Մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովում կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչների, պետական մարմինների և ոլորտային կազմակերպությունների մասնակցությամբ քննարկվել են սպառողների իրավունքների պաշտպանությանն ու ոլորտի կարգավորմանը միտված նախաձեռնությունները։ Քննարկումը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։
Ներկայացվել են օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք նախատեսել են կառուցապատողների ինքնակարգավորվող կազմակերպությունների ձևավորում, թափանցիկության նոր պահանջների սահմանում և գնորդների վճարած գումարների վերադարձի ռիսկերի ապահովագրում։
Գևորգյանը նշել է, որ նախորդ տարի հանձնաժողովը սպառողների շահերի պաշտպանության տեսանկյունից ուսումնասիրություն է իրականացրել կառուցապատման ոլորտում, որի արդյունքում բացահայտվել են մի շարք խնդիրներ։ Մասնավորապես օֆերտայի ֆուլում գովազդվող բովանդակության, հատկապես ենթակառուցվածքների մասով չիրականացում, բնակարանների հանձնման ժամկետների ուշացումներ, շենքերի սպասարկմանն առնչվող հարցեր և այլն։
«Առկա խնդիրների կարգավորման նպատակով առաջարկներ են ներկայացվել լիազոր մարմիններին, և արդեն մշակվել ու քննարկումների փուլում են գտնվում երկու կարևոր օրենքների նախագծեր, որոնք ուղղված են ընկերությունների բարեխիղճ գործունեության և սպառողների շահերի արդյունավետ պաշտպանության ապահովմանը։
Առաջարկվում է ձևավորել մասնագիտացված կառուցապատողների ինքնակարգավորվող կազմակերպություններ (ԻԿԿ), որոնք կվարկանիշավորեն ընկերություններին, վերջիններիս համար կսահմանվեն թափանցիկության պահանջներ՝ պարտադիր աուդիտ, պաշտոնական կայքի առկայություն և այլն, նախատեսվում է գնորդների կողմից վճարված գումարների ետվերադարձի ռիսկերի ապահովագրում (օրինակ՝ ապահովագրության, բանկային երաշխիքի կամ կառուցապատողի հատուկ հաշվին մուտքագրված գումարի սառեցման միջոցով)՝ սնանկացման ռիսկերից խուսափելու նպատակով։ Քննարկմանը մասնակցող ընկերությունների ներկայացուցիչները դրական են արձագանքել ներկայացված նախաձեռնություններին՝ առանձին հարցերի շուրջ ներկայացնելով իրենց դիտարկումներն ու առաջարկները»,- ասված է հաղորդագրությունում։

14 April 2026 - 13:02 AMT
At the Competition and Consumer Protection Commission, discussions were held with representatives of development companies, state bodies, and sectoral organizations on initiatives aimed at protecting consumer rights and regulating the construction sector.
Legislative amendments were presented, envisaging the creation of self-regulatory organizations for developers, new transparency requirements, and insurance mechanisms to cover the risk of refunding payments made by buyers.
Commission Chairman Gegham Gevorgyan noted that last year the commission conducted a study of the sector from a consumer protection perspective, revealing a number of issues. These included failure to deliver advertised infrastructure in offers, delays in handing over apartments, and problems related to building maintenance.
“To address these issues, proposals have been submitted to the authorized bodies, and two important draft laws have already been developed and are under discussion. They are aimed at ensuring good-faith operations by companies and effective protection of consumer interests.
It is proposed to establish specialized self-regulatory organizations (SROs) for developers, which will rate companies. Transparency requirements will be introduced, including mandatory audits and official websites. Mechanisms are also planned to insure the risks of refunding payments made by buyers — for example, through insurance, bank guarantees, or freezing funds in special developer accounts — in order to avoid risks associated with insolvency,” the statement said.
Representatives of participating companies responded positively to the initiatives, while also presenting their comments and suggestions on specific issues.