ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստան մատակարարվող գազի գնի թանկացման վերաբերյալ որևէ ակնարկ չի արել, հայտարարել է Աժ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Լրագրողներից մեկը հիշեցրել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այն հայտարարությունը, որ եթե ՌԴ-ն գազի ու մյուս հարցերի մասով որոշում կայացնի, Հայաստանը դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից ու ԵԱՏՄ-ից, և հարցրել Ռուբինյանին` ՀՀ–ն իսկապե՞ս նման քայլի կգնա, եթե գազի գինը թանկանա։
«Ինչո՞ւ պիտի գազը թանկանա, նման հայտարարություն չի հնչել: Դուք նկատի ունեք, որ ՌԴ-ն պետք է ինչ-որ պայմանավորվածություններ չկատարի, թշնամական գործողություններ կատարի, ինչի՞ համար։ Գազի գինը թանկացնելու վերաբերյալ ակնարկ անում են որոշ քաղաքական ուժեր ու նրանց ենթարկվող լրատվամիջոցները»,-ասել է նա:
Նա շեշտել է, որ թիրախավորելու է բոլոր այն լրատվամիջոցներին, որոնք թափանցիկ չեն ներկայացնում իրենց ֆինանսական միջոցները` ակնարկելով, որ այդ լրատվամիջոցները սպասարկում են ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների շահերը։
Անդրադառնալով Ռուսաստանի հետ առաջացած որոշակի խնդիրներին` Ռուբինյանը շեշտել է, որ դրանք միշտ էլ եղել են, և տարիների ընթացքում ոչ մի կատաստրոֆա տեղի չի ունեցել։
«Ռուսաստանը մեզ բարեկամ երկիր է, մենք շարունակում ենք մեր բարեկամական հարաբերությունները և բնական է, որ ոչ բոլոր հարցերի շուրջ ենք համաձայնություն ունենալու»,–ասել է նա։
Ապրիլի 1–ին Մոսկվայում Փաշինյան–Պուտին հանդիպումը ՌԴ նախագահն ասել էր, որ ՌԴ-ն Հայաստանին գազը վաճառում է զգալիորեն ավելի էժան, քան Եվրոպայի երկներին:

Вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян заявил, что президент России Владимир Путин не делал никаких намеков на повышение цены на газ, поставляемый в Армению, сообщает «Sputnik Армения».
Один из журналистов напомнил заявление спикера парламента Ален Симонян о том, что в случае решений России по газу и другим вопросам Армения может выйти из Организация Договора о коллективной безопасности и Евразийский экономический союз, и спросил, пойдет ли страна на такой шаг в случае повышения цен.
«Почему должен подорожать газ? Таких заявлений не было. Вы имеете в виду, что Россия должна не выполнить договоренности или совершить враждебные действия? По какой причине? О повышении цены на газ говорят некоторые политические силы и аффилированные с ними СМИ», — сказал Рубинян.
Он подчеркнул, что намерен реагировать на деятельность СМИ, которые не прозрачно раскрывают источники своего финансирования, намекнув, что они обслуживают интересы оппозиционных политиков.
Говоря о существующих разногласиях с Россией, Рубинян отметил, что они были всегда и за годы не приводили к катастрофическим последствиям.
«Россия — дружественная нам страна, мы продолжаем наши партнерские отношения, и естественно, что по всем вопросам мы не будем совпадать во мнениях», — отметил он.
Ранее, 1 апреля в Москве на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном Владимир Путин заявил, что Россия продает газ Армении по значительно более низким ценам, чем европейским странам.