая странам Центральной Азии». Конечные цели TRIPP заключаются в укреплении благосостояния и безопасности Армении и Азербайджана, расширении торговых возможностей США за счет развития региональной торговли и связей, а также в создании новых транзитных маршрутов из Центральной Азии и Каспийского региона в Европу», — заключил представитель Госдепартамента США.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и государственный секретарь США Марко Рубио в Вашингтоне подтвердили документ о совместной работе Армении и США в рамках программы «Путь Трампа во имя международного мира и процветания» — TRIPP.
Опубликованный документ о реализации TRIPP описывает порядок запуска инициативы «Путь Трампа во имя международного мира и процветания». Данная рамка не создает и не направлена на создание юридических обязательств или обязанностей для Армении или Соединенных Штатов.