Երկիր մտնող կանխիկը պետք է էլ ավելի խիստ վերահսկվի, հայտարարել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» կազմակերպության ղեկավար Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Հարկային ու մաքսային ծառայությունների օպերատիվ-հետախուզական մարմինները խստացրել են երկիր մտնող կանխիկի վերահսկողությունը: Հանրապետություն մեծ գումարներ ներմուծողները ձերբակալվում են (օրինակ` վերջերս 47․5 միլիոն ռուբլի ներմուծող է ձերբակալվել): Բայց դա քիչ է:
Սա շատ կարևոր է, քանի որ ընտրակաշառքի ու քաղաքական գործունեության ապօրինի ֆինանսավորման փողը չի կարող գալ փոխանցումներով: Այն կարող է գալ միմիայն ու բացառապես կանխիկով… Խոսքը, առնվազն, մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի մասին է»,-գրել է նա:
Նա հավելել է, որ տեղեկություններ ունեն, որ արդեն 100+ միլիոն դոլար բերվել է երկիր:
«Մենք ունենք տեղեկություններ, որ Երևանի շատ կոնկրետ տարածքում բնակվող անձինք (նախկին բարձրաստիճան պաշտնյայի լայն շրջապատ) համատարած կերպով 1-2 օրով թռնում են արտերկիր ու վերադառնալիս ձեռքի ուղեբեռում կանխիկ են բերում:
Իրավապահ մարմինները պետք է այդ բոլոր շրջանակներին հավաքեն ու թույլ չտան մասնակցել քաղաքական ֆինանսավորման ապօրինի սխեմաներին»,-ասվում է գրառման մեջ:

14 Апрель 2026 - 14:33 AMT
Руководитель организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян на своей странице в Facebook заявил о необходимости ужесточить контроль за наличными средствами, ввозимыми в страну.
«Оперативно-розыскные органы налоговой и таможенной служб ужесточили контроль за ввозом наличных. Ввозящие крупные суммы в республику задерживаются (например, недавно был задержан человек, ввезший 47,5 млн рублей). Но этого недостаточно.
Это крайне важно, поскольку деньги для подкупа избирателей и незаконного финансирования политической деятельности не могут поступать переводами. Они могут поступать исключительно наличными… Речь идет как минимум о нескольких сотнях миллионов долларов», — написал он.
Он добавил, что имеются сведения о том, что в страну уже ввезено более 100 млн долларов.
«У нас есть информация, что лица, проживающие в конкретном районе Еревана (широкий круг, связанный с бывшим высокопоставленным чиновником), массово вылетают за границу на 1–2 дня и возвращаются, привозя наличные в ручной клади.
Правоохранительные органы должны собрать все эти круги и не допустить их участия в незаконных схемах финансирования политики», — говорится в записи.