Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պարույր Սևակի նորակառույց կրթահամալիրում անդրադարձել է հարկային պարտավորությունների կատարման կարևորությանը պետական շինարարության համատեքստում։
Նա շեշտել է, որ հարկային համակարգը երբեմն քաղաքական նպատակներով դեմոնիզացվում է, հայտնում է Auroranews.am-ը:
«Նրանք, ովքեր դեմոնիզացնում են հարկային համակարգը, նրանք, որ ասում են՝ այս մեկը թող հարկ չվճարի, այն մեկը հարկ չվճարի, երրորդը, չորրորդը, հինգերորդը, վեցերորդը, նրանք ի՞նչ են ասում։ Ասում են՝ թող դպրոց չլինի, թող ճանապարհ չլինի, թող աշխատավարձ չլինի, թող Հայաստանում 500, 700 կամ 300,000 դրամ աշխատավարձ ստացող ուսուցիչ չլինի, 16 միլիոնի ծրագիր չլինի և այսպես շարունակ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա պատմել է գյուղերից մեկում մանկապարտեզի բացման ժամանակ ունեցած տպավորությունների մասին։ Նա նշել է, որ բնակիչներին հորդորել է գնումներ կատարելիս մշտապես վերցնել ՀԴՄ կտրոն և գործունեություն ծավալելիս առանց դժկամության վճարել հարկերը՝ հիշելով ստեղծված կրթական հաստատությունների մասին։
Փաշինյանի համոզմամբ՝ անհատի բարեկեցությունն առաջին հերթին պայմանավորված է ոչ թե սեփական ծախսերով, այլ այն գումարներով, որոնք պետական և համայնքային բյուջեներն ուղղում են նրա բարեկեցությանը։
Ըստ կառավարության ղեկավարի՝ որքան էլ մարդը լինի հարուստ, ծնողները չեն կարող առանձին դպրոց կամ մանկապարտեզ կառուցել իրենց երեխաների համար, ինչպես և անհնար է սեփական միջոցներով առանձին ճանապարհ անցկացնել դեպի տուն։

14 Апрель 2026 - 14:31 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян, выступая в новом образовательном комплексе имени Паруйра Севака, затронул вопрос важности выполнения налоговых обязательств в контексте государственного строительства.
Он подчеркнул, что налоговая система иногда демонизируется в политических целях, сообщает «Auroranews.am».
«Те, кто демонизирует налоговую систему, кто говорит — этот пусть не платит налоги, тот пусть не платит, третий, четвертый, пятый, шестой — что они на самом деле говорят? Они говорят, что не должно быть школ, дорог, зарплат, учителей с зарплатой 500 тысяч, 700 тысяч или 300 тысяч драмов в Армении, не должно быть программы на 16 миллионов и так далее», — заявил Никол Пашинян.
Он также поделился впечатлениями от открытия детского сада в одном из сел. По его словам, он призвал жителей при покупках всегда брать кассовые чеки и без колебаний платить налоги, помня о создаваемых образовательных учреждениях.
По мнению Пашиняна, благосостояние человека в первую очередь зависит не от его личных расходов, а от средств, которые государственные и общинные бюджеты направляют на его благополучие.
Глава правительства добавил, что каким бы богатым ни был человек, родители не могут построить отдельную школу или детский сад для своих детей, так же как невозможно за собственные средства провести отдельную дорогу к дому.