13 Ապրիլ 2026 - 14:05 AMT
ՀՀ-ն ու Կատարը նախատեսում են խորացնել համագործակցությունը ներդրումային ոլորտում: Այդ մասին ասվել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի և Կատարի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մանսուր Աբդալլահ Ալ-Սուլայտինիի հանդիպմանը:
Կողմերը վերահաստատել են Հայաստանի և Կատարի միջև բարեկամական և փոխշահավետ հարաբերությունների ամրապնդման կարևորությունը, որը ամրագրված է ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների շարքում, հայտնում է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը:
Վահե Հովհաննիսյանը և Մանսուր Աբդալլահ Ալ-Սուլայտինը քննարկել են երկկողմ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Այս համատեքստում ընդգծվել է երկու երկրների միջև ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Կատարի Պետության կառավարության միջև կրկնակի հարկումը բացառելու մասին» համաձայնագրի նշանակությունը, որը նպաստավոր պայմաններ է ստեղծել գործարար կապերի ակտիվացման համար։
Ներկայումս նախատեսվում է ապահովել գիտելիքի և փորձի փոխանակում էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, գյուղատնտեսության և թվային տրանսֆորմացիայի ուղղություններով։

13 April 2026 - 14:37 AMT
Armenia and Qatar plan to deepen cooperation in the investment sector, as discussed during a meeting between Armenia’s Finance Minister Vahe Hovhannisyan and Qatar’s Ambassador Mansour Abdullah Al-Sulaitin.
The sides reaffirmed the importance of strengthening friendly and mutually beneficial relations between Armenia and Qatar, which is among the priorities of the Armenian government, the Ministry of Finance reported.
Hovhannisyan and Al-Sulaitin discussed opportunities to expand bilateral economic cooperation. In this context, they highlighted the significance of the agreement on avoiding double taxation between the two countries, which has created favorable conditions for boosting business ties.
Currently, plans are underway to promote the exchange of knowledge and experience in areas such as energy, infrastructure, agriculture, and digital transformation.