15 Ապրիլ 2026 - 13:40 AMT
ՀՀ կառավարությունը կաջակցի գյուղացիներին` ձեռքբերել պարարտանյութ, որը ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ աշխարհում թանկացել է։ Այդ մասին այսօր Ազգային ժողովում կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Նա նշել է, որ կառավարության առաջիկա նիստում կընդունեն աջակցության որոշումը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Աշխարհաքաղաքական բարդություններով պայմանավորված` ամբողջ աշխարհում, ոչ միայն տարածաշրջանում և Հայաստանում, պարարտանյութերի գները զգալի թանկացել են։ Դա նաև մեր շուկայում է արձանագրվել, ու մեր քաղաքացիներն այդ մասին գիտեն»,– ասել է նախարարը։
Պապոյանը նշել է, որ կառավարությունը նախատեսում է այս շաբաթ ընդունել համապատասխան որոշում՝ կիրառելով 2022-23 թվականներին օգտագործված աջակցության մեխանիզմը։
Նա պարզաբանել է, որ նախատեսվում է փոխհատուցել պարարտանյութի գնի այն մասը, որը գերազանցում է 8000 դրամը, սակայն ոչ ավելի, քան 3000 դրամ՝ յուրաքանչյուր 50 կգ-ի համար՝ հաշվի առնելով պետական բյուջեի սահմանափակումները։
Նախարարը հավելել է, որ աջակցությունը վերաբերում է բոլոր հիմնական տեսակներին՝ ֆոսֆորական, ազոտական, կալիումական, ինչպես նաև դրանց համակցված պարարտանյութերին։
Հորմուզի նեղուցի փակումը հանգեցրել է պարարտանյութերի համաշխարհային արտահանման մոտ 50%-ի դադարեցման, ինչը կարող է մեծ վնաս հասցնել ցանքսի շրջանում և պարենային ճգնաժամ առաջացնել Եվրոպայում ու Ասիայում։Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սկսվելուց հետո ազոտական հավելումների գներն աճել են 30%-ով։

Правительство Армении окажет поддержку фермерам в приобретении удобрений, которые подорожали как в стране, так и во всем мире, заявил министр экономики Геворг Папоян в ходе правительственного часа в парламенте, сообщает «Sputnik Армения».
Он отметил, что соответствующее решение будет принято на ближайшем заседании правительства.
«Из-за сложной геополитической ситуации цены на удобрения значительно выросли во всем мире, а не только в регионе и Армении. Это зафиксировано и на нашем рынке, и граждане это ощущают», — сказал министр.
Папоян добавил, что на этой неделе планируется утвердить механизм поддержки, аналогичный применявшемуся в 2022–2023 годах.
Он пояснил, что предусмотрена компенсация части стоимости удобрений, превышающей 8000 драмов, но не более 3000 драмов за каждые 50 кг с учетом ограничений государственного бюджета.
Министр подчеркнул, что помощь будет распространяться на все основные виды удобрений — фосфорные, азотные, калийные, а также их комбинированные формы.
Закрытие Ормузского пролива привело к остановке около 50% мирового экспорта удобрений, что может серьезно повлиять на посевную кампанию и вызвать продовольственный кризис в Европе и Азии. После начала конфликта на Ближнем Востоке цены на азотные удобрения выросли на 30%.