Թեհրանի հայկական Սուրբ Սարգիս եկեղեցում անցկացվել է Իրանի նախկին գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի հիշատակին նվիրված արարողություն, հայտնում է Factor.am-ը՝ Al Jazeera-ի վրա հղումով:
Միջոցառումը կազմակերպվել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Խամենեիի սպանության 40-րդ օրը՝ ի նշան կրոնական համայնքներում ազգային միասնություն հաստատելու պաշտոնական ջանքերի։
Պետական հեռուստատեսությունը ցուցադրել է տեսարաններ քաղաքի կենտրոնից, որտեղ հավաքվել էր նախկին գերագույն առաջնորդի հիշատակը սգացող բազմությունը։
Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին սպանվել է փետրվարի 28-ին, ինչից հետո երկրում հայտարարվել էր 40-օրյա սուգ։ Մոտ մեկ շաբաթ Իրանը կառավարվել էր ժամանակավոր ղեկավար խորհրդի կողմից, որից հետո երկրի ղեկավար է դարձել Մոջթաբա Խամենեին։

10 Апрель 2026 - 07:01 AMT
В армянской церкви Сурб Саргис в Тегеране состоялась церемония, посвященная памяти бывшего верховного лидера Ирана Али Хаменеи, сообщает «Factor.am » со ссылкой на «Al Jazeera».
Мероприятие было организовано на 40-й день после убийства Хаменеи Соединенными Штатами и Израилем в рамках официальных усилий по укреплению национального единства среди религиозных общин.
Государственное телевидение показало кадры из центра Тегерана, где собрались люди, скорбящие по бывшему верховному лидеру.
Бывший верховный лидер Ирана Али Хаменеи был убит 28 февраля, после чего в стране был объявлен 40-дневный траур. Около недели Иран управлялся временным руководящим советом, после чего руководителем страны стал Моджтаба Хаменеи.