Կառավարությունը ներկայացրել է ներդրումների մասին նոր օրենքի նախագիծ, որով օտարերկրյա և տեղացի ներդրողները կունենան հավասար իրավունքներ ու ազատություններ: Այն Ազգային ժողովում առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Ներկայում գործող օտարերկրյա ներդրումների մասին օրենքը, որն ընդունվել է 1994 թվականին, այլևս չի համապատասխանել ժամանակակից պահանջներին, ինչի հիման վրա մշակվել է նոր օրենսդրական նախագիծ, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանում մինչ այժմ ներդրումների մասին համապարփակ օրենք չի եղել, և այս նախագիծը ներկայացվում է առաջին անգամ՝ որպես կարևոր բարեփոխում ներդրումային քաղաքականության շրջանակում։
«Նախագծի կարևոր առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ սահմանված կարգավորումները տարածվելու են ոչ միայն օտարերկրյա, այլև տեղացի ներդրողների ու ներդրումների վրա, մինչդեռ արդեն իսկ պարզ է, որ ներկայումս գործող օտարերկրյա ներդրումների մասին օրենքը տարածվում է միայն օտարերկրյա ներդրումների և ներդրողների վրա, և չի կարգավորում տեղացի ներդրողների հետ կապված հարաբերությունները»,- ասել է նա։
Նախագիծը սահմանել է ներդրումների իրավական հիմքերը, ներդրողների իրավունքներն ու պարտականությունները, կիրառվող երաշխիքները և պաշտպանական մեխանիզմները, ինչպես նաև ներդրումային խթանների տրամադրման սկզբունքները և վարչարարական կարգավորումները։
«Նախագիծը բացառում է խտրականության երաշխիքը երկու հայտնի բաղադրիչներով՝ ազգային ռեժիմ, ըստ որի՝ օտարերկրյա ներդրողներն ունեն տեղացի ներդրողներին հավասար իրավունքներ, ազատություններ և պարտականություններ, և առավել բարենպաստության ռեժիմը, ըստ որի՝ ՀՀ-ում բոլոր օտարերկրյա ներդրողները համանման հանգամանքներում ունեն հավասար իրավունքներ, այսինքն՝ օտարերկրյա ներդրողն իրավունք ունի ակնկալել ՀՀ-ից այն նույն բարենպաստ վերաբերմունքը, որը ՀՀ-ում կիրառվում է որևէ այլ օտարերկրյա ներդրողի նկատմամբ»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ որոշ բացառություններ նախատեսվել են միջազգային պայմանագրերով սահմանված ոլորտներում։

14 April 2026 - 14:34 AMT
The Armenian government has introduced a new draft law on investments, granting equal rights and freedoms to both foreign and local investors. The bill was presented in the National Assembly in its first reading by Economy Minister Gevorg Papoyan.
According to 1lurer.am, the current law on foreign investments, adopted in 1994, no longer meets modern requirements, which led to the development of the new legislative proposal.
The minister noted that Armenia has not previously had a comprehensive investment law, and this draft is being introduced for the first time as a key reform within investment policy.
“One of the key features of the draft is that its regulations will apply not only to foreign investors and investments but also to local ones, whereas the existing law on foreign investments applies only to foreign investors and does not regulate relations involving local investors,” he said.
The draft defines the legal foundations of investments, the rights and obligations of investors, applicable guarantees and protection mechanisms, as well as the principles for providing investment incentives and administrative regulations.
“The draft excludes discrimination through two well-known components: the national treatment regime, under which foreign investors have equal rights, freedoms, and obligations as local investors, and the most-favored-nation regime, under which all foreign investors in Armenia enjoy equal rights under similar conditions. This means a foreign investor can expect the same favorable treatment granted to any other foreign investor in Armenia,” he noted, adding that certain exceptions are предусмотрены in sectors regulated by international agreements.