13 Ապրիլ 2026 - 14:05 AMT
ՀՀ-ն ու Կատարը նախատեսում են խորացնել համագործակցությունը ներդրումային ոլորտում: Այդ մասին ասվել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի և Կատարի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մանսուր Աբդալլահ Ալ-Սուլայտինիի հանդիպմանը:
Կողմերը վերահաստատել են Հայաստանի և Կատարի միջև բարեկամական և փոխշահավետ հարաբերությունների ամրապնդման կարևորությունը, որը ամրագրված է ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների շարքում, հայտնում է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը:
Վահե Հովհաննիսյանը և Մանսուր Աբդալլահ Ալ-Սուլայտինը քննարկել են երկկողմ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Այս համատեքստում ընդգծվել է երկու երկրների միջև ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Կատարի Պետության կառավարության միջև կրկնակի հարկումը բացառելու մասին» համաձայնագրի նշանակությունը, որը նպաստավոր պայմաններ է ստեղծել գործարար կապերի ակտիվացման համար։
Ներկայումս նախատեսվում է ապահովել գիտելիքի և փորձի փոխանակում էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, գյուղատնտեսության և թվային տրանսֆորմացիայի ուղղություններով։

13 Апрель 2026 - 14:38 AMT
Армения и Катар планируют углубить сотрудничество в инвестиционной сфере, об этом было заявлено на встрече министра финансов Армении Ваге Ованнисяна и чрезвычайного и полномочного посла Катара Мансура Абдуллы Аль-Сулейтини.
Стороны подтвердили важность укрепления дружественных и взаимовыгодных отношений между Арменией и Катаром, что закреплено в числе приоритетов правительства Армении, сообщает Министерство финансов.
В ходе встречи были обсуждены возможности расширения двустороннего экономического сотрудничества. В этом контексте подчеркнута значимость соглашения об избежании двойного налогообложения, которое создало благоприятные условия для активизации деловых связей.
В настоящее время планируется обеспечить обмен знаниями и опытом в сферах энергетики, инфраструктуры, сельского хозяйства и цифровой трансформации.