ՊԵԿ-ի առաջարկած փոփոխություններով նախատեսվում է վերանայել հարկային խախտումների դեպքում կիրառվող մեխանիզմները՝ տնտեսվարողի հարկային խախտման դեպքում քրեական գործի հարուցման շեմը 10 միլիոն դրամից դարձնելով 30 միլիոն: Նախագիծը Ազգային ժողովի ապրիլի 14-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։
ՊԵԿ-ն առաջարկել է փոփոխություններ կատարել Հարկային, Քրեական և Քրեական դատավարության օրենսգրքերում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Պատմական մեծ քայլ ենք կատարում՝ առաջարկելով խոշորը 3 անգամ բարձրացնել՝ հասցնելով 30 միլիոնի, ընդ որում՝ 2 հաջորդող տարվա համար՝ 45 միլիոնի, իսկ առանձնապես խոշորը առաջարկում ենք բարձրացնել 2 անգամ՝ 25-50 մլն, իսկ 2 հաջորդող տարվա պարտավորությունների համար՝ արդեն 75 մլն դրամ: Արդյունքում ի՞նչ է տեղի ունենալու: Մոտ 600 քրեական գործեր կապաքրեականացվեն, իհարկե, հարկ վճարողների համաձայնությամբ, իսկ նախաձեռնված չլինելու դեպքում չի նախաձեռնվի: Իսկ առանձնապես խոշորի դեպքում սանկցիան կդառնա միջին ծանրության»,- նշել է նա։
Անդրադառնալով Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխություններին՝ ՊԵԿ նախագահը պարզաբանել է, որ հարկեր չվճարելու ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալիս կառույցը չի գործի անմիջապես քրեական հաղորդման ուղով, այլ նախ կկիրառի ներքին վերլուծական գործիքներ, կծանուցի հարկ վճարողին և կփորձի ստանալ հիմնավորված բացատրություններ։
«Հիմնավոր բացատրությունների բացակայության դեպքում հարկային մարմինը հնարավորություն կունենա թեմատիկ ուսումնասիրությամբ արձանագրելու իրավախախտումը և կազմելու համապատասխան վարչական ակտ, որն էլ կարող է բողոքարկվել համապատասխան ընթացակարգերով, որից հետո ՊԵԿ-ը որոշում կկայացնի հաղորդում ներկայացնելու մասով:
Բացառություն են կազմելու այն դեպքերը, որոնք ենթադրում են անհապաղ գործողություններ, որպեսզի փաստերն ու ապացույցները չկորչեն: Եվ սրա համար կարիք կա օրենսգրքում թեմատիկ ուսումնասիրության կարգավորումներից հանել գործարքի հիմքը, ինչպես նաև ուսումնասիրությունը հարկային տարվա ընթացքում միայն 1 անգամ իրականացնելու պայմանները: Արդյունքում տարվա մոտ 600 նախնական հաշվարկներից առնվազն կեսը կանցնեն վարչական պրոցեսներով, և հարկ վճարողների իրավունքն ամբողջությամբ կիրացվի»,- ասել է նա։
Երրորդ փոփոխությունը վերաբերել է Քրեական դատավարության օրենսգրքին։ Քննարկումների ընթացքում բարձրացված հարցերի հիման վրա առաջարկվել են բարեփոխումներ՝ կապված քրեական վարույթում կիրառվող արգելանքների հետ, նպատակ ունենալով նվազեցնել տնտեսվարողների ֆինանսական կորուստները։
«Առաջարկում ենք վարույթի ընթացքում հսկող դատախազի հաստատմամբ քննիչի կամ դատարանի որոշմամբ արգելադրված գույքն արգելանքից հանելու հնարավորություն, եթե գույքի սեփականատերը կամ տիրապետողը ներկայացնում է արգելադրված գույքին համարժեք բանկային երաշխիք»,- ասել է նա։
Հարակից զեկուցող, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը պարզաբանել է, որ փոփոխություններով մեղմացվում են գործող կանոնները և բարձրացվում է այն շեմը, որի դեպքում տնտեսվարողները կարող են ենթարկվել քրեական պատասխանատվության։
«Այսինքն՝ եթե գործող կարգավորումներով քրեական գործի հարուցման շեմը 10 մլն դրամ է, նախ շեմի չափն է էապես վերանայվում, և երկրորդ կարևոր հարցը, որ լուծվում է, ինստիտուցիոնալ առումով մեխանիզմ ենք դնում, որպեսզի գործերը ՊԵԿ-ից մինչև գնան ՔԿ, մանրամասն ֆիլտր անցնեն»,- նշել է նա։

14 Апрель 2026 - 10:12 AMT
Государственный комитет по доходам Армении предложил пересмотреть механизмы, применяемые при налоговых нарушениях, включая повышение порога для возбуждения уголовного дела с 10 до 30 млн драмов. Законопроект в первом чтении представил на заседании Национального собрания 14 апреля председатель КГД Эдуард Акопян.
Предлагаемые изменения касаются Налогового кодекса, Уголовного кодекса и Уголовно-процессуального кодекса, сообщает «1lurer.am ».
«Мы делаем важный шаг, предлагая увеличить порог крупного размера в три раза — до 30 млн драмов, а для двух последовательных лет — до 45 млн. Для особо крупного размера предлагаем увеличить порог вдвое — до 25–50 млн, а для обязательств за два года — до 75 млн драмов. В результате около 600 уголовных дел будут декриминализированы, разумеется, с согласия налогоплательщиков, а если производство не было начато, оно и не будет начато. В случае особо крупного размера санкция станет средней тяжести», — отметил Акопян.
Говоря об изменениях в Налоговый кодекс, он пояснил, что при получении информации о предполагаемых случаях неуплаты налогов органы не будут сразу инициировать уголовное производство. Сначала будут применяться внутренние аналитические инструменты, налогоплательщик будет уведомлен, и от него будут запрошены обоснованные объяснения.
«При отсутствии обоснованных объяснений налоговый орган сможет зафиксировать нарушение в рамках тематической проверки и вынести административный акт, который может быть обжалован в установленном порядке. После этого КГД примет решение о направлении сообщения для возбуждения уголовного дела.
Исключения составят случаи, требующие незамедлительных действий, чтобы не допустить утраты доказательств. Для этого необходимо исключить из кодекса некоторые ограничения, касающиеся оснований проверок и их проведения только один раз в течение налогового года. В результате не менее половины из примерно 600 предварительных расчетов ежегодно перейдут в административные процедуры, обеспечивая полную реализацию прав налогоплательщиков», — сказал он.
Третий блок изменений касается Уголовно-процессуального кодекса. С учетом поднятых в ходе обсуждений вопросов предложены реформы, связанные с применением ареста имущества в рамках уголовного производства, с целью снижения финансовых потерь хозяйствующих субъектов.
«Мы предлагаем предоставить возможность снятия ареста с имущества в ходе производства с одобрения надзирающего прокурора по решению следователя или суда, если собственник или владелец предоставляет банковскую гарантию, равную стоимости арестованного имущества», — отметил Акопян.
Сопредставитель, депутат фракции «Гражданский договор» Бабкен Тунян пояснил, что изменения смягчают действующие нормы и повышают порог, при котором хозяйствующие субъекты могут быть привлечены к уголовной ответственности.
«Иными словами, если по действующим нормам порог возбуждения уголовного дела составляет 10 млн драмов, то теперь он существенно пересматривается. Кроме того, вводится институциональный механизм, позволяющий делам проходить тщательную фильтрацию от КГД до передачи в Следственный комитет», — заявил он.