14 Ապրիլ 2026 - 14:38 AMT
Ազգային ժողովում քննարկվել է ավիացիոն ոլորտին վերաբերող նոր օրենքի նախագիծ, որը բխում է ԵՄ-ի հետ կնքված համաձայնագրից և ուղղված է ոլորտի կարգավորման արդիականացմանը։ Ազգային ժողովի կողմից վավերացված «Եվրամիության հետ ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել է 2021-ին:
Նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Օդային փոխադրումներ իրականացնողների և օդանավ շահագործողների համար ուղևորների, թռիչքային և սպասարկող անձնակազմի, ուղեբեռի, բեռի և երրորդ անձանց նկատմամբ պատասխանատվության ապահովագրության նվազագույն պահանջների սահմանման մասին» օրենքի նախագիծը նպատակ ունի ազգային օրենսդրությունը համապատասխանեցնել եվրոպական ստանդարտներին և դիրեկտիվներին։
Սիմոնյանի խոսքով՝ առաջարկվող փոփոխությունները վերաբերում են օդային փոխադրումների ոլորտում ապահովագրական պարտավորություններին՝ սահմանելով պահանջներ օդանավ շահագործողների, թռիչքային և սպասարկող անձնակազմերի, ինչպես նաև ուղեբեռի, բեռի և երրորդ անձանց նկատմամբ պատասխանատվության ապահովագրության համար։
Նախագծով առաջարկվել է ուժը կորցրած ճանաչել գործող օրենքը և ընդունել նոր, համապարփակ կարգավորում նախատեսող իրավական ակտ, որը կհստակեցնի ոլորտի սուբյեկտների միջև ապահովագրական հարաբերությունները և կսահմանի նվազագույն ապահովագրական շեմեր՝ համահունչ եվրոպական չափանիշներին։
Փոփոխությունների մշակման ընթացքում հաշվի են առնվել նաև Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) կողմից 2024 թվականին կատարված թարմացումները։
Նախագիծը ներառել է նաև պահանջների կատարման մեխանիզմները, պատասխանատվության միջոցները, վեճերի լուծման ընթացակարգերը և այն սուբյեկտների շրջանակը, որոնց վրա այն տարածվելու է։

14 Апрель 2026 - 14:50 AMT
В Национальном собрании Армении обсужден новый законопроект, регулирующий авиационную сферу, вытекающий из соглашения об общем авиационном пространстве с Европейским союзом.
Соглашение «Об общем авиационном пространстве с Европейским союзом», ратифицированное парламентом, было подписано в 2021 году.
Проект представил заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армен Симонян, сообщает «1lurer.am ».
Законопроект «Об установлении минимальных требований к страхованию ответственности воздушных перевозчиков и эксплуатантов воздушных судов перед пассажирами, летным и обслуживающим персоналом, багажом, грузом и третьими лицами» направлен на приведение национального законодательства в соответствие с европейскими стандартами и директивами.
По словам Симоняна, предлагаемые изменения касаются страховых обязательств в сфере воздушных перевозок, устанавливая требования для эксплуатантов воздушных судов, летных и обслуживающих экипажей, а также страхования ответственности за багаж, груз и третьих лиц.
Проект предусматривает признание действующего закона утратившим силу и принятие нового комплексного правового акта, который уточнит страховые отношения между субъектами отрасли и установит минимальные страховые пороги в соответствии с европейскими стандартами.
При разработке изменений также учтены обновления Международной организации гражданской авиации (ИКАО), внесенные в 2024 году.
Документ включает механизмы исполнения требований, меры ответственности, процедуры разрешения споров и круг субъектов, на которые он будет распространяться.