10 Ապրիլ 2026 - 11:38 AMT
Հյուսիսային Ամերիկայի Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների ասոցիացիան՝ MESA-ն, նամակ է հղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ պահանջելով Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում անհապաղ վերականգնել Էդիտա Գզոյանին և երաշխավորել ինստիտուտի ակադեմիական անձեռնմխելիությունը։
Ասոցիացիան շեշտում է, որ Գզոյանն առանցքային առաջնորդող դեր է ունեցել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նոր գիտական աշխատանքների խթանման, թանգարանի արդիականացման և երիտասարդ հայ գիտնականներին ցեղասպանագետների համաշխարհային հանրության մեջ ինտեգրելու գործում, իսկ նրա գիտական աշխատությունները հրապարակվել են եվրոպական և ամերիկյան առաջատար պարբերականներում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ասոցիացիայի բաց նամակում անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ մարտի 12-ի ասուլիսին, որի ընթացքում նա հայտարարել է, որ անձամբ է պահանջել Գզոյանի հրաժարականը՝ պատճառաբանելով, որ նա ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին նվիրել է Արցախի մասին «սադրիչ» գիրք։
«Դուք շրջանցել եք սահմանված ընթացակարգը և տնօրենի պաշտոնում նշանակել Ձեր աշխատակազմի անդամներից մեկին, իսկ անկախ հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին փոխարինել քաղաքական դաշնակիցներով։ Մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանը գտնվում է ծանր և բարդ իրավիճակում՝ ձգտելով վերջ տալ Ադրբեջանի հետ բազմամյա հակամարտությանը և հասնել հարաբերությունների կարգավորման։ Սակայն պատմական հիշողության ջնջումը չի կարող պայմանավորված լինել կարճաժամկետ քաղաքական կարիքներով»,- նշված է ասոցիացիայի նամակում։
Ասոցիացիան ընդգծել է, որ թանգարան-ինստիտուտի ստեղծման հիմնարար նպատակներից մեկը եղել է Հայոց ցեղասպանության ժխտողականությանը դիմակայելը։ Միաժամանակ կոչ է արվել ՀՀ կառավարությանը վերանայել գիտական անկախությանը միջամտությունը և վերականգնել միջազգային ակադեմիական հանրության վստահությունը ինչպես ՀՑԹԻ-ի, այնպես էլ Հայաստանի հանձնառության նկատմամբ՝ ակադեմիական ազատության և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հարցում։
Նշվել է, որ նամակի պատճեններն ուղարկվել են նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանին, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերտիին, ինչպես նաև Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիային (IAGS)։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Հայաստան է այցելել փետրվարի 9-ին, իսկ փետրվարի 10-ին տիկնոջ հետ եղել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, որտեղ նրանց ուղեկցել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը։
Վենսի այցից մի քանի օր անց Գզոյանը ներկայացրել է աշխատանքից ազատվելու դիմում։ Տարածվել են տեղեկություններ, թե այդ քայլը եղել է հարկադրական։ Հետագայում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է, որ իր ցուցումով է ներկայացվել հրաժարականը՝ պատճառաբանելով, որ փոխնախագահի այցի ընթացքում նրան նվիրած գիրքը վերաբերել է Արցախի հարցին, այն դեպքում, երբ վարչապետը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան շարժումը չի շարունակվելու։ Նրա գնահատմամբ՝ Գզոյանի քայլը եղել է սադրիչ գործողություն։

10 Апрель 2026 - 14:57 AMT
Ассоциация ближневосточных исследований Северной Америки (MESA) направила письмо премьер-министру Армении Николу Пашиняну с требованием немедленно восстановить Эдиту Гзоян в должности директора Музея-института Геноцида армян и гарантировать академическую независимость учреждения.
В ассоциации подчеркнули, что Гзоян сыграла ключевую руководящую роль в продвижении новых научных исследований по теме Геноцида армян, модернизации музея и интеграции молодых армянских ученых в мировое сообщество исследователей геноцидов. Ее научные работы публиковались в ведущих европейских и американских изданиях, сообщает «Sputnik Армения».
В открытом письме ассоциация также обратилась к пресс-конференции Никола Пашиняна от 12 марта, в ходе которой он заявил, что лично потребовал отставки Гзоян, мотивируя это тем, что она подарила вице-президенту США Джей Ди Венсу «провокационную» книгу об Нагорном Карабахе.
«Вы обошли установленные процедуры и назначили на должность директора одного из сотрудников своего аппарата, а независимых членов попечительского совета заменили политическими союзниками. Мы понимаем, что Армения находится в тяжелой и сложной ситуации, стремясь завершить многолетний конфликт с Азербайджаном и нормализовать отношения. Однако стирание исторической памяти не может быть обусловлено краткосрочными политическими потребностями», — говорится в письме.
Ассоциация подчеркнула, что одной из ключевых целей создания музея-института было противодействие отрицанию Геноцида армян. Одновременно был сделан призыв к правительству Армении пересмотреть вмешательство в академическую независимость и восстановить доверие международного академического сообщества как к музею-институту, так и к приверженности Армении академической свободе и защите фундаментальных прав человека.
Отмечено, что копии письма также направлены министру образования, науки, культуры и спорта Армении Жанне Андреасян, омбудсмену Анaит Манасян, комиссару Совета Европы по правам человека Майклу О’Флаэрти, а также Международной ассоциации исследователей геноцида (IAGS).
Вице-президент США Джей Ди Венс посетил Армению 9 февраля, а 10 февраля вместе с супругой побывал в мемориальном комплексе Цицернакаберд, где их сопровождала директор музея-института Эдита Гзоян. Через несколько дней после визита Гзоян подала заявление об уходе, по сообщениям — под давлением. Позднее премьер-министр Никол Пашинян подтвердил, что инициировал отставку, указав, что подаренная Венсу книга касалась Нагорного Карабаха и была оценена им как провокационный шаг.