ՊԵԿ-ի առաջարկած փոփոխություններով նախատեսվում է վերանայել հարկային խախտումների դեպքում կիրառվող մեխանիզմները՝ տնտեսվարողի հարկային խախտման դեպքում քրեական գործի հարուցման շեմը 10 միլիոն դրամից դարձնելով 30 միլիոն: Նախագիծը Ազգային ժողովի ապրիլի 14-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։
ՊԵԿ-ն առաջարկել է փոփոխություններ կատարել Հարկային, Քրեական և Քրեական դատավարության օրենսգրքերում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Պատմական մեծ քայլ ենք կատարում՝ առաջարկելով խոշորը 3 անգամ բարձրացնել՝ հասցնելով 30 միլիոնի, ընդ որում՝ 2 հաջորդող տարվա համար՝ 45 միլիոնի, իսկ առանձնապես խոշորը առաջարկում ենք բարձրացնել 2 անգամ՝ 25-50 մլն, իսկ 2 հաջորդող տարվա պարտավորությունների համար՝ արդեն 75 մլն դրամ: Արդյունքում ի՞նչ է տեղի ունենալու: Մոտ 600 քրեական գործեր կապաքրեականացվեն, իհարկե, հարկ վճարողների համաձայնությամբ, իսկ նախաձեռնված չլինելու դեպքում չի նախաձեռնվի: Իսկ առանձնապես խոշորի դեպքում սանկցիան կդառնա միջին ծանրության»,- նշել է նա։
Անդրադառնալով Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխություններին՝ ՊԵԿ նախագահը պարզաբանել է, որ հարկեր չվճարելու ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալիս կառույցը չի գործի անմիջապես քրեական հաղորդման ուղով, այլ նախ կկիրառի ներքին վերլուծական գործիքներ, կծանուցի հարկ վճարողին և կփորձի ստանալ հիմնավորված բացատրություններ։
«Հիմնավոր բացատրությունների բացակայության դեպքում հարկային մարմինը հնարավորություն կունենա թեմատիկ ուսումնասիրությամբ արձանագրելու իրավախախտումը և կազմելու համապատասխան վարչական ակտ, որն էլ կարող է բողոքարկվել համապատասխան ընթացակարգերով, որից հետո ՊԵԿ-ը որոշում կկայացնի հաղորդում ներկայացնելու մասով:
Բացառություն են կազմելու այն դեպքերը, որոնք ենթադրում են անհապաղ գործողություններ, որպեսզի փաստերն ու ապացույցները չկորչեն: Եվ սրա համար կարիք կա օրենսգրքում թեմատիկ ուսումնասիրության կարգավորումներից հանել գործարքի հիմքը, ինչպես նաև ուսումնասիրությունը հարկային տարվա ընթացքում միայն 1 անգամ իրականացնելու պայմանները: Արդյունքում տարվա մոտ 600 նախնական հաշվարկներից առնվազն կեսը կանցնեն վարչական պրոցեսներով, և հարկ վճարողների իրավունքն ամբողջությամբ կիրացվի»,- ասել է նա։
Երրորդ փոփոխությունը վերաբերել է Քրեական դատավարության օրենսգրքին։ Քննարկումների ընթացքում բարձրացված հարցերի հիման վրա առաջարկվել են բարեփոխումներ՝ կապված քրեական վարույթում կիրառվող արգելանքների հետ, նպատակ ունենալով նվազեցնել տնտեսվարողների ֆինանսական կորուստները։
«Առաջարկում ենք վարույթի ընթացքում հսկող դատախազի հաստատմամբ քննիչի կամ դատարանի որոշմամբ արգելադրված գույքն արգելանքից հանելու հնարավորություն, եթե գույքի սեփականատերը կամ տիրապետողը ներկայացնում է արգելադրված գույքին համարժեք բանկային երաշխիք»,- ասել է նա։
Հարակից զեկուցող, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը պարզաբանել է, որ փոփոխություններով մեղմացվում են գործող կանոնները և բարձրացվում է այն շեմը, որի դեպքում տնտեսվարողները կարող են ենթարկվել քրեական պատասխանատվության։
«Այսինքն՝ եթե գործող կարգավորումներով քրեական գործի հարուցման շեմը 10 մլն դրամ է, նախ շեմի չափն է էապես վերանայվում, և երկրորդ կարևոր հարցը, որ լուծվում է, ինստիտուցիոնալ առումով մեխանիզմ ենք դնում, որպեսզի գործերը ՊԵԿ-ից մինչև գնան ՔԿ, մանրամասն ֆիլտր անցնեն»,- նշել է նա։

14 April 2026 - 10:11 AMT
Armenia’s State Revenue Committee has proposed revising mechanisms applied in cases of tax violations, including raising the threshold for initiating criminal proceedings from 10 million to 30 million drams. The draft was presented in the National Assembly on April 14 in the first reading by SRC Chairman Eduard Hakobyan.
The proposed amendments cover the Tax Code, the Criminal Code, and the Criminal Procedure Code, according to 1lurer.am .
“We are taking a major step by proposing to triple the threshold for large-scale violations to 30 million drams, and for two consecutive years to 45 million. For particularly large-scale violations, we propose doubling the threshold to 25–50 million, and for obligations over two consecutive years to 75 million drams. What will happen as a result? About 600 criminal cases will be decriminalized, of course with taxpayers’ consent, and if proceedings have not been initiated, they will not be initiated. In the case of particularly large-scale violations, the sanction will be classified as medium severity,” Hakobyan said.
Addressing amendments to the Tax Code, he clarified that when receiving information about alleged tax evasion, authorities will not immediately initiate criminal proceedings. Instead, they will first apply internal analytical tools, notify the taxpayer, and seek substantiated explanations.
“In the absence of justified explanations, the tax authority will be able to document the violation through a thematic inspection and issue an administrative act, which can be appealed through established procedures. After that, the SRC will decide whether to submit a report initiating criminal proceedings.
Exceptions will apply in cases requiring urgent action to prevent the loss of evidence. For this, it is necessary to remove certain limitations from the Code regarding the grounds for inspections and the restriction of conducting inspections only once per tax year. As a result, at least half of around 600 preliminary assessments annually will move into administrative processes, fully ensuring taxpayers’ rights,” he said.
A third set of changes concerns the Criminal Procedure Code. Based on issues raised during discussions, reforms have been proposed regarding the use of asset seizures in criminal proceedings, aiming to reduce financial losses for businesses.
“We propose allowing the release of seized property during proceedings, with the approval of the supervising prosecutor, by decision of the investigator or the court, if the owner or holder provides a bank guarantee equivalent to the seized asset,” he said.
Co-rapporteur, Civil Contract MP Babken Tunyan, noted that the amendments ease existing rules and raise the threshold for criminal liability.
“In other words, while the current threshold for initiating a criminal case is 10 million drams, it is being significantly revised. Another key issue addressed is the introduction of an institutional mechanism ensuring that cases undergo thorough filtering from the SRC before reaching the Investigative Committee,” he said.