10 Ապրիլ 2026 - 14:29 AMT
Երևանում սպանված չեչեն Այշաթ Բայմուրադովայի գործով կասկածյալների հետախուզում է հայտարարվել ՌԴ-ում: Ռուսաստանի ՆԳՆ-ի հետախուզման բազայում հայտնվել են Կարինա Իմինովայի և Սաիդ-Համզատ Բայսարովի տվյալները, որոնք համարվում են սպանությանՆ առնչվող անձինք, այտնում է «ՔԿ SOS» ճգնաժամային խումբը։
Միաժամանակ, բազայում չի նշվում ոչ այն հոդվածը, որի շրջանակում նրանք որոնվում են, ոչ էլ հետախուզում հայտարարելու ամսաթիվը։ Իմինովայի քարտում նշվել են նաև երկու ազգություններ, մինչդեռ Բայսարովի վերաբերյալ նման տեղեկություններ չեն ներկայացվել, գրում է Currenttime-ը:
Բացի այդ, Իմինովան առանձին գրանցված է որպես անհետ կորած, ինչը, իրավապաշտպանների գնահատմամբ, կարող է վկայել նրա շրջապատի կողմից իրականացվող զուգահեռ որոնումների մասին։
Հայաստանը կասկածյալներին հետախուզման մեջ է հայտարարել դեռևս 2025 թվականի նոյեմբերին և դեկտեմբերին հարցումներ է ուղարկել Ինտերպոլ և Ռուսաստան, սակայն 2026 թվականի փետրվարի դրությամբ ՌԴ-ից պատասխան չի ստացվել։
Բայմուրադովան կամավորներից օգնություն է խնդրել ոչ ուշ, քան 2024 թվականի հունվարին՝ բողոքելով ընտանեկան բռնությունից։ Նրա ծանոթների խոսքով՝ աղջկա հայրը նախկինում ծառայել է Չեչնիայի ուժային կառույցներում, իսկ ինքը անձնական զրույցներում նշել է, որ իր տատը հանդիսանում է Ախմատ Կադիրովի՝ ՌԴ կազմում Չեչնիայի առաջին նախագահի և ներկայիս ղեկավար Ռամզան Կադիրովի հոր, զարմուհին։ Նրա տարհանմանը մասնակցել են առնվազն երկու անկախ ճգնաժամային խմբեր:
Հայաստան տեղափոխվելուց հետո Այշաթը ակտիվորեն վարել է սոցիալական ցանցեր, որտեղ քննադատել է կադիրովյան ռեժիմը, Չեչնիայի նահապետական կարգերը, տեղական տղամարդկանց և իսլամը՝ չթաքցնելով իր բնակության վայրը։ Նրա մարմինը բազմաթիվ վնասվածքներով հայտնաբերվել է Երևանում գտնվող բնակարանում 2025 թվականի հոկտեմբերի 19-ին։
Ինչպես պարզել են հայ իրավապահները, սպանության գիշերը այդ բնակարանից դուրս է եկել երկու անձ՝ Կարինա Իմինովան և Չեչնիայից ծագումով Սաիդ-Համզատ Բայսարովը։
Բայսարովը, ինչպես գրել է «Մեդուզա»-ն, համարվում է գործարար Ռուսլան Բայսարովի՝ երգչուհի Քրիստինա Օրբակայտեի կրտսեր որդու հոր և Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովի մտերիմը, զարմիկը։ Նա նախկինում դատապարտվել է ահաբեկչության ֆինանսավորման գործով, սակայն 2019 թվականին բոլոր մեղադրանքները հանվել են։

В России объявлен розыск подозреваемых по делу об убийстве чеченки Айшат Баймурадовой в Ереване.
В базе розыска МВД России появились данные Карина Иминовой и Саид-Хамзата Байсарова, которые считаются причастными к преступлению, сообщает кризисная группа «СК SOS».
При этом в базе не указаны ни статья, в рамках которой ведется розыск, ни дата его объявления. В карточке Иминовой указаны две национальности, тогда как по Байсарову такие сведения отсутствуют, пишет Current Time.
Кроме того, Иминова отдельно числится как пропавшая без вести, что, по оценке правозащитников, может свидетельствовать о параллельных поисках со стороны ее окружения.
Армения объявила подозреваемых в розыск еще в ноябре 2025 года и в декабре направила запросы в Интерпол и Россию, однако по состоянию на февраль 2026 года ответа от российской стороны получено не было.
Баймурадова обратилась за помощью к волонтерам не позднее января 2024 года, жалуясь на домашнее насилие. По словам знакомых, ее отец ранее служил в силовых структурах Чечни, а сама она утверждала, что ее бабушка является племянницей Ахмата Кадырова — первого президента Чечни в составе России и отца нынешнего главы региона Рамзана Кадырова. В ее эвакуации участвовали как минимум две независимые кризисные группы.
После переезда в Армению Айшат активно вела социальные сети, где критиковала кадыровский режим, патриархальные порядки Чечни, местных мужчин и ислам, не скрывая место проживания. Ее тело с многочисленными травмами было обнаружено в квартире в Ереване 19 октября 2025 года.
Армянские правоохранительные органы установили, что в ночь убийства квартиру покинули два человека — Карина Иминова и Саид-Хамзат Байсаров, выходец из Чечни.
Как писала «Медуза», Байсаров является двоюродным братом бизнесмена Руслана Байсарова — отца младшего сына певицы Кристины Орбакайте и соратника Рамзана Кадырова. Ранее он был осужден по делу о финансировании терроризма, однако в 2019 году все обвинения были сняты. Оба подозреваемых покинули территорию Армении в тот же день.