10 Ապրիլ 2026 - 11:38 AMT
Հյուսիսային Ամերիկայի Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների ասոցիացիան՝ MESA-ն, նամակ է հղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ պահանջելով Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում անհապաղ վերականգնել Էդիտա Գզոյանին և երաշխավորել ինստիտուտի ակադեմիական անձեռնմխելիությունը։
Ասոցիացիան շեշտում է, որ Գզոյանն առանցքային առաջնորդող դեր է ունեցել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նոր գիտական աշխատանքների խթանման, թանգարանի արդիականացման և երիտասարդ հայ գիտնականներին ցեղասպանագետների համաշխարհային հանրության մեջ ինտեգրելու գործում, իսկ նրա գիտական աշխատությունները հրապարակվել են եվրոպական և ամերիկյան առաջատար պարբերականներում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ասոցիացիայի բաց նամակում անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ մարտի 12-ի ասուլիսին, որի ընթացքում նա հայտարարել է, որ անձամբ է պահանջել Գզոյանի հրաժարականը՝ պատճառաբանելով, որ նա ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին նվիրել է Արցախի մասին «սադրիչ» գիրք։
«Դուք շրջանցել եք սահմանված ընթացակարգը և տնօրենի պաշտոնում նշանակել Ձեր աշխատակազմի անդամներից մեկին, իսկ անկախ հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին փոխարինել քաղաքական դաշնակիցներով։ Մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանը գտնվում է ծանր և բարդ իրավիճակում՝ ձգտելով վերջ տալ Ադրբեջանի հետ բազմամյա հակամարտությանը և հասնել հարաբերությունների կարգավորման։ Սակայն պատմական հիշողության ջնջումը չի կարող պայմանավորված լինել կարճաժամկետ քաղաքական կարիքներով»,- նշված է ասոցիացիայի նամակում։
Ասոցիացիան ընդգծել է, որ թանգարան-ինստիտուտի ստեղծման հիմնարար նպատակներից մեկը եղել է Հայոց ցեղասպանության ժխտողականությանը դիմակայելը։ Միաժամանակ կոչ է արվել ՀՀ կառավարությանը վերանայել գիտական անկախությանը միջամտությունը և վերականգնել միջազգային ակադեմիական հանրության վստահությունը ինչպես ՀՑԹԻ-ի, այնպես էլ Հայաստանի հանձնառության նկատմամբ՝ ակադեմիական ազատության և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հարցում։
Նշվել է, որ նամակի պատճեններն ուղարկվել են նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանին, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերտիին, ինչպես նաև Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիային (IAGS)։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Հայաստան է այցելել փետրվարի 9-ին, իսկ փետրվարի 10-ին տիկնոջ հետ եղել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, որտեղ նրանց ուղեկցել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը։
Վենսի այցից մի քանի օր անց Գզոյանը ներկայացրել է աշխատանքից ազատվելու դիմում։ Տարածվել են տեղեկություններ, թե այդ քայլը եղել է հարկադրական։ Հետագայում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է, որ իր ցուցումով է ներկայացվել հրաժարականը՝ պատճառաբանելով, որ փոխնախագահի այցի ընթացքում նրան նվիրած գիրքը վերաբերել է Արցախի հարցին, այն դեպքում, երբ վարչապետը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան շարժումը չի շարունակվելու։ Նրա գնահատմամբ՝ Գզոյանի քայլը եղել է սադրիչ գործողություն։

10 April 2026 - 14:56 AMT
The Middle East Studies Association of North America (MESA) has sent a letter to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, calling for the immediate reinstatement of Edita Gzoyan as director of the Armenian Genocide Museum-Institute and guarantees of the institution’s academic autonomy.
The association emphasized that Gzoyan has played a key leadership role in advancing new scholarly research on the Armenian Genocide, modernizing the museum, and integrating young Armenian scholars into the global genocide studies community. Her academic works have been published in leading European and American journals, Sputnik Armenia reports.
In its open letter, the association also referred to Pashinyan’s March 12 press conference, during which he said he had personally requested Gzoyan’s resignation, arguing that she had presented U.S. Vice President J.D. Vance with a “provocative” book about Nagorno-Karabakh.
“You bypassed established procedures and appointed a member of your staff as director, while replacing independent board members with political allies. We understand that Armenia is in a difficult and complex situation, seeking to end a long-standing conflict with Azerbaijan and normalize relations. However, the erasure of historical memory cannot be driven by short-term political needs,” the letter states.
The association stressed that one of the founding purposes of the museum-institute was to counter denial of the Armenian Genocide. It also urged the Armenian government to reconsider interference in academic independence and to restore the trust of the international academic community in both the museum-institute and Armenia’s commitment to academic freedom and fundamental human rights.
It was noted that copies of the letter were also sent to Armenia’s Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Human Rights Defender Anahit Manasyan, Council of Europe Commissioner for Human Rights Michael O’Flaherty, and the International Association of Genocide Scholars (IAGS).
U.S. Vice President J.D. Vance visited Armenia on February 9 and, on February 10, visited the Tsitsernakaberd Memorial with his wife, accompanied by museum director Edita Gzoyan. Days after the visit, Gzoyan submitted her resignation, reportedly under pressure. Prime Minister Nikol Pashinyan later confirmed he had requested it, citing a book she gave Vance about Nagorno-Karabakh, which he described as a provocative act.