14 Ապրիլ 2026 - 14:38 AMT
Ազգային ժողովում քննարկվել է ավիացիոն ոլորտին վերաբերող նոր օրենքի նախագիծ, որը բխում է ԵՄ-ի հետ կնքված համաձայնագրից և ուղղված է ոլորտի կարգավորման արդիականացմանը։ Ազգային ժողովի կողմից վավերացված «Եվրամիության հետ ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել է 2021-ին:
Նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Օդային փոխադրումներ իրականացնողների և օդանավ շահագործողների համար ուղևորների, թռիչքային և սպասարկող անձնակազմի, ուղեբեռի, բեռի և երրորդ անձանց նկատմամբ պատասխանատվության ապահովագրության նվազագույն պահանջների սահմանման մասին» օրենքի նախագիծը նպատակ ունի ազգային օրենսդրությունը համապատասխանեցնել եվրոպական ստանդարտներին և դիրեկտիվներին։
Սիմոնյանի խոսքով՝ առաջարկվող փոփոխությունները վերաբերում են օդային փոխադրումների ոլորտում ապահովագրական պարտավորություններին՝ սահմանելով պահանջներ օդանավ շահագործողների, թռիչքային և սպասարկող անձնակազմերի, ինչպես նաև ուղեբեռի, բեռի և երրորդ անձանց նկատմամբ պատասխանատվության ապահովագրության համար։
Նախագծով առաջարկվել է ուժը կորցրած ճանաչել գործող օրենքը և ընդունել նոր, համապարփակ կարգավորում նախատեսող իրավական ակտ, որը կհստակեցնի ոլորտի սուբյեկտների միջև ապահովագրական հարաբերությունները և կսահմանի նվազագույն ապահովագրական շեմեր՝ համահունչ եվրոպական չափանիշներին։
Փոփոխությունների մշակման ընթացքում հաշվի են առնվել նաև Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) կողմից 2024 թվականին կատարված թարմացումները։
Նախագիծը ներառել է նաև պահանջների կատարման մեխանիզմները, պատասխանատվության միջոցները, վեճերի լուծման ընթացակարգերը և այն սուբյեկտների շրջանակը, որոնց վրա այն տարածվելու է։

A new draft law regulating the aviation sector, stemming from the agreement on the Common Aviation Area with the European Union, has been discussed in the National Assembly of Armenia.
The agreement on the “Common Aviation Area with the European Union,” ratified by parliament, was signed in 2021.
The draft was presented by Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan, 1lurer.am reports.
The bill titled “On establishing minimum insurance requirements for air carriers and aircraft operators regarding liability toward passengers, flight and service personnel, baggage, cargo, and third parties” aims to align national legislation with European standards and directives.
According to Simonyan, the proposed changes concern insurance obligations in the air transport sector, setting requirements for aircraft operators, flight and service crews, as well as liability coverage for baggage, cargo, and third parties.
The draft proposes repealing the current law and adopting a new, comprehensive legal act that will clarify insurance relations among sector participants and define minimum insurance thresholds in line with European standards.
Updates made by the International Civil Aviation Organization (ICAO) in 2024 were also taken into account during the drafting process.
The bill also outlines compliance mechanisms, liability measures, dispute resolution procedures, and the scope of entities to which it will apply.
The parliamentary Standing Committee on Economic Affairs has issued a positive opinion on the draft.