ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստան մատակարարվող գազի գնի թանկացման վերաբերյալ որևէ ակնարկ չի արել, հայտարարել է Աժ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Լրագրողներից մեկը հիշեցրել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այն հայտարարությունը, որ եթե ՌԴ-ն գազի ու մյուս հարցերի մասով որոշում կայացնի, Հայաստանը դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից ու ԵԱՏՄ-ից, և հարցրել Ռուբինյանին` ՀՀ–ն իսկապե՞ս նման քայլի կգնա, եթե գազի գինը թանկանա։
«Ինչո՞ւ պիտի գազը թանկանա, նման հայտարարություն չի հնչել: Դուք նկատի ունեք, որ ՌԴ-ն պետք է ինչ-որ պայմանավորվածություններ չկատարի, թշնամական գործողություններ կատարի, ինչի՞ համար։ Գազի գինը թանկացնելու վերաբերյալ ակնարկ անում են որոշ քաղաքական ուժեր ու նրանց ենթարկվող լրատվամիջոցները»,-ասել է նա:
Նա շեշտել է, որ թիրախավորելու է բոլոր այն լրատվամիջոցներին, որոնք թափանցիկ չեն ներկայացնում իրենց ֆինանսական միջոցները` ակնարկելով, որ այդ լրատվամիջոցները սպասարկում են ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների շահերը։
Անդրադառնալով Ռուսաստանի հետ առաջացած որոշակի խնդիրներին` Ռուբինյանը շեշտել է, որ դրանք միշտ էլ եղել են, և տարիների ընթացքում ոչ մի կատաստրոֆա տեղի չի ունեցել։
«Ռուսաստանը մեզ բարեկամ երկիր է, մենք շարունակում ենք մեր բարեկամական հարաբերությունները և բնական է, որ ոչ բոլոր հարցերի շուրջ ենք համաձայնություն ունենալու»,–ասել է նա։
Ապրիլի 1–ին Մոսկվայում Փաշինյան–Պուտին հանդիպումը ՌԴ նախագահն ասել էր, որ ՌԴ-ն Հայաստանին գազը վաճառում է զգալիորեն ավելի էժան, քան Եվրոպայի երկներին:

Armenia’s National Assembly Vice Speaker Ruben Rubinyan said Russian President Vladimir Putin has made no indication that gas prices supplied to Armenia will increase, responding to journalists’ questions, Sputnik Armenia reports.
A journalist referred to a statement by parliament speaker Alen Simonyan suggesting that if Russia makes decisions regarding gas or other issues, Armenia could leave the Collective Security Treaty Organization and the Eurasian Economic Union, asking whether Armenia would indeed take such a step if gas prices rise.
“Why should gas prices increase? No such statement has been made. Do you mean that Russia would fail to fulfill agreements or take hostile actions? For what reason? Claims about a gas price increase are being circulated by certain political forces and media outlets affiliated with them,” Rubinyan said.
He stressed that he would target media outlets that do not transparently disclose their funding sources, suggesting that such outlets serve the interests of opposition politicians.
Addressing existing issues with Russia, Rubinyan noted that such differences have always existed and have not led to any catastrophic consequences over the years.
“Russia is a friendly country to us. We continue our friendly relations, and it is natural that we do not agree on all issues,” he said.
Earlier, during an April 1 meeting in Moscow with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Vladimir Putin stated that Russia supplies gas to Armenia at significantly lower prices than to European countries.