Մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովում կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչների, պետական մարմինների և ոլորտային կազմակերպությունների մասնակցությամբ քննարկվել են սպառողների իրավունքների պաշտպանությանն ու ոլորտի կարգավորմանը միտված նախաձեռնությունները։ Քննարկումը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։
Ներկայացվել են օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք նախատեսել են կառուցապատողների ինքնակարգավորվող կազմակերպությունների ձևավորում, թափանցիկության նոր պահանջների սահմանում և գնորդների վճարած գումարների վերադարձի ռիսկերի ապահովագրում։
Գևորգյանը նշել է, որ նախորդ տարի հանձնաժողովը սպառողների շահերի պաշտպանության տեսանկյունից ուսումնասիրություն է իրականացրել կառուցապատման ոլորտում, որի արդյունքում բացահայտվել են մի շարք խնդիրներ։ Մասնավորապես օֆերտայի ֆուլում գովազդվող բովանդակության, հատկապես ենթակառուցվածքների մասով չիրականացում, բնակարանների հանձնման ժամկետների ուշացումներ, շենքերի սպասարկմանն առնչվող հարցեր և այլն։
«Առկա խնդիրների կարգավորման նպատակով առաջարկներ են ներկայացվել լիազոր մարմիններին, և արդեն մշակվել ու քննարկումների փուլում են գտնվում երկու կարևոր օրենքների նախագծեր, որոնք ուղղված են ընկերությունների բարեխիղճ գործունեության և սպառողների շահերի արդյունավետ պաշտպանության ապահովմանը։
Առաջարկվում է ձևավորել մասնագիտացված կառուցապատողների ինքնակարգավորվող կազմակերպություններ (ԻԿԿ), որոնք կվարկանիշավորեն ընկերություններին, վերջիններիս համար կսահմանվեն թափանցիկության պահանջներ՝ պարտադիր աուդիտ, պաշտոնական կայքի առկայություն և այլն, նախատեսվում է գնորդների կողմից վճարված գումարների ետվերադարձի ռիսկերի ապահովագրում (օրինակ՝ ապահովագրության, բանկային երաշխիքի կամ կառուցապատողի հատուկ հաշվին մուտքագրված գումարի սառեցման միջոցով)՝ սնանկացման ռիսկերից խուսափելու նպատակով։ Քննարկմանը մասնակցող ընկերությունների ներկայացուցիչները դրական են արձագանքել ներկայացված նախաձեռնություններին՝ առանձին հարցերի շուրջ ներկայացնելով իրենց դիտարկումներն ու առաջարկները»,- ասված է հաղորդագրությունում։

14 Апрель 2026 - 13:03 AMT
В Комиссии по защите конкуренции и прав потребителей с участием представителей строительных компаний, государственных органов и профильных организаций обсуждены инициативы, направленные на защиту прав потребителей и регулирование отрасли.
Были представлены законодательные изменения, предусматривающие создание саморегулируемых организаций застройщиков, введение новых требований к прозрачности и механизмов страхования рисков возврата средств, уплаченных покупателями.
Председатель комиссии Гегам Геворгян отметил, что в прошлом году ведомство провело исследование в строительной сфере с точки зрения защиты прав потребителей, в результате чего выявлен ряд проблем. В частности, речь идет о невыполнении заявленной в офертах инфраструктуры, задержках сдачи квартир и вопросах обслуживания зданий.
«Для решения существующих проблем уполномоченным органам были направлены предложения, и уже разработаны и находятся на стадии обсуждения два важных законопроекта, направленных на обеспечение добросовестной деятельности компаний и эффективной защиты интересов потребителей.
Предлагается создать специализированные саморегулируемые организации застройщиков, которые будут осуществлять рейтингование компаний. Для них будут установлены требования прозрачности, включая обязательный аудит и наличие официального сайта. Также предусматривается страхование рисков возврата средств, уплаченных покупателями — например, через страхование, банковские гарантии или замораживание средств на специальных счетах застройщика — с целью минимизации рисков, связанных с банкротством», — говорится в сообщении.
Участники обсуждения в целом положительно оценили предложенные инициативы, представив при этом свои замечания и предложения по отдельным вопросам.