Հայաստանի գրեթե բոլոր համայնքներում առկա է ջրի հետ կապված խնդիր, հետևաբար կառավարության առաջիկա հինգ առաջնահերթություններից մեկը լինելու է ջրի խնդրի լուծումը։ Այդ մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է Եղվարդ համայնք այցի ընթացքում՝ քաղաքացիների հետ շփվելիս։
«Եղվարդի ջրամբարի խնդրի շուրջ մտածում ենք։ Նախապես նախագծվել էր, որ ջրի մի մասը պետք է մղվեր պոմպակայանով, բայց այժմ նախագիծն անիրագործելի է, որովհետև այդքան էլեկտրաէներգիա չկա։ Մտածում ենք այնպիսի նախագիծ իրականացնել, որպեսզի ջուրը գա և ջրամբարի մեջ լցվի ինքնահոս եղանակով։ Կարող է մասշտաբը փոխելու անհրաժեշտություն լինի։ Ծավալը փոքրացնենք և այդպես կառուցենք ջրամբարը»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև նշել է, որ գրեթե բոլոր համայնքներում բնակիչները բարձրաձայնում են ջրի հարցը, մինչդեռ երկիրը հասել է այնպիսի զարգացման մակարդակի, որտեղ առանց ջրային պաշարների արդյունավետ կառավարման հետագա առաջընթաց հնարավոր չի լինի։
Եղվարդի ջրամբարի կառուցումը սկսվել է 1983 թ. և չի ավարտվել:
Կառավարության հնգամյա ծրագրով նախատեսված էր 2021-2026 թթ․ Հայաստանում կառուցել 15 փոքր և միջին ջրամբար, սակայն, րևէ ջրամբարի կառուցման մեկնարկ դեռ չի տրվել։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что решение водных проблем станет одной из пяти ключевых приоритетных задач правительства, отметив, что почти во всех общинах страны существуют проблемы с водой.
Во время визита в Егвард и общения с жителями Пашинян сообщил, что правительство пересматривает проект строительства Егвардского водохранилища.
«Мы думаем над вопросом водохранилища. Изначально проект предусматривал подачу части воды с помощью насосной станции, однако сейчас он нереализуем, поскольку нет такого объема электроэнергии. Мы рассматриваем вариант, при котором вода будет поступать в водохранилище самотеком. Возможно, потребуется изменить масштаб. Мы можем сократить объем и таким образом построить водохранилище», — сказал он.
Премьер также отметил, что жители практически всех общин поднимают проблему водоснабжения, в то время как страна достигла уровня развития, при котором дальнейший прогресс невозможен без эффективного управления водными ресурсами.
Строительство Егвардского водохранилища началось в 1983 году и до сих пор не завершено.
Согласно пятилетней программе правительства на 2021–2026 годы, в Армении планировалось построить 15 малых и средних водохранилищ, однако ни одно строительство пока не началось.